Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dar mecanicii de la opel accepta sa repare caseta de directie cu bucsa aia de dacie sau tr sa gasesti un mecanic dispus sa inlocuiasca bucsa
Skip ads

  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
raduradu a scris:dar mecanicii de la opel accepta sa repare caseta de directie cu bucsa aia de dacie sau tr sa gasesti un mecanic dispus sa inlocuiasca bucsa


Mecanicii de la Opel nu vor accepta sa-ti repare caseta nici daca le aduci o bucsa originala. Prea mare bataia de cap. Textele de genul: "nu ne bagam", "daca se intampla ceva", "noi nu raspundem" s.a. sunt pretexte care ascund alte interese. Asa, dat jos si pus alta caseta noua mai merge. Daca nu-ti convine bucsa de dacie poti pune una de Peugeot, ca se potriveste. Sau iti faci una din teflon...Solutii sunt insa e important ce vrei sa faci cu banii tai: ii dai pe o caseta noua si peste alti 20000 km o iei de la capat sau rezovi problema elegant si fara sa te coste de sa te rupa. Stiu ca multi gandesc ca tine: daca se rupe caseta, daca cine stie ce se mai intampla etc si nu va condamn. Face fiecare cum vrea si cum poate!

P.S.Daca mi-ar demonstra cineva ca bucsa din caseta de directie a opelului, in cazul in care s-ar gasi, ori caseta de noua, ar tine macar dublu km pe care i-ai parcurge cu o bucsa facuta sau de la alta masina, eu as recunoaste ca am facut o greseala adoptand solutia mai putin costisitoare.
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Sa facem un calcul: sa zicem ca o caseta reparata te tine 15000 de km iar una nou nouta un multiplu d-aia 15 ai mei. Asta inseamna ca eu trebuie sa o tot repar cu 2-3 milioane cam de 8-12 ori, ca sa ajung la cei 25 dati pe obiectul proaspat achizitonat. Deci ar insemna ca o caseta noua tine 15000km * (8-12) = intre 120000 si 180000km. Imi dati voie sa ma indoiesc de acest lucru?
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am fost azi la servis cu masina si mi-au zis aia de acolo ca nu e caseta de directie ci ca e de la crucea cardanica de la volan
Skip ads

  • umbra_ta70

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Poate sa-mi spuna cineva din experienta sau din auzite cam la cati kilometri apar probleme la elementele de directie si la amortizoare in conditii normale de exploatare?
Cu multumiri.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dejaa???... Wink
la directie pot fi capetele de bara... eu am schimbat primul la vreo 50 si ceva de mii
la amortizoare: 65000 cu cele originale (in conditiile marilor asfaltari din 2001 si 2002....) si ar cam fi vremea pt. astea sachs after market care le am acum (dupa vreo 40000... doar...)
dar daca treci prin spatele blocului catre locu' tau de parcare asa vijelios in conditiile in care pe unde-i catzeaua aia nebuna sint si cam multe gropi atunci as zice ca si mai putin .... Shocked Mr. Green
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sunt multe necunoscute in ecuatie!
Depinde de cum te porti cu ea si din experienta proprie dupa ce schimbi piesele din fabrica, cu altele chiar originale, mai putin.
L-as contrazice putin pe Zafirul, in sensul ca nu poti sa apreciezi o astfel de uzura.Exista insa recorduri si surprize....
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
zafira la ce te referi??? Shocked
Laughing
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat la 60000 bieletele anti-ruliu, care au costat 80 lei in rest nimik, am bucsele originale.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La vreo 8.000 mi s-a dus caseta de directie.
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
La 71.000 km am caseta de directie prashtie si tocmai am schimbat amortizoarele fata (BOGE), arcurile fata (LESJOFORS) si flansele de amortizor (LEMFORDER), ca devenise low-rider si nu era bordura sa-mi "reziste". Rulmetii de sarcina aratau ok. Va mai trebui sa schimb curand bieletele anti-ruliu si am in plan si amortizoare/arcuri spate.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din cate vad nimeni nu a reusit sa repare caseta ( nu ma refer la bucsa din dreapta casetei ci la bataia care vine exact din caseta .. care dispare cand este strans reglajul de la caseta dar se ingreuneaza volanul )

Avand in vedere toate astea Smile va rog sa imi spuneti daca ati schimbat, unde si cat v-a costat caseta de directie la un opel corsa c ( cu eps ) . Astept cu nerabdare!

aveti idee cam cat duce si un kit de ambreiaj! ??
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La Erebus caseta este 715 EURO.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
N-are cum sa coste 700 de euro o amarata de caseta mecanica, poate te referi la grupul EPS de sub volan, care-i cu totul altceva.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
O poza ca sa fiu mai clar, chiar daca nu-i de pe Corsa.

  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Crezi sau nu, atata costa amarata aia de caseta mecanica! Si nu doar la Erebus. Sad Cat despre dispozitivul de servo, nici nu incerc sa-mi imaginez cat ar putea costa...
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Si cine le cumpara de la ei? piti le are la 530 RON, i-a si raspuns lui dancraciun.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
credeti-ma sau nu eu am fost cu a mea la Radacini, iar aia mi-au zis ca ma costa 3300 Ron pt caseta de directie... dar m-au asigurat ca mai pot merge cam un an asa in starea in care e acum...
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
dr_dumi, vad ca ai aceeasi masina precum am eu. Banuiesc ca si caseta e la fel ca a mea si ai problema avuta de mine: bucsa dreapta. De ce nu incerci sa o repari la un 2 milioane de lei si vrei sa arunci atata banet pe o caseta noua care oricum se va strica dupa scurta vreme si va face ca si actuala? In continuare merg cu solutia de compromis si n-am nicio treaba...
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai singuru compromis pe care l-am facut pana acum a fost sa merg cu ea asa fara sa ii fac nimic. Oricum iti dai seama ca nu am sa investesc eu aproape 1000 de Euroi pt o caseta de directie... no way!!! mi se pare ca la mine e pe partea stanga, dar poate ma insel... oricum varianta ta cu celel 2 milioane ma incanta! Da-mi te rog mai multe detalii.
10X!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR