Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La mai toate modelele de opel fetzele de ushi sunt prinse perimetric de usha cu "capse" de plastic shi shuruburi. La modelele mai vechi capsele shi prinderea lor pe fetze mai poate ceda din cauza "oboselii". Dar cel mai simplu shi ushor la problema cu manerul de ridicare/lasare a geamului manual se face asha - se ia una bucata batista mai veche, carpa sau ceva material textil lungime 30-40cm, latzime 15cm, se trece pe sub maner shi se trage intr-o parte, stg. sau dr., pana carpa agatza clema suparata in forma de "omega". Garantat iese instant! fara cleshti, penseta shi alte scule facute empiric acasa. Incerca-tzi macar for fun. La cele electrice ... nu shtiu Sad
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
chiar ma intrebam cum se face treaba asta. mi-au cedat niste cleme si vroiam sa umblu pe acolo.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
la cele eletrice e la fel, doar ca nu ai manerul cu pricina. buna treaba cu batista, genial.
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Super ideea. Chiar am incercat sa desfac usa din spate si m-am impotmolit la aceasta pb.Renuntasem..vroiam sa merg la un service..
Nu mai merge clanta usa dreapta spate...dar inchiderea centralizata e ok..functioneaza...cat si clanta pe interior. Nu poti desface clanta exterioara decat desfacand toata usa. Ma gandeam ca e sarit un arc ceva...Acum ca am aflat cum sa desfac usa o sa reiau problema. Aveti sa-mi spuneti cumva de alte probleme pe care le pot intalni pe parcurs?

Astra caravan 2001 fara geam electric pe spate
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
voi verifica metoda lui marius... revin cu fedback
cheers
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salut.
As dori sa scot fetele din spate dar n-as vrea sa stric ceva. De vreo 2 luni au inceput sa zornaie - se si vede o departare arcuita de 1 cm. Sau le pot lipi cumva?

Sunt nou in domeniul auto si total nepriceput. De aceea orice explicatie detaliata (si la subiect) este binevenita.

Multumesc
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe forum, eu am un Kadett din 90 tot la 3 usi, din pacate nu stiu daca este la fel ca la tine, la mine in mare parte panourile de pe spate se fixeaza in chederul de la usa si doua "dopuri"(catre fata masinii) in partea superioara se fixeaza sub plasticul care imbraca geamul, in partea inferioara sunt prinse de o bagheta din plastic care acopera pragul, iar catre partea din spate a masinii sunt fixate cu doua dopuri de plastic care nu se afla la vedere. La mine desfaci suruburile mai intai de la bagheta de plastic, o scoti dupa care, tragi portiunea din chederul de la usa din dreptul panoului sa-l eliberezi si incerci sa demontezi panoul din partea inferioara...
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul rapid, in mare am inteles; merg imediat sa testez si revin cu niste poze (daca stiu cum sa le pun)
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Iata si imaginile cu panoul

http://img176.exs.cx/gal.php?g=panou6xi.jpg

Dar daca le desfac, reusesc sa scap de zgomot (e ca o zibratie zgomotoasa a geamurilor) ?
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Arata altfel cel de la Kadett...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tragi cu grija de ele , sunt fixate in 3 agrafe de plastic... In partea inferioara cred ca va trebui sa dai jos inainte garnitura aia neagra de plastic
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
a tras cineva aiurea de clapeta pentru deschidere exact cind actiona deschiderea centralizata (unii nu vor sa inteleaga atunci cind le spui "stai pina se descuie") si ca urmare acum e moarta complet. a devenit o usa full-manual. vreau sa ii desfac fata si sa vad daca se paote rezolva ceva acasa.
e vorba de usa din spate, dar probabil ca trebuie sa fac acelasi lucru si la usa din fata, tot pe dreapta (are simptome).

multumesc pentru ajutor.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nasol. Normal se blocheaza motorul la un blocaj, dar daca-l inchizi/deschizi isi revine

din cate stiu desfaci suruburile care le vezi si e o clama nasoala la manivela de la geamuri. Tre sa bagi ceva in lungul manivelei, si sa scoti o siguranta parca
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Dap, siguranta aia e singura "problema", in rest merge usor; tragi mai tare sa iasa din clemele alea si gata
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am inteles. am rezolvat si problema, fara sa mai desfac toata usa. detalii in topicul de la probleme tehnice.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Va mai amintit batista? E la cum sa...
  • rzw

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2004

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:La mai toate modelele de opel fetzele de ushi sunt prinse perimetric de usha cu "capse" de plastic shi shuruburi. La modelele mai vechi capsele shi prinderea lor pe fetze mai poate ceda din cauza "oboselii". Dar cel mai simplu shi ushor la problema cu manerul de ridicare/lasare a geamului manual se face asha - se ia una bucata batista mai veche, carpa sau ceva material textil lungime 30-40cm, latzime 15cm, se trece pe sub maner shi se trage intr-o parte, stg. sau dr., pana carpa agatza clema suparata in forma de "omega". Garantat iese instant! fara cleshti, penseta shi alte scule facute empiric acasa. Incerca-tzi macar for fun. La cele electrice ... nu shtiu :(


fratee! esti tare ! eram disperat, dar am reusit sa desfac macaraua cu metoda ta "metoda carpa" MULTUMESC
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca nu va iese cu "carpa" din prima, nu disperati, dupa cateva incercari o sa agatze.
recomand totusi soluti profesionala, adica o surubelnita dreapta cu capatul indoit la 90 grade. cu ea se agata f usor si se poate trage afara.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mersi, mersi - bre, nu ma laudati prea tare!! Am vazut si io la altcineva, mi-a fost mila de...mine si am zis si aici!
Doh, bucurati-va de noile tehnologii! Wink
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:daca nu va iese cu "carpa" din prima, nu disperati, dupa cateva incercari o sa agatze.
recomand totusi soluti profesionala, adica o surubelnita dreapta cu capatul indoit la 90 grade. cu ea se agata f usor si se poate trage afara.


CUM se face chestia asta altfel ? Ne-am chinuit mai multi (Eu, VectraDTI, un prieten d-al meu, prietena mea, dgxshpe si altii) sa facem chestia asta la vectra mea cam 30 min si nu a reusit...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR