Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • FaNeLuS

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am o problema cu afisajul la climatronic,la o vectra b ! Baga caldura,nu e problema,face tot ce ii spun,dar afisajul nu mai e cum era odata....acu e foarte palid(cifrele ma refer) si nu prea se vad.....de la ce sa fie ? ce pot face ?
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
cred ca s-au ars becurile...parca asa am citit intr-un topic pe aici pe forum...da-i cu cautare si vezi poate gasesti ceva...
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
S-au ars becurile, cel mai probabil
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur s-au ars becurile. Si eu am intampinat aceeasi problema. Cand aprinzi pozitiile se vede bine "+", "-", "off", "auto" etc? Poti schimba becurile nu este foarte greu cred ca sunt 4 becuri.
BAFTA!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stau si tot urmaresc acest forum si observ multe probleme de becuri arse la climatronic la Opel .
ma intreb oare la Audi ( chiar si din 96 am vazut multe ) de ce nu se ard becurile in stilul in care se ard la Opel .

La mine mi s-au ars doua becuri in bord pana acu' dar nu ma mai mira nimic . Probabil calitatea e de vina !
  • FaNeLuS

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles....inseamna ca s-au ars becurile ! Aveti idee cam cat ar costa unele noi,unde se face montajul si la cat ma duce ?
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa gasesti becurile cu tot cu socluri. Stai linistit nu sunt scumpe undeva in jur de 10000 de lei VECHI bucata. O sa le gasesti mai greu si eu caut de ceva timp becuri cu tot cu soclu. La mine au mers sa inlocuiesc becul dar stiu ca sunt unele care se schimba cu tot cu soclu. Pe mine m-a costat 40 RON sa le schimb la un electrician.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
2 becuri schimbate - 500.000 la Gold Platin
Skip ads

  • FaNeLuS

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles,mersi pentru sfaturi,o sa dau o raita zilele astea si o sa ma interesez si sa o fac....e chiar pacat sa o las asa !
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
tot climatronicul este iluminat de 4 becuri (2 display si 2 butoane) normale de bord de 1,2 w si se schimba foarte simplu.scoti masca din fata cu o surubelnita subtire introdusa pe margini, ai grija ca are cleme de prindere si sus si jos, iar dupa aceea ai sa vezi 2 suruburi pe care le desfaci, impingi de climatronic putin in spate il ridici putin in sus si dupa aceea il tragi afara. scoti mufele cu fire, 2 la numar, si de aici totul e simplu. eu am pus de exemplu becuri osram de 1,2 pe care le-am acoperit cu un capacel de silicon rosu si se vad super misto.
  • FaNeLuS

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mersi frumos de sfaturi,o sa incerc si eu dar mai bine vb cu cineva care se pricepe....chiar n-are rost sa imi bag eu nasul daca nu ma pricep !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In urma desfacerii climatronicului pentru inlocuire becuri arse, a aparut urnatoarea problema: dupa luarea contactului, pe dispeiul care arata temperatura raman pentru cateva secunde aprinse 2 linii orizontale. Inainte de demontare nu era asa ceva. Poate cineva sa-mi spuna unde am gresit? Bineinteles in afara de faptul ca am umblat la el?
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Inseamna ca ai o eroare stocata pe climatronic. Probabil ai pus contactul cand inca nu erau mufele infipte corect?
Se rezolva cu zeama de tester.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. Am pus contactul sa vad daca si cum se aprinde un led albastru. Un amic are un OPELTECH2 dar softul este cam slab. O sa incerc sa vad daca pot sa o sterg.

Am scanat astazi climatronicul şi am găsit mai multe erori pe care le-am şters. A rămas eroarea 31 pe care softul nu o cunoaşte şi nici nu poate să o şteargă. Nu am găsit nimic pe forum legat de această eroare. Mă puteţi ajuta?
  • sergiu007

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poate poate sa-mi spuna si mie cineva ce se poate face la o iluminare (nu mai se vede cite turatii) la turatii ventilator la o instalatie ,climatronic de la un vectra B din 2001,si cum?
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cel mai simplu la un electrician,este vorba de un simplu bec,bafta!
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
uite cum am facut eu si a mers struna:
-am facut rost de o unghiera mare (cava lat dar cu profile rotunjite) iar cu partea pe care se apasa (cea cu profile rotunjite) am presat usor in partea de sus dreapta cum te uiti la bord mergang usor inspre stanga (sunt 2 lamele sus si 3 pe lateral) pana s-a desprins lamela apoi in partea de jos.
- am scos aparatoarea dupa care am desfacut din cleme ceasul (indicatorul de turatii aer)
-in spate are un buton de plastic ce trebuie rasucit (parca stg) , in interiorul butonului se afla becul cu pricina ars
- se schimba becul (eu am pus de olcit a mers perfect) si se da cu spray de contact (daca ai ) dupa care se pun la loc toate cele in ordine inversa.
Bafta
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi problema dar cred ca mai bine merg la un electrician...
"Sergiu007" daca ai facut "operatia" anunta-ma si pe mine
  • sergiu007

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:Si eu am aceiasi problema dar cred ca mai bine merg la un electrician...
"Sergiu007" daca ai facut "operatia" anunta-ma si pe mine

da am scos rama de la ceasuri mufele care intra in blocul climatronic si am schimbat becurile prin rasucire spre stinga ,se gasesc si la magazin auto oricare te duci cu modelul si il schimbi Multa bafta
  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
posesor de vectra b 2.0 tdi din 2001 , nu se mai aprinde afisajul de la climatronic unde arata cate grade doresti sa fie in masina , am gasit ceva pe forum care spunea ca trebuiesc schimbate niste becuri , dar nu stiu daca afisajul este luminat de becuri sau displayul se lumineaza singur , daca stie cineva sau daca a mai patit cineva asa ceva si cum a rezolvat problema si cu ce costuri , banuiesc ca nu trebuie schimbat tot ansamblul
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR