Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • narkis

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1,9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am o masina OPEL VECTRA Z1.9 CDTI 120 CP ( MOTORINA ) , la 38000km prezinta probleme cu turbosuflanta ..........................CE ESTE DE FACUT?
Am facut doua verificari service, prima la rularea a 13.420 km iar a doua la rularea a 30.312 km. Mentionam faptul ca la data la care trebuia efectuata cea de-a doua verificare, autoturismul in cauza nu se afla in tara, motiv pentru care, pentru a evita eventuale situatii neplacute, am telefonat la service autorizat (acest lucru poate fi dovedit din lista analitica a telefonului mobil de pe care s-a efectuat apelul, cat si din datele societatii, care inregistreaza apelurile telefonice primite). Persoana care a preluat convorbirea ne-a specificat ca nu este nici o problema daca verificarea nu se efectueaza fix la 30.000 km parcursi, precum si faptul ca ne putem intoarce sa efectuam verificarea la dansii.
Avand acest raspuns, la intoarcerea autoturismului in tara, ne-am prezentat la service, care a efectuat verificarea insa nu ne-a fost comunicat faptul ca perioada de garantie a autoturismului a expirat.
In data de 17.08.2009, avand in vedere faptul ca autoturismul prezenta o problema (consuma foarte mult ulei), ne-am prezentat din nou la aceeasi unitate service, in vederea efectuarii unei noi verificari si a remedierii problemei. In acel moment, am fost anuntati de catre reprezentantii societatii de service ca autoturismul nu se mai afla in garantie, motivul invocat reprezentandu-l faptul ca la a doua verificare service au fost depasiti kilometrii parcusi.
Mentionam inca o data faptul ca in momentul cand s-a efectuat verificarea service pentru 30.000 km nimeni nu ne-a anuntat verbal sau in scris despre acest lucru, respectiv faptul ca in situatia depasirii kilometrilor parcursi garantia se pierde.
Totodata dorim sa va informam ca in cartea de service a masinii este specificat faptul ca primul service se va efectua la 30.000 km sau la un an de la cumparare, noi am efectuat un service la 13.420 km iar urmatorul la 30.312 km.
Care este ratiunea pentru care garantia se pierde, avand in vedere faptul ca autoturismul nu a depasit limita de 30.000 km + 1.500 km?
Skip ads

  • nameless2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cand este cumparata masina? Cand ar fi trebuit sa faci revizia de 30.000km? Datele, concret!
  • narkis

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1,9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
in decembrie 2007 -este cumparata .revizia trebuia facuta pe 4.07.2009 dupa spusele lor la 28420 km , dar noi am facut-o la 8.05.2009 la 30312km,
  • nameless2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mda, cateva lucruri sunt neclare, poate posesorii de Vectra C in garantie te pot ajuta mai mult. Ce mi se pare mie ciudat este de ce intervalul pana la primul service este asa de mare? 30.000 km? Pai filtrele, uleiul....
Cat despre convorbirile tale telefonice, aici pot sa-ti dau raspuns concret: valoreaza O (zero)! Ei puteau sa spuna orice la telefon. N-ai auzit de oameni care au vorbit la telefon cu banca si functionara a zis "ok, se rezolva" si totusi au ajuns in baza de date a rau platnicilor? Sau de oameni care au sunat pe la firmele de telefonie mobila so li s-a zis "ok, deci spuneti ca platiti maine, nu va suspendam abonamentul" si seara aveau telefonul mort? Asta nu te ajuta cu nimic! Ei puteau sa-ti spuna asa chiar intentionat ptr. ca masina sa iasa din garantie si tot n-ai ce face! Faptul ca poti demonstra ca ai vb cu ei ce inseamna? Puteai vorbi cu ei in acea convorbire inclusiv despre starea vremii...Corect?

LE: Intereseaza-te daca revizia aia pe care ai facut-o pe la 13 mii o substituie pe cea de 30.000! Cred ca doar aici poti forta.
Skip ads

  • narkis

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1,9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ok multumesc
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu spun sa iti expui problema ta si intr-o plangere scrisa catre GM! Mi se pare absurd sa ti se anuleze garantia pt atat, mai ales ca in RO te obliga sa injumatatesti intervalul de service fata de cel standard.
Eu spun car ar fi trebuit sa iti comunice oficial cand ai fost la a doua revizie ca ti s-a anulat garantia si nu sa iti ia banii in mod normal si abia acum cand apar probleme sa apeleze la acest truc.
  • narkis

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 1,9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sunt intru totul de acord cu tine .......................dar........
si totusi am trimis un email la Opel Romania.... la GM stie cineva datele? Inca sunt in asteptare.
multumesc! Smile
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
http://www.gm.com/europe/gm...ia/local/contact/
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca in carnetul de revizii ti s-a consemnat revizia de la 13.000 urmatoarea esti obligat s-o faci dupa 30.000 km sau un an, adica la 33.000 sau un an de la revizia de 13.000. Depinde care a fost atinsa prima. Totusi eu stiam ca in Romania intervalele de revizie pt Opel sunt la 15.000. Asa ca situatia ar deveni 13.000+15.000=28.000. Daca indeplinesti conditia asta ei sunt obligati sa-ti repare masina pe garantie. Incearca sa mergi si la ANPC!

Later edit: Din ce ai scris tu mai sus inteleg ca a fost consemnata revizia de la 13.240 si erai obligat sa o faci pe urmatoarea la 13.420+15.000, adica la 28.420, iar tu ai facut la 30.312 km, adica ai depasit km de revizie cu aproape 2.000. In situatia asta ai cam fi in offside.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din proprie experienta (masina cumparata in 2007, acum fara garantie):
Garantia este de 2 ani sau 30.000 KM.
In acest interval de timp si KM poti sa faci revizii cate vrei dar sa nu depasesti limita maxima de 15.000 intre revizii. De ex: poti sa faci din 5.000 in 5.000, din 10.000 in 10.000, pe cei din service nu-i deranjeaza ca oricum esti obligat sa faci la o reprezentanta OPEL (alta conditie de pastrare a garantiei) si banii tai sunt foarte buni la ei in buzunar.
Din ce ai scris tu, cred ca din pacate nu poti folosi garantia. Ai depasit cu 2.000 km intre cele 2 revizii si cea de a doua ai facut-o la 312 km peste 30.000.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Garantia este de 2 ani sau 30.000 KM.

Shocked Adica nici cat un Logan?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da. Din pacate.... Si nu am auzit sa aiba posibilitatea garantiei extinse
Skip ads

  • g_bogdan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cica ar fi garantie extinsa, pe care poti sa o iei in primul an sau pina la prima revizie, dar f. ciudat ca nu prea se stie cat. Cica ar fi undeva la cateva sute de E, pina in 1000, pe inca 2 ani. Raspuns primit de la dealer, si cica daca vreau sa aflu exact sa-i contactez si se intereseaza, dar pe loc nu au putut sa-mi zica o suma.
  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cum adica 2 ani sau 30000 km?
doi ani fara limita de km!
asta este garantia!
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut in profil, masina ta este din 2008, deci in garantie.
Intereseaza-te totusi la dealer cu limita de 30.000 km. Vezi ca si in caietul de service (de fapt o foaie prinsa ca anexa) scrie de limita de km.
  • eyb
  • *
  • 6 mesaje
  • din 07 Jun 2009
  • Vectra 2001 2.0dti
  • Constanta
  • eyb

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
saiut .nu te mai gandi la garantie pt si daca esti in garantie si te duci la ei spun ca a fost exploatare necorespunzatoare ,cuti motor etc...orice proprietarul e vinovat.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ei ti-au efectuat verificarea aceea la 30.312, fara sa anuleze garantia ATUNCI, la momentul ala, pe motivul kilometrilor parcursi, nu au cum sa-ti anuleze garantia acum, retroactiv. Te duci la OPC si gata.
  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
E clar ca vor sa te tepuiasca. Garantia expira la exact la 2 ani de la data achizitiei. Nu te lasa pacalit. Incearca si la OPC, dar cel mai sigur te duci la patronul reprezentantei de unde ai luat-o si faci scanal. Nu cred ca la vanzarile "exorbitante" pe care le au acum, le convine o publicitate negativa. Eventual, ii amenti cu televiziunea si ziarul. La un eventual scandal public, cred ca Reprezentanta OPEL SE Europa o sa le retraga licenta. Deci vor pierde mai mult decat sa-ti repare masina.
Pe ei nu-i costa nimic sa schimbe orice piesa de pe masina in garantie, deoarece sunt decontate de Opel dupa cartea service pe care o ai.
PS
Poti sa trimiti mail la OPEL SE Europa(are sediu la Viena si raspunde de toata Europa de est) si dupa ce le trimiti seria de sasiu si modelul, le spui ca esti total nemultumit de service-ul (si-i dai numele) si daca ei nu iau masuri, te vei adresa revistelor de specialitate. Sunt convins ca in max. o saptamana te vor cauta cei de la service. Crede-ma ca stiu ce spun.


Ultima modificare facuta de Kara67 la Mar 20 Oct, 2009 11:31 pm, modificat de 2 ori in total
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Te invat la "rele", trebuia sa dai Km putin inapoi...la 29xxx si gata, seria problemelor tale lua sfarsit Wink Dupa aia puteai sa ii pui inapoi Very Happy

CristianTM.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tare asta Cristi! Si chiar ar fi mers, ei vedeau in BC numarul mai mare de km dar se stie ca o diferenta intre cele doua valori e absolut normala Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR