Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ursuletz_82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@ mertinkeler.......da da asa ma tineam si eu a tot stiutor. insa cand am linceput operatiunea asta.....hai sa i zicem de inmatriculare a ghimpelui am constatat ca exista portite de scapare asemeni tuturor legilor din RO. Asa ca sunt sigur ca mi-ai spune ....dupa motor de 1389 cu E2 si an 1995 ca am de platit 476 E .
E ,daca vrei o sa-ti scanez decizia prin care finantele imi spun ca am de platit 889 RON! Crezi,si iti dai seama ca totusi.......mai ai de aprofundat,in materie de inmatriculat E2.
Sa nu te superi,daca sunt un pic sarcastic,dar si eu pretindeam ca stiu tot in materie de inmatriculat E2,insa nu e asa.
Twisted Evil
Hai,toate cele bune!
Skip ads

  • angelorus

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
marinkeler citeste aici si vei intelege despre ce vorbim.
Destul de putine persoane cunosc portitele si cei de la finante sau RAR nu-ti spun nimic despre asta
http://www.mfinante.ro/calc...rmeOUG50iunCL.pdf
  • ursuletz_82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Esti un mare domn! Am cautat foarte mult aceasta documentatie...dar se pare ca nu acolo unde trebuie.Mersi mult. Macar O sa fie de folos celor care vor de acuma incolo sa inmatriculeze ceva.
O zi buna!
  • angelorus

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Oricînd,orice daca se poate !
Skip ads

  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu am spus nimic despre depreciere, am spus doar ca iti pot stabili norma euro inainte sa te duci la RAR. In privinta experientei legate de inmatricularea masinilor nu are sens sa vorbim.
  • angelorus

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Martinkeler iti multumesc pentru interventie dar chestia cu EURO 1,EURO2....nu are nimic de-a face cu ceea ce am intrebat eu in topic.
Nu vreau sa fiu sarcastic dar citez: "Aveti habar daca se plateste taxa intreaga la masinile fara AC,ABS,AIR-BAG?"
Asta vroiam sa stiu pt. daca nu era E2 nici macar nu cumparam masina.
  • mertinkeler

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Dar oare, draga angelorus, inainte sa dai cu pietre, te-ai gandit daca E2 inseamna euro 2 sau ba? Stiu ca din 96 se fabrica numai euro 2,numai ca e acceasi problema ca si cu anul 2000, de cand era musai sa se fabrice euro 3, ori numai asa nu e.
  • Draqumort

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
angelorus a scris:Aveti habar daca se plateste taxa intreaga la masinile fara AC,ABS,AIR-BAG?
Mentionez ca am un Frontera din 96 2.0i neinmatriculat inca.
V-as ruga sa nu raspundeti daca sunteti in necunostinta de cauza.


Multumesc anticipat!


Suna-ma pe 0727100300 sa-ti explic, ca eu am inscris vineri 4 sept 2009 Frontera cu juma` de taxa.
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
M-am hotarat , vreau neaparat Frontera , treaba e ca sunt oarecum paralel cu tractiunea 4x4 , dupa cate am vazut exista posesori pasionati cu adevarat ( deci cunascatori ) si as dori cateva sfaturi pt achizitionarea unei frontera . M-am orientat spre una din 99 , 5 usi , motor de 2,2 benzina ( +GPL ) , proprietarul a schimbat dupa spusele lui tot kit-ul de ambreiaj , acum va rog sa ma sfatuiti cam ce ar trebui sa verific la o astfel de masina si daca motorizarea este oarecum fiabila ( ca de consum cred ca nu tre sa mai intreb ) . Va multumesc anticipat ! Cu respect ! P.S. Am vazut ca stelea e posesorul unei motorizari identice x22xe , ce parere ai tu personal ? merita ? sau sa caut un diesel desi nu ma prea incanta .
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca e din 99 nu are X22XE!
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am Frontera 2.2i 16v motor ECOTEC X22XE si la fel ca Stelea stiu ca aceasta masina cu motorul asta a fost fabricata 96-98 deci s-ar putea sa nu fie x22xe.
Dar este posibil ca cei de la RAR sa fi facut o greseala la inmatriculare se mai intimpla.
Referitor la fiabilitate,costuri,consum gpl ( si eu si Stelea avem gpl pe ele) eu sincer sunt fuarte multumit,nu a-si da-o pentru nici un alt model de la Frontera.Pentru puterea lui doar poate pe un 3.2 i, dar avind in vedere consumul ridicat si impozitul o prefer pe a mea.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In 99 s-a echipat cu X22SE.
Skip ads

  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am tot X22XE din '97... si tot cu GPL, numai de bine despre motor, la consum cu GPL poate concura cu orice masina de clasa medie pe benzina/motorina.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc foarte mult ! Motorul e foarte probabil sa fie asa cum spuneti x22se , am sa ma uit cu atentie in talon sa vad , oricum e altceva decat diesel . Multumesc ! Cu respect !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bafta.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Frontera pe care intentionam sa o cumpar s-a dat , acum tre sa ma orientez la alta , neaparat Frontera , am gasit ceva din 96 parca dar zice ca are ceva probleme la cuplarea 4x4 , se aud zgomote la rotule fata ( asa scrie proprietarul ) . E grav daca nu cupleaza ? Intreb ca eu habar nu stiu cu ce se mananca .
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se poate repara sau schimba (depinde ce e acolo). Alte MRL-uri costa vreo 200 EUR.
  • andu55

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:Frontera pe care intentionam sa o cumpar s-a dat , acum tre sa ma orientez la alta , neaparat Frontera , am gasit ceva din 96 parca dar zice ca are ceva probleme la cuplarea 4x4 , se aud zgomote la rotule fata ( asa scrie proprietarul ) . E grav daca nu cupleaza ? Intreb ca eu habar nu stiu cu ce se mananca .


150 euro !
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Fa o oferta poate ma tenteaza s-o dau pe a mea.
An fab '96 motor x22xe adica 2.2i 16v, totul este schimbat cu piese superioare ca si calitate instalatie gpl secventiala( adica cu injectoare de gpl pe fiacare cilindru), AC, cuplaje de 4x4 AVM de concurs,tot ce inseamna rulmenti,pivoti,dicuri de frina noi uleiuri schimbate peste tot inclusiv cutie de viteze.Kit de inaltare OME,cauciucuri M/T,distributie,pompa de apa,chiuloasa(adica supape,ghiduri de supape,semeringuri) schimbate,radiator nou,pompa ambreiaj si cilindru receptor noi,kit ambreiaj nou(adica placa,disc,rulment)toate tobele de esapament noi(ca mi-a bubuit toba la Cheia la off road-Stelea stie),pompa de benzina noua,nici nu mai stiu ce dracu este vechi cred ca stiu ce trebuie schimbat semnalul de pe stinga spate este putin fisurat si lipit.Bara facuta,portbagaj facut.Si sincer nu mai stiu.
Troliu 3,6 tone marca Horn-nou,statie de emisie receptie moua Allan Midland 220.
Asa arata masina acum o saptamina sau mai bine zis Sinbata trecuta cind eram cu ea pe Transalpina.





  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, o masina la care nu mai ai ce sa ii faci! Ba da, o scara ca sa te urci in ea. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR