Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti!
Ma gandeam ca tot vine primavara si daca tot o sa am ceva timp liber, sa ma apuc sa o antifonez & insonorizez; am o curte spatioasa pe la marginea orasului, putere de munca Laughing, entuziasm, mai ramane sa ma lamuriti in detaliu in ce constau aceste operatiuni si cam ce materiale bune merita cumparate. Nu am de gand sa vand masina prea curand si ca atare vreau sa ma tina la cote inalte Cool.
Va astept ca painea calda cu informatii utile Smile.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Chiar doream sa deschida cineva discutia asta.!
In mod normal in tari ca de ex. Germania unde masina e mai la pret decat femeia, se face periodic o intretinere anticoroziva a masinii. Problema e ca in RO nu am auzit pe nimeni sa stie un service care sa faca profesional treaba asta.Cred ca ar fi un succes de afacere dat fiind respectul si atentiia acordata masiniilor noastre.
ASTEPT INFORMATII DESPRE TRATARE(INTRETINERE) ANTICOROZIVA!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cu Zafira ta din 2003 ar trebui sa te gindesti la tratament anticoroziv abia in 2015 conform garantiei la caroserie oferita de Opel si anume 12 ani !!!

... din pacate nu e tocmai o idee de afacere profitabila mai ales pentru masinile dupa 2000 . Very Happy

... in rest nimic nou sub soare , grund , autovopant , fibra de sticla , etc .
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Chiar nu se baga nimeni la o prezentare mai in detaliu? Wink Ca asa, in linii mari cam toti stiu despre ce e vorba Smile.
Eventual ce materiale (ca firma producatoare vorbesc) sa folosesc pt. a face o treaba buna....
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
O solutie probata de un cumnat.
1. ulei ars
2. vaselina
3. grund
4. ceva diluant/benzina
Se curata bine de tot burta masinii, daca se poate sablare, se degreseaza, se amesteca cele 4 ingrediente si se aplica in 2 straturi cu insistente la zonele cele mai predispuse, ex. pasaje aripi.
Se lasa primul strat sa se usuce, se aplica al 2-lea strat si dupa ce face un pic de crusta (sa nu curga) se aplica nisip fin si uscat. Nisipul se procura de la un magazin de materiale de constructii. Un sac de 20 kg este arhisuficient - o sa ramana destul nefolosit, dar e bine sa fie mai mult ca sa nu se recupereze mereu ce cade de pe masina si nu se lipeste. Se poate aplica cu o lopatica plata si unde e nevoie se poate presa cu ajutorul unui spaclu. Cand masina este pusa pe o parte, e bine sa fie asezata o folie de plastic pe care o sa cada nisipul ce nu se lipeste si e mai usor de recuperat si refolosit.
Metoda empirica folosita deja cu succes.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
[quote="iso"]Cu Zafira ta din 2003 ar trebui sa te gindesti la tratament anticoroziv abia in 2015 conform garantiei la caroserie oferita de Opel si anume 12 ani !!!

Este indicat an de an sa se verifice starea caroseriei si sa se refaca protectia anticoroziva.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@marius radu crezi ca mai traiesti in epoca de aur?????
Astfel de sfaturi erau valabile la momentul in care nu se gaseau nici un fel de produse anticoroziva de cumparat!?!?!?!?
Ce crezi ca e placut sa puta masina ca o sonda de petrol sau mai bine scrie pe ea ATENTIE INFLAMABIL!
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E la latitudinea fiecaruia sa face ce doreste cu masina personala si sa cheltuie banii cum vrea.

Numai bine tuturor!
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Marius a prezentat o varianta si pt. asta in multumesc Wink. Daca stiti si alte solutii, nu ezitati sa ni le prezentati si noua; sunt destule masini cu an de fabricatie mai indepartat (a mea, de ex Wink) si necesita aceasta lucrare.
Multumesc.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pai ce a prezentat el nu are nici o legatura cu ce vrei sa faci tu... sau nici nu stii ce vrei sa faci?

Antifonare si insonorizare in domeniul CAR AUDIO?!
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
jonny a scris:pai ce a prezentat el nu are nici o legatura cu ce vrei sa faci tu... sau nici nu stii ce vrei sa faci?

Antifonare si insonorizare in domeniul CAR AUDIO?!


Nu domnu` Wink, ma refer la tratare/intretinere anticoroziva (ca sa-l citez pe zafira....)
Sa nu fi fost oare destul de explicit? Rolling Eyes Shocked.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
http://www.sprint2001.ro/

Aici gasiti ce va trebuie pentru subiectul discutat.

Ceara protectiva SPRINT WAX


Agent protectiv pe baza de ceara, aplicabil prin pulverizare pe portiunile de sub sasiu, in portiere sau in unele spatii inchise ale caroseriei.
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc zafira Smile
Eee, parca mai venim de-acasa.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Acel Sprint Wax l-am folosit pe o Dacie din 1998 care am cumparat-o noua si baiatu' a facut-o singur cu acel wax. Stiti care a fost rezultatu'??Nici dupa 5 an na-a mai ruginit ,cum ruginea firesc o Dacie.
De aceea cu cea mai mare placere, chiar si masina mea din 2003 as mai trata-o cu acel wax, dar din comoditate prefer sa o faca altcineva in locul meu si conditie obligatorie sa aiba elevator ca sa-i bage si prin lonjeroane.
  • cristian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Acel Sprint Wax l-am folosit pe o Dacie din 1998 care am cumparat-o noua si baiatu' a facut-o singur cu acel wax. Stiti care a fost rezultatu'??Nici dupa 5 an na-a mai ruginit ,cum ruginea firesc o Dacie.
De aceea cu cea mai mare placere, chiar si masina mea din 2003 as mai trata-o cu acel wax, dar din comoditate prefer sa o faca altcineva in locul meu si conditie obligatorie sa aiba elevator ca sa-i bage si prin lonjeroane.




CAm cate cartuse sau bidoane ai folosit....ca s avrea sa folosesc si eu la masina mea..ssi sa stiu cam cata sa cumpar
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sunt cartuse care se infileteaza la un pistol special.Cate au fost sa zic ca 4, doar e ceva timp de atunci nu. Acum am vazut mai la toate magazinele serioase ca au la vanzare si nu cred ca e o problema sa gasesti.
Nu confunda cu antifonul ! Este vorba de o ceara care se introduce in locurile unde poate sta apa si face minuni. Nu curge la caldura soarelui, nu miroase, nu aduna praf,aluneca apa la imbinari pe ea ca de ex fata de usa si usa.
E o minune dar nu stiu un service cu elevator dispus sa faca asa ceva. Eu am folosit o rampa cu groapa si a fost destul de greu pentru partea de lonjeroane. La usi, capota, porbagaj, aripi mai mult a durat dezechiparea.
Spor la treaba si o sa vezi rezultatul in timp.
  • clasicu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incercati la ziebart, e pe sos. pipera in acelasi complex cu gold & platin, eu acolo am beneficiat de la dealer de un tratament al tapiseriei, au si solutii ptr. antifonare etc.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu prin martie am terminat cu masina(de reparat:caroserie+motor),dar nu m-am apucat sa o antifonez(insonorizez) pe toata "burta" ci doar pe portiunile unde era rugina si unde nu mai exista insonorizantul din fabrica.aripile fata le-am demontat.portiunile de tabla neprotejata le-am curatat cu perie de sarma pentru polizor unghiular(tip oala),face minuni,luciu metalic.
pe tabla curatata am dat cu spray cu Zn.se usuca repede ,este anticoroziv(se poate da si cu grund).
la imbinari,unde nu mai exista masticul respectiv de etansare,se poate completa cu mastic poliuretanic.deasupra insonorizant .
in usi ,lonjeroane,praguri si intre pasajul exterior-aripa spate am dat cu ceara pentru cavitati,care este intr-adevar foarte calitativa(inlocuieste vaselina cu brio Smile ).
la toata operatiunea ar trebui aer comprimat + pistoalele de dat ceara si insonorizantul,nu stiu de unde faci rost...Sad
va garantez pe putin 5 ani,am facut chestia asta si la o dacie care e in stare buna si acum...(dupa ~3ani),opelul meu sper sa tina mai mult ca doar nu e aceeasi tabla Very Happy.
problema este ca astea toate costa ceva bani,eu am folosit produse 3M (nu fac reclama),dar sunt mai multe firme care produc asa ceva.
  • adigolf2003

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pentru masinile facute dupa 2000, cred ca e mai bine sa lasi antifonul original din fabrica. Ai putea corecta doar pe unde e sarit.
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dupa mai bine de doi ani, incerc sa redeschid un topic.
Am zgariat putin masina pe dedesubt, pe cele doua bare longitudinale ale sasiului.
Masina este data pe dedesubt cu o vopsea cauciucata (asta este antifonul, probabil). Unde am zgariat-o, s-a luat aceasta vopsea, sub ea ramanand o vopsea alba, zgariata si ea putin.
Am luat un spray "body 950" din targ de la Vitan.
detalii gasiti aici:
http://www.hbbody.ro/produs...;dID=2&lng=ro

Ma gandeam sa o spal bine, pe dedesubt, sa aplic un grund si sa aplic acest spray.
Credeti ca e OK?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR