Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
OK, am inteles din descrierea ta ca ai lucrat la fetele de usa de la portierele din fata , dar am o nelamurire si anume - nu a trebuit sa dai jos si butoanele(tip tija, cu marcaj rosu) de la sistemul de inchidere centralizata, pentru o mai usoara degajare a fetelor?
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
VETRON a scris:... nu a trebuit sa dai jos si butoanele(tip tija, cu marcaj rosu) de la sistemul de inchidere centralizata, pentru o mai usoara degajare a fetelor?

Tija aceasta este legata direct in actuator .Este un sistem asemanator cu cel al cablului de frana de la bicicleta.
Eu am desfacut fata de usa de la copilot ptr. ca aveam un zdranganit permanent cauzat de modul de prindere al senzorului de airbag.Fata de usa (modelul cu geam electric) se desface extrem de simplu.Exact cum a descris @randomm. Mai intai se scoate tweterul de inalte (triunghiul negru) de langa oglinda laterala.Se trage pur si simplu de el , este pe clipsuri-braduti.
Fata de usa are 2 suruburi stea in partea de jos a fetei si 3 in manerul de plastic. Pentru a ajunge la aceste 3 suruburi trebuie declipsata aparatoarea de plastic a manerului. Fata de usa este fixata cu braduti de plastic (ca la Dacie), de altfel unul s-a rupt si am folosit un ,,bradut" de Dacie.S-a potrivit perfect.
Pentru a detasa de tot fata de usa este necesara scoaterea cablului de actionare -deschidere.Se scoate cu o surubelnita din maner si ... gata : fata de usa este detasata complet.
Evident am scos mufa de la butonul de coborare a geamului .
Eu aveam un zdranganit cauzat de senzorul de airbag.Cele 2 capete de prindere ale senzorului le-am bandajat cu putin izolier (nu mult ca apoi nu mai intra) si l-am pus la loc.De asemenea am pus cauciuc intre partea de plastic-suportul senzorului si fata metalica a usii.Si asta avea un pic de joc si cam zdranganea.
Apoi am pus mici bucatele de cauciuc autoadeziv din loc in loc pe fata metalica a usii a.i. fata de usa sa nu mai atinga direct pe usa metalica.
De montat se monteaza totul la loc in 10 minute.
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu este nevoie sa scoti butoanele de la inchidere. Alea raman pe portiera, pur si simplu cand ridici fata in sus, ramane butonul la locul lui. @ddf ai dreptate cu tweeterele, eu am uitat complet de ele, dat fiind ca am facut aceasta operatiune scurt si fara prea multe studii ale problemei, dar fara sa se scoata tweeterul de la locul lui nu se poate ridica fata in sus.
  • Flori0

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Question deci am inteles ca trebuie desfacute suruburile si manivela de la geamuri . asta e ok.Dar am mai observat ca fata este prinsa cu niste clipsuri Confused (un fel de braduleti din plastic),cum scot clipsurile acelea.Nu vreau ca sa ii rup.Se pot scoate ushor ?Si daca ii rup se pot inlocui?Unde ii gasessc ca sa ii cumpar?
MULTUMESC mult Wink


Ultima modificare facuta de Flori0 la Sam 20 Oct, 2007 4:00 pm
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand eu zic sa modifici titlul: este vorba de tapiserie usi si nu fete (astea sunt pe exterior). In al doilea rand citeste regula mentul, acolo ti se spune sa folosesti functia Cautare. La problema ta, raspunsul este sa tragi, cu duhul blandetii ce-i drept de ei pana ies. Daca se rupe vreunul, gasesti incusiv de Dacia sau Logan, care se potrivesc. Eu am gasit pentru capitonajul de la capota motor.
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salut

Am o problema in demontarea fetei usii din spate la un Astra2 G caravan. Am scos toate clipsurile, siguranta, manerul usii (geam actionat manual), suruburile etc. Acum usa a ramas prinsa doar in partea de sus (chederul geamului-banda de plastic de langa geam). Am incercat sa trag de ea in sus, asa cum scrie in posturile anterioare dar se pare ca este prinsa destul de bine. Poate sa imi spuna cineva care a mai demontat, cum arata exact modelul clemei care tine tot ansamblul capitonajului usii (ca sa imi dau seama cum se scoate) pt ca nu vreau sa fortez mai mult.
Inteleg din posturi ca tot ansamblul (capitonajul usii+cheder geam+banda de plastic de langa geam) este prins in cateva cleme si ar trebui sa iasa impreuna.
Multumesc.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@VETRON nu lucian a inventat chestia cu carpa.
citeste aici
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Problema mea nu este siguranta manerului-am reusit sa o scot. De asemenea restul suruburilor si clipsurile laterale+ cele din partea de jos (bradutii). In schimb capitonajul a ramas prins in partea de sus in alte clipsuri (langa chederul geamului). Cum am spus, am incercat sa scot fata usii tragand in sus dar nu iese. Nu as vrea sa fortez peste o limita rezonabila, mai ales ca nu mi-am dat seama din restul posturilor ce model sunt clipsurile din partea de sus a usii- ca sa stiu cum sa actionez in continuare. De aceea i-am intrebat pe cei care au mai facut operatiunea.
Multumesc.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@mg2002 - Scoate chederul de la geam, cel ce vine intre geam si capitonajul usii. Banuiesc ca e acelasi sistem pe baza de carlig si dupa scoaterea chederului ar trebui sa poti scoate si panoul usii .

Succes !
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La Astra pare un pic altfel sistemul, in sensul ca, are chederul ingropat in usa(prins in cleme), iar deasupra este o banda de plastic neagra care pare fixata de restul panoului usii. Nu vad cum pot scoate chederul in conditiile astea.
Cel mai probabil ar fi sa se scoata banda neagra (din eventualele cleme care o tin pe interior). Ma tem totusi sa fortez mai mult ca sa nu rup ceva.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
http://www.astraownersclub....hnical_guides.php

Arunca o privire aici, eu nu am Acrobat reader-ul instalat pe calculatorul de acasa si nu m-am putut uita prin ele .
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru link. De fapt informatiile nu sunt tocmai exacte- adica nu se scoate chederul interior de la geam ci panoul se ridica intr-adevar tot de pe usa. Pe interiorul panoului usii (partea de sus) sunt niste cleme de metal care se fixeaza de cantul metalic al usii. La mine au fost destul de stranse si din cauza asta nu au iesit usor. A trebuit sa fac o mica parghie pe sub panou si sa le fortez sa iasa din cant, dar am reusit in final.
O sa incerc sa atasez niste poze cu felul cum arata panoul la interior (clemele) pt cine mai are probleme de genul asta. Deci panoul se scoate cu totul- nu trebuie tras de cheder sau de banda aceea de plastic neagra care mascheaza chederul pentru ca toate sunt prinse intre ele.
Skip ads

  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu mi se mai aude un difuzor in usa din dreapta fata... stie cineva un tutorial cum sa demontez fata de usa fata opel astra g 3 usi ?
  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la o astra g in 3 usi cu geamuri electrice, stie cineva cum se desface usa? ceva poze?
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cauta in ce am scris eu
sunt si poze in garaj
e usor-bafta
https://www.clubopel.com/vie...06&highlight=


Ultima modificare facuta de lucian la Joi 24 Jan, 2008 6:32 pm
  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
lucian... ai f. multe posturi, cam greu sa gasesc in mesajele tale iar la garaj nu am vz nimic
da si tu un copy paste daca ai mai descris pe undeva operatia asta. si daca poti pune si poze as ramane dator.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Merge, e recomandata chiar de un manual de service serios, gen Daewoo Smile

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:
CUM se face chestia asta altfel ? Ne-am chinuit mai multi (Eu, VectraDTI, un prieten d-al meu, prietena mea, dgxshpe si altii) sa facem chestia asta la vectra mea cam 30 min si nu a reusit...


in 5 min am reusit... calm, rabdare si daca da-i atentie simtului tactil... sigur il vei agata Laughing
  • valenmax

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10sx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva la o corsa C cum se scoate panoul ? mai exact manivela de la geam ca nu e cu siguranta d'aia cum arata in poze Neutral
  • marius1984

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am o astra cupe si nu stiu cum sa dau jos fetele din spate ca vreau sa schimb boxele
pe cele din fata le dau usor jos , dar pe cele din spate nu reusesc sa-mi dau seama in ce se prind
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR