Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • davidfish

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 Vectra B X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu un vectra B si nu stiu cum sa dau jos fata de la usa din fata dreapta, stie careva ?
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am patit ieri o bucurie la usa soferului. Dupa ce am deschis usa am constatat ca manerul nu mai revine in pozitia normala, ca si cand arcul care ar fi trebuit sa faca asta a disparut. Se poate repara cu usurinta sau trebuie demontata toata usa pe interior ca sa am acces la acel arc ? A mai patit cineva asa ? Daca stiti si cum se face, vreun link spre un tutorial ceva ... sau orice alta sugestie, mi-ar fi de mare folos.

Multumesc.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
http://www.corsa-c.co.uk/fo...hread.php?t=16879

Din cate imi amintesc, e un cablu. Desfaci toate suruburile, scoti chederul, capacul de la maner, comenzile pentru geamuri, si asta ar fi tot. Pentru asta, foloseste o surubelnita cu varful acoperit intr-o carpa, sa nu zgarii plasticul.
Dupa ce le-ai dat pe toate jos, inclusiv suruburile, trage de panou. Parca mai avea vreo 2 clips-uri metalice.

Daca tot desfaci, iti recomand sa gresezi mecanismul de deschidere a geamurilor, si sa cureti de praf si noroi chederul, sa nu-ti scartaie la vara.

Nu e absolut nici o filosofie, insa iti trebuie un pic de rabdare, daca doresti sa lucrezi 'curat'.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Unde sunt pozitionate suruburile ? Pare totul ermetic. La SuperNova aveam gaurele in usa cu capacele ca sa le ascunda, dar la Corsa nu vad asa ceva. Nu am geamuri electrice, deci ar trebui sa fie un pas mai usor sau nu.

La macaraua de la geam are vreo tija ce opreste manerul sau se trage cu putere si iese ?

De asemenea clipsurile metalice se rup sau sa stau linistit, nu as vrea sa desfac usa iar apoi sa-mi lipseasca nu stiu ce piesa si sa nu mai stea la loc, pentru ca se rupe la desfacerea usii.

Multumesc.
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Unde sunt pozitionate suruburile ? Pare totul ermetic. La SuperNova aveam gaurele in usa cu capacele ca sa le ascunda, dar la Corsa nu vad asa ceva. Nu am geamuri electrice, deci ar trebui sa fie un pas mai usor sau nu.

La macaraua de la geam are vreo tija ce opreste manerul sau se trage cu putere si iese ?

De asemenea clipsurile metalice se rup sau sa stau linistit, nu as vrea sa desfac usa iar apoi sa-mi lipseasca nu stiu ce piesa si sa nu mai stea la loc, pentru ca se rupe la desfacerea usii.

Multumesc.


http://www.freak0815.de/Fah.../DI-Tuerverkl.pdf
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Inregistreaza-te pe Corsa C UK si vei vedea pozele. Daca te uiti, te asigur ca vei vedea unde sunt acele suruburi.
Clipsurile mastii nu se rup, nu-ti fa griji. Asigura-te ca ai desfacut suruburile, si restul, inainte de a scoate masca.

Daca ai timp si prinzi zi insorita, pune mana si vezi cu ochii tai, ca de la calculator n-ai cum sa vezi suruburile. Daca aveam poze, iti aratam. Te asigur ca nu e greu de dat jos.
Singura problema pe care o vei intalni e la chederul ala nenorocit. E prins in 3-4 cleme metalice, si iti trebuie un pic de atentie la montare (mai intai prinzi clemele de cheder, dupa care il prinzi de usa/metal).
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De abia dupa 5 zile am primit mail de confirmarede la moderatori pe corsa c uk ca ma accepta membru. Astazi desfac usa, am sa revin cu impresii si cu un mic ghid.

Multumesc de linkuri.
  • Shnapsy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 1.2 - Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Te astept cu un ghid si cu impresii. Recent mi s-a rupt de la surub partea de plastic de unde tragi portiera. Si vreau zilele astea sa o desfac sa vad daca o pot lipi cumva, ca daca ma duc la dezmembrari ma , dar sigur ma taxeaza 150-200 de lei lejer parca vad. Neutral
Skip ads

  • Shnapsy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 1.2 - Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu abia mi am reparat manerul. Si aici ma refer la manerul din interiorul portierei de care tragi portiera cand esti in masina. Problema e ca capetele manerului sunt din fabrica lipite pe plasticul portierei si la mine era rupt, mai bine zis dezlipit. Vezi in poza zona cu rosu (unde aveam jocul) si punctele dezlipite sunt cu albastru.
Am rezolvat imediat cu un cutit incins la aragaz. Cu ocazia asta am desfacut portiera si am zis sa fac si un mic ghid pentru cei care nu au hayness. Pozele sunt luate din manual Hayness. Nu sunt prea clare, dar merg.

1. Se trage butonul ala de unde modifici pozitia oglindei.
2. Se trage usor capacul din plastic in spatele caruia este twitter-ul. Eu am folosit cu grija o surubelnita cu o carpa infasurata pe varf. Recomand ceva care nu este dur cu plasticul si nu zgarie. Deconectati cablul.
3. Se scoate plasicul din jurul clampushului de unde deschizi portiera. Se desface la fel folosind ceva care sa nu zgarie.
4. Desfaceti suruburile (cu un imbus) de pe portiera. Sunt doua la numar.
5. Scoateti cu o surubelnita cu grija panoul mic cu butoalele pentru coborarea geamurilor. Deconectati cablul.
6. Ridicati bagheta din dreptul geamului (aici m-am chinuit putin ca era bine fixata)
7. Desfaceti suruburile ramase. Mai sunt 2 chiar in partea de jos a portierei.
8. Trageti usor ca portiera sa iasa din prinderile de plastic. Ridicati usor.

La montare aveti grija sa scoateti prinderile alea de pastic albe din portiera, si sa le puneti pe masca portierei inainte de a o fixa la loc.








Sper ca v-a fost de folos. Cine stie cand vine unu si trage de portiera aia ca la tzara. Acum o reparati usor.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De abia acum am avut timp sa fac un tutorial, am fost ocupat toata saptamana, l-am postat la rubrica Tutoriale, cum sa desfaci usa la Corsa C.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=44282

Sper sa va fie de folos. Iar in legatura cu problema mea, s-a rezolvat usor, la manerul acela il tine o tija de metal ca sa revina in pozitia initiala, iar acea tija iesise din lacasul ei.
  • Emanuel2222

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La mine se deschide usa doar pe dinafara.....nu mai vrea din interior...
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Problema ta se rezolva la fel, citeste acest topic si dupa ce desfaci fata de la usa iti dai seama cu usurinta ce nu functioneaza. Probabil tot o tija iesita de la locul ei, de la maner.

Bafta.
Skip ads

  • Emanuel2222

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspuns
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare baieti. sper sa ma poata ajuta cineva. la cautare nu am gasit ce vroiam asa ca decat sa mai deschid un topic mai bine intreb aici. am usa spate dreapta infundata destul de bine, exact intre bandoul de la jumate si prag. intrebarea e: are cineva idee cum se poate da jos fata de usa ca sa incerc sa o indrept. am vazut ca sunt vreo 3 suruburi, insa dupa ce le scot care ar fi urmatorul pas. nu am mai facut asa ceva si nu am chef sa ma bag fara sa stiu care e treaba. multumesc pentru eventualele raspunsuri, numai bine!
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentru vectra B2 cu inchidere centralizata, poate explica cineva cum se poate scoate panoul de la usa din spate?
Nu mai merge inchiderea la usa din spate si vreau sa vad despre ce este vorba. Eventual cateva sfaturi despre ce ar trebui verificat in legatura cu aceasta problema.

Multumesc anticipat!
  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se demonteaza tapiseria portierei spate dreapta la o Zafira B? Nu am gasit decat un surub ascuns in locul manerului pt deschis portiera din interior. Nu ma descurc....
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut! in urma unor zgomote f urate la usile din fata, am desfacut si eu fetele de usa la masina(astra F) si am descoperit foarte multe clipsuri rupte sau lacase goale fara clipsuri.Cine poate sa-mi spuna si mie unde pot gasii aceste clipsuri de vanzare?
PS:am cautat mai bine de juma de ora prin forum dar nu am gasit nimic de unde as putea cumpara!...sper sa nu postez gresit:)
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Gasesti la orice piese auto.
Poti sa mergi cu o bucata "mostra", ca vanzatorul sa nu iti ofere exact altceva.

In Bucuresti a gasit cineva cu 1 leu/bucata.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ok! o sa merg la piese auto si o sa caut.daca gasesc identice cu ce am pe masina o sa anunt si eu, un pret si un loc, sa stie si alti useri, ca nici odata nu se stie care va mai avea nevoie de asa ceva....mersi @hormon pt raspuns!
  • mariuzel

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Omega 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
A dat vreunul din voi jos panourile usilor la Omega A?
Am nevoie de ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR