Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie procedat conform manualului, bagi antigel cu/fara silicati exact cum este specificat acolo.

Povestea cum ca e mai bine sa bagi antigel fara silicati/cu silicati e cel putin discutabila. La Nissan de exemplu si acum se baga numai antigel cu silicati. Au testat ei si au ajuns la concluzia ca cel cu silicati inbunatateste ungerea si prelungeste viata pompei de apa.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dar cum silicatii si chiuloasa de aluminiu nu se prea impaca atunci cum au rezolvat problema? Very Happy
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu, dar asta este concluzia la care au ajuns, mi-a spus mecanicul de la Nissan ca si eu am vrut sa bag rosu fara silicati si a zis sa raman pe cel albastru cu silicati. Am si AC si probabil nu era ok cu antigel fara silicati.
  • kenji2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
presupun baietii ca nu are nici o treaba daca e benzina sau diesel?
Skip ads

  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu am un motor y17dt,fostul proprietar ia pus antigel verde eu in continuare iam pus la fel ...imi pierde antigel da nu stiu pe unde si completez cam din 2 in 2 sapt cantitati variate....voi ce parere aveti este potrivit antigelul sau ar trebui sa imi schimb antigelul?
merci!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din ce an e masina? Daca e dupa 2000 ar trebui sa folosesti antigel fara silicati ( rosu/portocaliu ).
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Din ce an e masina? Daca e dupa 2000 ar trebui sa folosesti antigel fara silicati ( rosu/portocaliu ).

e din 2000 are 200000km
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca pierde asa de mult antigel ori e undeva ceva spart ori i-au mancat silicatii chiuloasa... Wink
Skip ads

  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:daca pierde asa de mult antigel ori e undeva ceva spart ori i-au mancat silicatii chiuloasa... Wink

la radiator cred ca e buba si il voi schimba la primavara are un piciorus ala din plastic rupt ....chiuloasa daca e mancata care ar fi semnele bataie ceva ....apa in ulei nu am ...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Sincer nu stiu, dar asta este concluzia la care au ajuns, mi-a spus mecanicul de la Nissan ca si eu am vrut sa bag rosu fara silicati si a zis sa raman pe cel albastru cu silicati. Am si AC si probabil nu era ok cu antigel fara silicati.


faptul ca ai AC nu are nici cea mai mica legatura cu antigelul. sunt doua elemente complet distincte si mai mult sunt in parti diferite alte motorului Wink
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
CORSA NT a scris:La mine nu stiu ce antigel a folosit fostul proprietar, ca era aproape incolor si tot pierdea pana la nivelul de jos al bidonului. Am schimbat pompa de apa, am pus antigel rosu - fara silicati, este recomandat in cartea tehnica a masinii. De atunci nu am mai pierdut. Nelamurirea mea este ca pe cutia de antigel se recomanda combinatia cu apa dedurizata parca. Este vreo diferenta intre apa distilata si cea dedurizata? Din cate stiu cam toti mecanicii combina antigelul cu apa distilata, insa de ce se recomanda pe ambalaj chestia asta?


se foloseste dedurizata pentru a nu avea depuneri de calcar si alte chestii de genul...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
r3chinu a scris:
mikyboy a scris:daca pierde asa de mult antigel ori e undeva ceva spart ori i-au mancat silicatii chiuloasa... Wink

la radiator cred ca e buba si il voi schimba la primavara are un piciorus ala din plastic rupt ....chiuloasa daca e mancata care ar fi semnele bataie ceva ....apa in ulei nu am ...


semnele ar fi apa in ulei si fum alb pe teava de esapament...
Skip ads

  • cristianrcs

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z1.6SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ANTIGEL ROSU FARA SILICATI - HEPU
  • Stelian99

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Inca 2 marci ce produc antigel fara silicati: Mastercare (Germania), Cartechnic (Germania).
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Existã posibilitatea ca, în urma experienței fabricanților (de motoare și de lichid rãcire) sã se fi renunțat la antigelul cu silicați?
Prin urmare, sã fie bine și pentru motoarele ce sunt fabricate anterior anului 2000 dar au componente din aluminiu, inclusiv radiatorul, sã folosim antigel roșu/roz?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Antigelul rosu/roz are termen de valabilitate extins, nu ataca materialele si rezista la temperaturi mult mai scazute. Alta marca de antigel rosu/roz ar fi Bardi Help G12 si Bardi Help Alu Plus, si au preturi foarte accesibile.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere al eficientei racirii motorului pe perioada de vara - antigelul rosu in combinatie cu apa demineralizata este mai ineficient decat antigelul verde/albastru (cu silicati) in combinatie cu apa demineralizata, care la randul lui este mai putin eficient decat daca se foloseste doar apa demineralizata (insa nu e in regula a se merge doar cu apa).

Totusi fiecare posesor de automobil foloseste ce antigel crede el de cuvinta ca e mai bun pentru masina lui, iar concentratia (cat antigel si cata apa) e la latitudinea fiecaruia.

Eu merg cu antigel verde/albastru (cu silicati) si in combinatie de 40%antigel si 60%apa (pentru -25grade C). Acest amestec il schimb o data la 2 ani de zile, moment in care fac si o spalare a circuitului de racire motor cu sare de lamaie 10%.
  • astrasport

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sunt nedumerit si dupa ce am citit pe aici chiar nu stiu cu ce as putea completa antigelul la mine. am o astra g z16xe din 2002. dupa ce a venit frigul , de fapt astazi cand m-am uitat in vasul de expansiune am observat ca lipseste cam o jumatate de litru de antigel.pana acum era la nivel dar probabil din cauza frigului oare sa fie cauza acestei scaderi de nivel?am antigel roz dar nu stiu de care. oare daca o sa cumpar antigel rosu sa completez sa fie vreo problema?Sau sa stau linistit ca dupa ce se incalzeste motorul lichidul se dilata si revine la normal? nu am pierderi nici pe sub motor nici la pedalier. ce spuneti sa stau linistit?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
completeaza cu antigel rosu deocamdata (doar antigel) si cand da caldura sa il schimbi complet...
  • astrasport

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2011

  • Mesaj Privat
astazi am cumparat un bidon de 1,5 litri de GLYSANTIN G30-antigel rosu concentrat. am completat cam o jumatate de litru , poate un pic mai mult. nu l-am pus concentrat , am diluat cu apa distilata 1-1.nu am meres chiar mult dupa ce am pus insa mi se pare sau poate doar mi se pare ,aerul este mai cald, caldura mai multa zic eu si mai repede decat era inainte. in primavara il schimb pe tot .
Multumesc mikyboy. Drumuri bune tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR