Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
dupa ce am schimbat vechle stergatoare ca cel din dreapta facea ca toti dracii,am pus noi noute dar din pacate vad ca la fel scartaie numai si numai cel din dreapta si aia la ploaie mare si mica si orice...am dat cu solutie de la Wurth care ziceau aia ca rezolva scartaiala...si degeaba...nu stiu ce sa mai fac ca ma dispera la drum lung...
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ce marca sunt stergatoarele si cat au costat...ca poate si din cauza calitatii se intampla asa...
Si da-i cu cautare, ca parca s-a mai discutat asta.
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
stergatoare champion cu made in france pe ele...cred ca pana la urma sa slabit arcul din bratul de la stergator si nu mai apasa suficient...
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
referitor la cautare...cautat dar nu gasit ceva la fel cu problema mea...asa ca ...in continuare scartaie
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Poate sunt vechi, la mine asta e cauza. Cauciucul a imbatrinit si s-a rigidizat si din cauza frigului.
Cred ca cea mai buna solutie - altele mai bune, poate Valeo Silencio X TRM si sunt foarte scumpe 700 000 bucata, dupa cum graieste Dee.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
si la mine scartie si tot noi sunt......eu am rezolvat problema astfel: AM DAT CASETOFONU' MAI TARE Very Happy Very Happy
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
mai faceam si eu manevre d'astea cand aveam dacia si mergeam cu a 4-a la 100 la ora ... dadeam muzica tare ca se auzea vantu cum intra pe la usi pe la parbriz ... Smile
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Champion sunt o marca buna, deci nu stergatoarele in sine sunt problema.

Incearca sa le flexezi un pic, pentru a le "inmuia" cauciucul. Insa problema ta apare din cauza arcului slabit de la bratele stergatoarelor. Incearca sa-l mai intinzi un pic, poate se rezolva...
Skip ads

  • cristi_kenzo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2006

  • Mesaj Privat
www.toko.ro se numeste platen cleaner si este absolut senzationala.este un fel de gel....care nu lasa urme.se da pe lama de la stergator si cateva luni nu mai ai probleme.testat.mi-e mi-a adus cineva...e solutie pt curatarea cauciucului, pt rolele de la imprimanta...dar e super ok

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa le ridici in aer si sa vezi daca scirtziie in continuare? Poate e de la mecanism. In timp semeringurile cedeaza si intra apa pe la bucse, articulatii....
  • Pyroman
  • **
  • 67 mesaje
  • din 19 Jul 2006
  • Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Bucuresti
  • Pyroman

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca scartzaie si nu sterg calumea potzi incerca ce am facut si eu, adica sa rotesti cu 180 de grade lama...La mine nu mai scartzaie in urma operatiziunii.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca scartaie intr-un singur sens...e posibil ca bratul de la stergator sa fie torsionat (datorita folosirii normale). In ast caz...retorsioneaza bratul astfel incat, lamela stergatorului sa pice perpendicular pe parbriz. In functiune, lamela stergatorului trebuie sa se flexeze permanent fata spate...adica sa 'ramana' mereu in urma bratului in miscare. Daca ai simptomele descrise si nu ai inteles rezolvarea, da un pm.
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
livcro, si cum se poate rezolva problema daca lamela nu flexeaza fata/spate (nu 'ramane' in urma bratului in miscare) ? la mine lamelele s-au 'obisnuit' sa 'ramana' in urma cursei de revenire si acum scartaie groaznic la plecarea din repaus.
bratele par ok ca pozitie, lamelele ar pica perpendicular pe parbriz, dar cauciucul s-a 'obisnuit' in pozitia descrisa. la ce te referi cand zici sa retorsionam bratul? e posibil ca arcul care preseaza stergatorul pe geam sa fie prea tare?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai asta ziceam....deci...la tine scartaie atunci cand pleaca in sus. ...efectiv lamela razuieste parbrizul si nu o sterge. Trebuie rasucit bratul...atentie...nu portlamela de stergator metalica ci bratul stergatorului in sensul 'in jos'...daca lamela in repaus sta 'in sus'. Rasucierea se face in pasi marunti putin cate putin ca sa nu treci in extrema opusa...adica sa scartaie in cursa de revenire. In prealabil poti incerca sa pui in lichidul de spalare a parbrizului o oarecare cantitate de sapun lichid care o sa favorizeze patinarea lamelei. Poate o rezolvi in modul asta. Dezavantajul cu sapunul lichid e ca lasa urme pe culorile inchise ded vopsea...adica raman ceva dare albicioase. In concluzie...lamela de cauciuc (partea de lamela care vine in contact cu parbrizul) trebuie sa flexeze jos- sus in timpul miscarii stergatorului. Absenta acestei flexii poate fi corectata prin reorientarea pozitiei lamelei pe planul ipotetic al parbrizului.Reorientarea se recomanda a se face prin torsiunea bratului stergatorului. Incercarea de a torsiona portlamela stergator implica riscul de deforma-o ceea ce o sa duca la presarea neuniforma a lamelei pe parbriz si aparitia de sectoare de parbriz nesterse.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumim, livcro, explicatiile sunt foarte clare! voi incerca chiar azi, sper sa se rezolve, cel putin pe fatza. pe spate cred insa ca o sa fie mai dificil, bratul si portlamela sunt de plastic Rolling Eyes
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Iti recomand Champion. Sterg excelent si nu fac pic de zgomot. Gasesti in Cora pe la 30 RON bucata.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat eu lamelele in targ la Vitan cu 200.000 bucata si sunt cu grafit si silicon sterg ireprosabil si fara pic de scart.La Augsburg sunt cele de fata 370.000 si cel de spate 400.000.acu tu decizi ce sa faci.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ionutz2008 a scris:Le-am schimbat eu lamelele in targ la Vitan cu 200.000 bucata si sunt cu grafit si silicon sterg ireprosabil si fara pic de scart.La Augsburg sunt cele de fata 370.000 si cel de spate 400.000.acu tu decizi ce sa faci.
]

Ce teapa ai luat, eu am luat tot din targ, cu grafit si silicon lamele made in Germany cu 100 de mii setul de 2 Razz
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
geluadi2000 a scris:referitor la cautare...cautat dar nu gasit ceva la fel cu problema mea...asa ca ...in continuare scartaie



cauta pe forum repelent de ploaie
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Gavriil a scris:
geluadi2000 a scris:referitor la cautare...cautat dar nu gasit ceva la fel cu problema mea...asa ca ...in continuare scartaie



cauta pe forum repelent de ploaie


problema cred ca e alta
am inversat bratele intre ele cu tor cu stergatorul de cauciuc ...si surpriza....defectul ramane acelasi dar ramane cu stergatorul problema
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR