Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ma baieti pana la urma intra in vigoare legea aia cu taxa de inmatriculare si pt masinile inmatriculate deja pe Romania sau nu? nu de altceva dar tocmai am avut o oferta de 2700 de euro pe ea si nu am dat-o. acu' sunt curios daca raman cu ea pe viata sau nu
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Era un pret bun pentru 2.0.Iarna sunt mai cautate 4x4,de care ar fi..
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Apar si eu cu o dilema ... vreau sa dau Astra G-ul care il am acuma si sa trec pe o Frontera. Din ce m-am uitat pe net as alege ceva din categoria Frontera B, diesel 2.2, ultimul model (cel cu sigla mare de opel pe grila de radiator). Sunt curios daca este cineva prin zona care cunoaste bine modelul si care m-ar putea ajuta cu urmatoarele informatii:

- cam care este consumul (real) / oras / exterior
- care este codul motor pentru varianta de care vorbesc eu si unde gasesc seria motor / sasiu pe masina
- cand merg sa cumpar masina, la ce sa ma uit (ca si probleme specifice modelului)
- cam la ce bani sa ma astept sa bag in ea pentru reparatii (asa orientativ niste exemple)
- ca si idee, daca mi se poate recomanda vreo alternativa la Frontera pentru 80% oras, 20% pescuit si iesit in natura, desi eu fiind fan Opel m-as desparti greu de firma.
- orice alte pareri pertinente (sau nu Very Happy) despre aceasta masina si cam la ce ar trebui sa ma astept dupa / daca imi voi cumpara una.

Ms anticipat
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.

-consumul este de la 7,5(ext), 9(int), 10-11(cu remorca)
-motor Y22DTH. Serie motor- nu stiu unde e stanta cu seria(teoretic in acelasi loc ca la orice 2,0 si 2,2 diesel). Serie caroserie- ai la motor, pe peretele dinspre stergatoare(de regula, lipita), la parbriz(o tablita prinsa in 2 nituri), la usa dreapta fata, pe stalp(lipita), si cea mai importanta si care este de baza, pe sasiu(stantata), cam la jumatatea sasiului, vizibila pe sub scara (parca pe partea dreapta a masinii, nu mai retin exact).
-ia cu tine pe cineva care a mai mers cu un 4x4
-daca nu a fost chinuita in OFFroad, nu ai ce sa bagi in ea. Cheltuieli de intretinere ca la orisice masina, putin mai mari totusi, fiind un 4x4. Masina sh este loterie, in genere, dar conteaza mult sa ai cu tine pe cineva care a mai avut tangente cu 4WD.
-alternativa..... nu comentez. Sunt, dar conteaza si la ce bani esti dispus sa 'arunci'.
-este o masina buna, in raportul pret/calitate. Depinde si cat de pretentios esti. Tangajul este destul de mare, pana te obijnuiesti cu ea, o sa ai de multe ori senzatia de rasturnare pe viraje. Dar sta destul de bine, eu sunt multumit. Probleme..., ca la diesel. Daca planetarele nu rontaie, cutia si grupul nu urla, nu are pierderi de lichide, atunci nu are ce sa faca probleme.
Am vorbit doar despre modelul B, pe care-l cunosc catusi de putin.
Skip ads

  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc cip pentru raspunsul la obiect si destul de detaliat, bani de aruncat sa zicem asa un maxim si in cel mai rau caz 7000 de eur, dar cu ce am vazut de vanzare pana in prezent, cu Frotera as iesi mai jos parca. Oricum sunt intr-o dilema legata de taxa asta noua, nu stiu daca sa ma grabesc sa iau ceva acuma sau sa mai stau pana prin vara poate intra vreo taxa anuala si imi aduc ceva din Germania sau mai scad preturile la ce este prin tara. Inca o data multumesc. Mai astept pareri de la cunoscatori daca mai sunt.
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre asta: http://www.autovit.ro/opel-...ra-C27619492.html ? ma gandeam sa fac o plimbare de la Timisoara la Baia Mare, sa vedem ce stie masina la pretul asta dubios de mic. Cineva prin zona Baia Mare care se pricepe la 4x4 ? In anunt nu scrie, dar proprietarul spune ca masina are 170.000 km la bord.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce inseamna cadru de protectie..in rest,arata foarte bine.E o masina frumoasa,daca merge bine,e un pret bun.faptul ca are 170k nu inseamna decat ca ori e cinstit si n-a umblat acolo,ori are 4-500k..
Ce conteaza e cum merge,nu ce cred eu sau altii.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pt. kilometrii cere-i poze de aproape cu pedalele, colanu si schimbatoru.

Cadru de protectie= bara aia de ranforsare pe care o au Fronterele Sport in portbagaj, neavand " caroserie" ci hard-top, trebe sa aibe ceva in caz ca te dai cu cracii in sus, dar nu garantez ca " tine" ca un " cadru de protectie".

P.S. Daca esti invatat cu iesitu din tara, da repede o fuga in Germania si ia-ti una asa cum trebe!
Skip ads

  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok, revin cu detalii, intre timp cea din Baia Mare s-a vandut. M-am uitat asa amanuntit pe paginile romanesti si nu am mai vazut nimic sa imi placa. Am dat o geana si pe mobile.de ... ar fi cate ceva, dar m-a ingrozit cat ar fi taxa pt ea daca asa vrea sa o inscriu in Romania (intre 1200 si 2500 de euro, in functie de an) ... oare o fi bine sa ma linistesc vreo 2 luni si sa vad ce of face ai lui Ponta cu taxa si sa ma hotarasc dupa aia cum o fi mai bine ? As putea sa imi inscriu masina direct pe mine la nemti (am drept de sedere acolo si clasa buna la asigurari), cu undeva vreo 400 de eur pe an asigurarea si vreo 200 impozitul. Oare se merita ?
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
600E... cam multicel...
Stai sa vezi cand se va da in judecata isi pentru taxa asta, ca nu are o forma chiar asa " legala"...
Daca nu fugi dupa masina pana pe 31 si iti recuperezi taxa!
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dupa noua taxa de timbru s-ar putea sa fie bine doar pentru cei cu motoarele 1,4-1,6 l.... nu stiu de ce, dar am o banuiala...
daca vrei, te pot ajuta sa o inmatriculezi in BG... daca nu te deranjeaza varianta asta...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ia uite ce n-ati vazut... http://www.cars.bg/u864223
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu a vazut, cine nu a cautat Very Happy
Ia citeste aici, pe ani de fabricatie si diferite echipari
http://www.google.ro/url?sa...i95ICfLwV9YlUMZ9g
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Astea-s americane,Isuzu..Aia e o lighioana facuta de chinezi,cu faruri de Trooper 2000,spate si interior de Frontera 97,motor de Isuzu 2.8..Uita-te cum se inchide capacul la torpedo si la regiunea airbag pasager...
Ce mi se pare ideebuna,e inclinometrul din bord,e chiar in ochi.Daca s-ar si lumina,ar fi ideal.
  • me_22

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Frontera 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
baba007 a scris:ok, revin cu detalii, intre timp cea din Baia Mare s-a vandut. M-am uitat asa amanuntit pe paginile romanesti si nu am mai vazut nimic sa imi placa. Am dat o geana si pe mobile.de ... ar fi cate ceva, dar m-a ingrozit cat ar fi taxa pt ea daca asa vrea sa o inscriu in Romania (intre 1200 si 2500 de euro, in functie de an) ... oare o fi bine sa ma linistesc vreo 2 luni si sa vad ce of face ai lui Ponta cu taxa si sa ma hotarasc dupa aia cum o fi mai bine ? As putea sa imi inscriu masina direct pe mine la nemti (am drept de sedere acolo si clasa buna la asigurari), cu undeva vreo 400 de eur pe an asigurarea si vreo 200 impozitul. Oare se merita ?



@CIP are dreptate , conteaza raportul pret/masina , iar in ceea ce priveste plata impozitelor nu prea sunt alternative cu aceleasi avantaje.
...ca si fiabilitate nu sunt prea "laudate", insa aici depinde de modul in care a fost condusa/intretinuta, etc...
aici e problema unei masini cumparate din tara , romanu' nu baga bani in masini, dupa ce le strica , gata , la vanzare! Laughing
Eu dupa ce mi-am luat Fronterica , am mai "cotizat" vreo 1500 euro pt. "diverse"...acum stiu si eu(?), cum bine zicea colegul ..piata SH e o loterie...

Indiferent c-o aduci din exterior , sau o cumperi din tara...taxa e cam aceeasi ...decizia iti apartine
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor pentru raspunsuri, ati fost de un real ajutor si in mare parte decizia de a imi lua frontarea am luat-o si datorita voua cei care mi-ati raspuns. de azi sunt si eu fronterist Very Happy am postat deja in rubrica proaspat posesor primele probleme si aprecieri la adreasa masinii. o sa revin maine si cu poze. o seara faina tuturor
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari! Sa o stapanesti sanatos! Sa te duca unde vrei, fara probleme!
  • florin4388

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 1,7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Vreau sa cumpar o Frontera B din 2002 diesel. Am citit cate ceva, dar tot nu sunt hotarat sa o iau.
Pretul este in jur de 4500 e, inmatriculata, nu stiu cum sta cu taxa, 5 usi.
Din ce am vazut, nu pare sa fi facut offroad, masina a fost la vanzare acum ceva timp, este argintie, cu ceva desene pe capota si laterale, si este cu numar de DB.
Aveti vreo idee despre aceasta masina? Sau de 'B-uri' in general?
Merita banii?
Multumesc de raspunsurile ce o sa le primesc.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ideea mea:
1. Punte spate mai buna ca la Auri
2. Punte fata mai buna ca la Auri
3. Motor mai voinic ca la Auri - probleme cu pompa de injectie-
4. Cuplare 4x4 " la buton" - probleme cu cuplajul vacumatic-
5. Caroserie lucrata mai cu grija decat la Auri.
7. Suspensie mai buna ca la Auri.
8.Cardan spate fara intermediar si flansa flexibila, mai fiabil ca la Auri.
Concluszie: Daca nu esti genu sa te dai cu ea prin paduri, merita un B! Cu conditia sa verifici pompa de injectie si cuplaju vacumatic! Alte probleme nu stiu...

P.S. Ai pe cineva in Prahova care sigur te-ar ajuta in alegere!
  • florin4388

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 1,7 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da Andrei am inteles ideea ta , masina o vreau pentru mers in locuri unde necesita 4/4 dar nu chiar prin paduri ,multumesc pentru indrumari ,referitor la '' cineva din prahova'' ,cred ca e vorba de cip077,il cunosc chiar foarte bine ,dar vroiam si parerea altor colegi de club, dar cip va avea ultimul cuvint in achizitionarea acestei masini. Multumesc inca o data de raspuns O seara buna va urez.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR