Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cineva care are carlig de remorcare din fabrica montat pe masina ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi?am montat un carlig pe masina -zafiraB-si are o mufa si nu stiu unde vine.am cautat in parte stanga unde este panoul acela de mufe si nu am gasit nimic care sa corespunda cu ce am eu.se poate sa mai aiba cumva inca un fel de prelungire pentru ca firul este putin cam scurt oricum ?





pozele nu au o calitate buna dar sper sa se inteleaga putin.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eºti sigur cã instalaþia acea cu mufa prezentatã este originalã? Eu am montat acum 3 luni cârligul ºi instalaþia originalã este altfel. Nu are nevoie de prelungire ºi se potriveºte perfect la modulul electronic din portbagaj. Incercã dacã poþi sã faci o pozã cu toatã instalaþia, nu numai cu mufa acea, sã vedem mai bine ce ai acolo. Numai bine
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Aºa aratã instalaþia la tine?



Dacã da, mufa cârligului se conecteazã in locul incercuit. Este o mufã mai mare cu 14 pini care conþine ºi modulul electronic pentru supravegherea becurilor de la remorcã ºi afiºarea defectiunilor instalaþiei remorcii pe displayul de la BC.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da este la fel si banuiam ca acolo trebuia sa vina si mufa de la carlig,numai ca la mine mufa este ca cea care se vede putin mai sus de la panoul cu sigurante pe stalpul haionului(este de culoare gri deschi).asa am cumparat carligul cu acea mufa ,dar se pare ca trebuie sa cumpar o alta instalatie.multumesc.(ma poti ajuta cu ceva informatii despre gasirea instalatiei electrice,nr. de telefon ceva adrese?raman dator.) Confused
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sandu_18smd a scris:da este la fel si banuiam ca acolo trebuia sa vina si mufa de la carlig,numai ca la mine mufa este ca cea care se vede putin mai sus de la panoul cu sigurante pe stalpul haionului(este de culoare gri deschi).asa am cumparat carligul cu acea mufa ,dar se pare ca trebuie sa cumpar o alta instalatie.multumesc.(ma poti ajuta cu ceva informatii despre gasirea instalatiei electrice,nr. de telefon ceva adrese?raman dator.) Confused

Lasã o adresã de mail, sau contacteazã-mã pe messenger( vezi adresa sub poza ), ºi te ajut sã gãseºti cel mai ieftin cea ce te intereseazã. Numai bine.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am si la profil adresa sandumiroiu@yahoo.com
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
powerb, nu stiu cum e posibil ce ai pus tu mai sus de pe you tube dar e super!

stii pe cineva care monteaza asa ceva?
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vad ca zafiristii sunt activi pe acest topic..si s-au spus diverse pareri despre motoare diesel si benzinare insa niciuna despre zafira 1.9 cdti 150 de cai? aveti vreo idee?! sau vreo parere despre acest motor? multumesc!

si daca sa spunem ca un motor 1.9 120 de cai este remapat este adevarat ca apar probleme?!

multumesc pentru raspunsuri.

(as dori sa imi cumpar in 2010 o zafira din germania sh..si am observat ca cele de 120 cp sunt mai ieftine...decat cele de 150, desi eu m-as orienta spre 150 dar nu stiu exact daca are mai multe probleme motorul de 150 fata de cel de 120 si cat de sigura este aceasta remapare...)
Skip ads

  • powerb

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu te grabi ...apare zafira 2011.. cat despre motorul de 150 de cai cik nu este chiar as ade reusit si nu este facut de fiat cu este cel de 120-125
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
powerb a scris:nu te grabi ...apare zafira 2011.. cat despre motorul de 150 de cai cik nu este chiar as ade reusit si nu este facut de fiat cu este cel de 120-125


ok! multumesc de sfat.
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Din cite stiu eu motorul 1.9 cdti 150 cp este din punct de vedere tehnic acelasi cu cel de 1.9 cdti 120 cp!Diferentele sunt de soft.Motorul de 125 cp este cel nou de 1.7 cdti.
Eu fac Germania lunar,am o Zafira B 1.9cdti,120cp cu optiune sport si cred ca pot sa spun ca nu este o regula ca cele de 120 cp sunt mai ieftine decit cele de 150 cp!Pretul e functie si de an si de dotari si de starea tehnica si...de bafta.In multe cazuri apar diferente intre ce spun prietenii,ce vezi pe mobile.de si ce gasesti la fata locului.Nemtii,care au ceva bani mai multi in buzunar ca un roman,nu tin neaparat sa-ti faca o pomana!Eu aveam de ales intre cele doua motorizari si aveam si banii dar am urmat niscavai sfaturi germane(nu ale dealerului), si apoi am optat! Iar acum nu regret nimic! Very Happy
Iar daca mergi sa-ti iei SH,in nici un caz nu o sa-ti iei model 2010!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
TDriver a scris:
Iar daca mergi sa-ti iei SH,in nici un caz nu o sa-ti iei model 2010!


model 2010?
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
TDriver a scris:Din cite stiu eu motorul 1.9 cdti 150 cp este din punct de vedere tehnic acelasi cu cel de 1.9 cdti 120 cp!

Nu neaparat. Avem cele doua motoare de 1.9, cu 8 respectiv 16 valve. Primul poate sa aiba 101 sau 120 de cai, al doilea poate sa aiba 120 sau 150. Am mai scris prin topicul asta povestea. Vezi mai sus
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pentru EDWIN am gasit o poza cu mufa care o am pe carlig si i-ti spuneam.am portiunea pana la mufa cea mica si imi mai trebuie buc. de la mufa mica pana la mufa din tabloul de sigurante.










Ultima modificare facuta de sandu_18smd la Mie 21 Oct, 2009 6:54 pm, modificat de 3 ori in total
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sandu_18smd a scris:pentru EDWIN am gasit o poza cu mufa care o am pe carlig si i-ti spuneam.am portiunea pana la mufa cea mica si imi mai trebuie buc. de la mufa mica pana la mufa din tabloul de sigurante.

Nu pot mãri poza sã vãd exact ce ai tu acolo. Poþi trimite o pozã mai clarã? incercã pe mail: edvindo@gmail.com
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca am modificat poza poate acum se vede mai bine.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sandu_18smd a scris:vezi ca am modificat poza poate acum se vede mai bine.

Din pãcate nu s-a schimbat nimic. Încearcã sã faci încã o pozã ºi trimite-o prin mail sã vãd despre ce este vorba.
numai bine
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am tinut pedala de frana si pedala de acceleratie apasate,am pus contactul si mi-a aparut urmatoarele.ECU(Ueste intors invers)038008, 02345A, 190057, 161450, 161600, si apoi km reali care sunt inscrisi pe bordul masinii.stie cineva ce reprezinta toate aceste cifre?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sandu_18smd a scris:am tinut pedala de frana si pedala de acceleratie apasate,am pus contactul si mi-a aparut urmatoarele.ECU(Ueste intors invers)038008, 02345A, 190057, 161450, 161600, si apoi km reali care sunt inscrisi pe bordul masinii.stie cineva ce reprezinta toate aceste cifre?

Sunt coduri de eroare stocate de calculatorul maºinii. Lasã o adresã de mail sã-þi trimit catalogul cu codurile de eroare. Numai bine.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Uite aici gasesti modul in care se descifreaza codurile de eroare. Si aici gasesti explicatia codurilor. Era foarte simplu. Incercati din cand in cand sa mai dati si un search...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR