Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Opelul prietenei mele a facut 4 ani (si numai 23 000km) Sad , si trebuie sa il duc saptamana viitoare la revizie. La acest model revizia generala se face la 4 ani, sau la 5 ani?Acum pe mine ma intereseaza ce se schimba la aceasta revizie, in afara de filtru de aer, de polen, de benzina, de ulei si schimb de ulei. Banuiesc ca si bujiile, nu?
Distributia stiu ca e pe lant, deci nu tr umblat la ea. Dar cureaua de accesorii si rolele de accesorii se schimba la 4 ani, sau la 5 ani?
Multumesc de raspunsuri.


Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

8/3/2011 10:49:29 AM
Skip ads

  • uigres

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fac revizia si am decis sa nu mai ma duc la Radacini Motors pentru ca ma costa o gramada de bani.In plus de asta ultima oara cand am fost la ei pentru ca imi fusese sparta masina si trebuia sa imi pun inapoi geamul, mecanicul m-a intrebat (in timp ce se uita la masina) ce fel de model este opel corsa C sau D Laughing

Revenind la subiect intrebarea mea este de ce fel de filtru de ulei am nevoie, in caietul de service am vazut ca scrie ca mi-au pus pana acum ulei GM-LL-A-025 5W-30 GM, deci voi merge si eu pe aceeasi varianta insa nu scrie nimic de filtru.

A doua intrebare ce ar trebui sa mai inlocuiesc ? Imi cer scuze dar nu ma pricep la mecanica Very Happy
Multumesc


Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

29.08.2011 21:36:36

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

29.08.2011 21:36:42
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Filtru Aer.
Filtru Polen.
Ulei motor.
Filtru ulei.
Filtru carburant.
Depinde cati km ai si distributia.
Nu ai si tu manual la masina sa vezi exact ce recomanda Opel sa faci la km pe care ii ai acuma.
Probabil si lichidul de frana in caz ca nu a mai fost schimbat pana acuma.
Ca vine iarna in curand si antigelul in caz ca nu a mai fost schimbat de mult sau nu mai are propietatile necesare.
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Corsa D 1.2 NU are filtru de benzina.
Skip ads

  • arkadyema

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2007 Z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Stimati colegi,
Multumita unor informatii de pe forum am reusit sa fac schimbul de filtre si ulei pentru 1,3cdti 90CP.
Filtre plus ulei Castrol 5w40 5L - 400RON. Ma refer la ulei si filtru,filtre de aer si habitaclu si motorina.
Ce pot sa va zic- e usor de schimbat dar enorm de scump.
Mai am o Octavia 2 1,9TDI si un Logan 1,5dci. Corsa e scumpa la intretinere.
Cele mai scumpe sunt filtrele de motorina si habitaclu.
Pe cel de motorina an dat 130ron si vreo 60 ron pe cel de habitaclu.
In comparatie cu Skoda, pe MANN, are doar cartus filtrant la motorina-60RON, filtru aer 45RON, filtru habitaclu 26RON(si e de 4 ori mai voluminos ca cel de corsa) si vre 24Ron cel de ulei.

Masina are 76.000km recent inmatriculata din germanica..
  • gabi77

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect!

Imi poate spune cineva cati litri de ulei de motor trebuie sa pun dupa schimbarea uleiului? Nu am manualul masinii si atunci caut din alte surse informatiile.
Am pus 3 litri si am verificat cu joja dar nu mi dau seama foarte bine unde e nivelul intrucat e cam transparent uleiul.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Motorul acesta foloseste 3,2 litri de ulei. Vezi ca sunt multe similitudini intre motorul z13dt de pe Corsa C (si nu numai) si cel z13dtj de pe Corsa D (si bineinteles alte modele: Meriva, Agila, Astra, etc.)
  • gabi77

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult pentru informatie.Toate cele bune!
Skip ads

  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Opel Corsa D , 1,3CDTI, 55/75,1248cm, z13dtj
WOLOSDL68534025993
Am facut 15000km si nu stiu ce filtre sa cumpar .Unde este pozitionat filtru aer si polen?


Salutare,
bine ati venit pe www.clubopel.com.

Este de apreciat ca ati postat totusi la o sectiune dedicata problemelor tehnice, dar dorim sa subliniem un lucru important, pentru a evita neplacerile pe viitor ,sa incercati sa cititi regulamentul acestui forum,multumesc frumos pentru colaborare si intelegere.
Am sa va expun cateva exemple,sa intelegeti despre ce este vorba:
Ce poate face functia 'CAUTA'
Postare inadecvata
Cauta si vei gasi! Cauta si vei gasi
Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ?
edit by StefanTolos

12.10.2011 15:47:01
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vei afla ce filtre trebuie sa cumperi la orice firma serioasa de piese de schimb pe baza seriei de caroserie.
Filtrul de aer este de obicei in stanga cum te uiti la motor, intr-o cutie paralelipipedica din care pleaca un furtun gros. Smile
Despre filtrul de polen gaseai aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=70142, 5 randuri mai jos de topicul tau!
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate....In Iasi la un magazin de piese auto"serios" am fost sa cumpar un senzor de placute frana si pe baza certificatului am primit un senzor cu mufa diferita ce cea existenta pe masina. De accea vroiam sa aflu si alte pareri...( ma interesau niste coduri la filtre).
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intra pe " Oil Mag" si pe baza tipului de masina, al tipului de motor, e posibil sa gasesti codurile filtrelor. ( MANN)

P. S. - Am citit pe alt forum ca pe Youtube exista tutoriale video pentru inlocuirea tuturor filtrelor la Corsa D. Poate le gasesti!
Spor la toate si... Numai bine!


Ultima modificare facuta de Blebeanu Lorin la Mie 12 Oct, 2011 3:10 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mai poti incerca sa ceri oferta de la colegii din sectiunea Publicitate: serviceopel, autoa, tonistorm...etc si ii rogi sa iti spuna si codurile.

Bafta!
  • nraddan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Are/stie cineva de unde pot face si eu rost de un plan service pentru motorizare A12XER. Am gasit aici Manual opel Corsa pagina 230, dar pare sa fie o varianta destul de veche care nu include si motorul meu.
O sa imi iasa din garantie anul asta masina, si incerc sa evit serviceurile care de dragul banului umfla factura cu chestii care nu trebuiesc schimbate neaparat (de exemplu am sunat la un service, le-am zis masina, si au zis ce imi schimba... printre care si filtru de benzina... care stiu ca e este inclus in pompa de benzina, deci nu au cum sa il schimbe).


Multumesc anticipat
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
TIS.
Cauti pe forum ce si cum.
  • nraddan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiam ca in TIS exista si astfel deinformatii.
Ma apuc si sap prin forum sa vad unde il gasesc.

Multumesc frumos!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat


Din cate tin minte la Service Information.
  • nraddan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate versiunea de soft de pe site-ul rusesc (106G) nu are si motorul meu Sad
Sa sap sa vad daca gasesc alta versiune de TIS mai recenta...
  • i0nutz83

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Inainte de ITP (masina face 6 ani si aproape 70,000 km) vreau sa fac o revizie: ulei, filtru de ulei, filtru de polen, filtru de aer si placute frana fata (placutele le-am schimbat prima data la aprx. 25,000, eram incepator si deh..). Preturi la dealer - 650 lei piesele si 250-300 de lei manopera, deci in jur de 950 toata treaba. Asta in cazul in care se face cu factura. Fara factura, o rezolvam in 600 de lei. Preturi pe net, [daca nu am voie sa scriu site-ul, sa editeze cineva], revizieopel.ro: 380 piese, iar de manopera as rezolva cu 110-120 de lei, am discutat deja cu cineva.
Intrebarea e, aceleasi placute de frana GM pot costa 200 de lei intr-o parte si 397 in alta, respectiv la dealer? E normal sa se ceara manopera aproape 3 milioane de lei vechi pentru maxim o ora de lucru? E serios site-ul de mai sus, intreb pentru ca nu am comandat niciodata de pe el..? E nevoie si de schimbarea lichidului de frana? La dealer am fost intrebat de cati ani am masina si mi s-a raspuns ca nu trebuie sa il schimb... Expira ITP in doua saptamani si trebuie sa ma grabesc, v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta. Multumesc de pe acum.

*ultima revizie am facut-o in octombrie'11.
  • ionut0909

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa fac revizia pentru o Corsa D 1.3 CDTI 66KW Z13DTH.
Am fost zilele astea la un service si mi s-a facut o estimare de 550 lei cu tot cu manopera si vreau sa va intreb daca nu e cam mult...?
Ma bate gandul sa-mi iau filtrele si uleiul de pe net si sa le schimb acasa dar sunt incepator si nu stiu ce fel de filtre si ulei sa cumpar, pentru ca gasesc si cate 2 variante posibile (dimesiuni diferite de filtre).
M-ar ajuta orice informatie. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consideri utila extinderea perioadei de garantie contracost
Da 25%
Nu 53%
Nu stiu / Nu ma pronunt 21%
32 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR