Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
1. Uleiul se schimba la un an chiar daca nu ai facut 10k km . Una dintre cele mai importante masuri de protejare a motorului este inlocuirea periodica a uleiului cf producatorului. E obligatoriu pe perioda garantiei daca vrei sa o ai, dupa nu mai e obligatoriu. Poti sa tii uleiul si 4 ani in masina ca nu te amendeaza nimeni, da va fi praf motorul ala.
2. Daca huruitul ala il ai la franarea la viteza mica sau il ai cand stai franat in rampa sau panta si dai drumul usor la frana , atunci e normal, asa fac toate corsele D . Daca e vorba despre altceva trebuie sa dai jos roata si sa te uiti la etrieri, discuri placute etc.
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu la Corsa C, motor Z 12 XEP, am schimbat uleiul (si bineinteles si filtrul de ulei) la fiecare revizie, adica o data pe an. Asta inseamna la circa 10.000 de km (cam atat am mers intr-un an de zile). Uleiul a fost intotdeauna GM 5 W 30 - asa mi-au pus cei de la service Opel, fara sa ma intrebe. La ultima revizie am intrebat si mi s-a spus ca pot aduce si eu piesele, respectiv consumabilele, iar lor sa le platesc numai manopera. Doar ca manopera la service Opel e foarte scumpa - 99 ron / ora. Iar ca sa va faceti o idee despre cum se socoteste timpul de lucru, numai pentru schimbarea bujiilor mi se cerea 50 Ron. Pana la urma le-am schimbat singur, in parcare.
  • andrei0002000

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
e un zgomot diferit, o sa ma duc intr-un service pt ca oricum vroiam sa ii fac si revizia.
din ce am vazut in planul de revizii ar cam trebui sa fac urmatoarele:
schimbat
-ulei de motor si filtru de ulei
-filtru de aer
-filtru combustibil
-filtru polen

verificat/schimbat
-bujii motor
-lichid frana
-nivel antigel
-lichid ambreiaj

am nimerit-o? Smile
de asemenea mie nu mi-au fost inlocuite bateriile de la telecomanda si am masina din decembrie 2006.. e vreo problema?
  • andrei0002000

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu as vrea sa inlocuiesc mai mult decat trebuie..
Skip ads

  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
bateria cred ca poti sa o schimbi si singur cand vezi ca nu mai are raza mare de actiune. oricum iti apare in bord inSP3
  • pricop_t

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nici eu nu am inlocuit bateriile de cand am cumparat masina in 2008 februarie, desi in caiet scrie ca se schimba la 2 ani.
dar nu ma deranjeaza atata timp cat inca mai merge.
  • DanRa2

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Astazi am facut revizia de 30.000km/2ani si am platit 1.149ron, nu ma asteptam sa platesc atat de mult.
- filtru ulei;
- filtru aer;
- filtru polen (de preferat cu carbon - filtreaza si mirosurile - zic ei) optional;
- buji;
- placute frana

Asta este traim in Romania platim mai mult decat ar trebuii. Sad

O z`Y bUnA tuturor !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pret de 'criza' ce sa spun...dar mai ai garantie de mergi la ei ?
Acum la bujii Opel din cate retin spune 60,000km deci ? Care e motivul inlocuirii, ca noi schimbam pe la 40,000km e alta treaba.
A doua figura, la 30,000km placute ? Hai ca nu cred, Opel spune se verifica si daca nu au grosimea X se inlocuiesc, in 30,000km ori sunt de mamaliga ori tu faci rally cu ea.
Skip ads

  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si mie mi-au schimbat la 30 000 bujii si mi-au zis ca trebuiesc schimbate placutele, asa scrie la manual probabil.

am dat la reprezentanta atunci 6 mil fara placute, placute am cumparat eu cu 1.2 mil si m-a mai costat 500 000 montatul, mi-a zis mecanicul ca mai mergeau deci nu era musai sa le schimb...

11.5 mil e out of this world
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si daca eu nu pun frana asa des de ce sa schimb placute ? In TIS sau Autodata scrie clar la ce grosime minima se inlocuiesc, in rest e clar check/renew !
Ca pret 120lei placute e ok, ca manopera ce vrei...50lei e corect, unii or sa spuna ca e mult, fa singur si gata.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DanRa2 a scris:Salut,

Astazi am facut revizia de 30.000km/2ani si am platit 1.149ron, nu ma asteptam sa platesc atat de mult.
....

De ce nu te asteptai sa platesti atat Question ca doar te-ai dus la reprezentanta desi masina iesea din garantie si nici nu iai intrebat inainte de pret . Pentru ca nu ai intrebat de pret baietii au considerat ca nu e cazul sa te mai intrebe la randu lor daca vrei sa iti schimbe si placutele desi acestea nu erau la nivel minim (presupun)
  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am facut revizia la un dealer seat in targoviste , si m-a costat 750 ron
-ulei arat 5w40 - 4 L
-filtru ulei OE -echipare UFI
-filtru Motorina OE -echipare UFI
-filtru polen valeo (AM )
-filtru aer valeo (AM)

super tare , mentionez ca filtrul de motorina este piesa ce`a mai scumopa ajunge la 290 ron
Skip ads

  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
a si am uitat sa mentionez am schimbat si placutele frana - pagid 120 ron
  • DanRa2

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
[quote="dancuciureanu"]Pret de 'criza' ce sa spun...dar mai ai garantie de mergi la ei ?

Da, mai am ...
  • DanRa2

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
....[/quote]
De ce nu te asteptai sa platesti atat Question

Sincer nu ma asteptam sa platesc atat, dar au gasit placutele de frana cu un grad mare de uzura si a trebuit sa le inlocuiesc pt ca nu am reusit sa trec de ITP. Daca nu era in garantie clar nu facem la ei si ieseam mult mai ieftin.
  • Ciobanu.Ionut

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intrebare: dupa ce a-ti schimbat placutele de frana, frana este mai slaba? Eu asa am patit dar din cate am inteles e normal, dupa cateva sute de km revine la loc.

Eu am renuntat la garantie cand am vazut ce scoruri au pe la reprezentante, i-am facut de curand o revizie la un service oarecare 23.000 / 3 ani, am schimbat placutele, filtrele, ulei si flanse (astea au fost cele mai scumpe). Cu totul m-a ajuns 1100ron.
  • iulyy2007

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
neocastelli a scris:Salutare, am fost vinerea trecuta sa imi fac si eu revizia tehnica.

Placute frana: 278 lei
Ulei: 80 lei
Filtru aer: 58 lei
Filtru polen: 45 lei
Filtru benzina: 89 lei
Sistem de umflare: 50 lei (nu stiu ce este, cineva imi poate explica ce este?)
Curatare sabotii spate: 80 lei
+alte verificari: 80 lei
Manopera: 400 lei.

in total am ajuns cam la vreo 1240 lei cu tva.

un jaf total la manopera, piesele sunt foarte ieftine.
Am facut revizie la Opel Di-Bas


mai fratilor, daca aveti atatia bani de spart pe revizii si pe imbogatit toti bastanii, de ce nu v-ati luat o masin aadevarata? Pai cum poti sa dai banii astia pe o revizie, cand daca ii cumperi tu piesele si mergi la un ateliar este imposibil sa te coste mai mult de 5,5 milioane.......pfffffffffff
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,

conduc o corsa 1.4 de la serviciu care are 14.400km, deci se apropie de revizia de 15.000, desi nu are 1 an.
intrebarea mea este urmatoarea, trebuie neaparat sa merg la revizie inainte sa ajung la 15.000, se pierde garantia daca mai intarzii, si care e nr max de km pe care ii pot parcurge peste cei 15.000?

Va multumesc,

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

2011-06-08 19:29:34

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

2011-06-08 19:29:40
  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
in manualul de service scrie +1000km sau 1 luna. asta teoretic, practic nu stiu pt ca n-am facut revizii la opel
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daniel kadett, daca ajungi la 15.000 km trebuie sa faci revizia, chiar daca nu ai implinit un an. Poti depasi cu cel mult 1000 km, asa cum scrie si colegul de mai sus. Eu de exemplu am respectat conditiile astea, atata vreme cat masina a fost in garantie (primii doi ani) si inca doi ani dupa aceea. Abia acum, la cinci ani de cand am cumparat masina, am observat cat de scumpe sunt reviziile la reprezentante.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consideri utila extinderea perioadei de garantie contracost
Da 25%
Nu 53%
Nu stiu / Nu ma pronunt 21%
32 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR