Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Superb, sper ca la anul sa ajung si eu pe acolo, mii de multumiri pt poze, explicatii, detalii etc.
Skip ads

  • DONALD

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Peisaje foarte frumoase , anul trecut am ajuns in Dumbrovnic nu am reusitsa vizitez muntenegru
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Anul asta sunt si eu interesat sa imi fac concediul in Muntenegru,dar as fi vrut mai multe detalii referitoare la hoteluri,preturi cu all inclusive si niste recomandari ale celor care ati fost,tara stiu ca este frumoasa,dar si drumul e obositor,iar daca preturile sunt cam usturatoare...nu stiu daca merita.M-am saturat de Grecia si as vrea sa mai vizitez Belgradul totodata.
  • sla

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Anul trecut,1100 euro doi adulti si un copil, 9 nopti,all inclusive la Iberostar Bellevue din Becici, foarte aproape si de Budva si de Sveti Stefan. Nu cred ca sunt diferente mari de pret anul asta.
Skip ads

  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Anul trecut am fost si eu la Budva, pe cont propriu, fara sa rezerv nimic in prealabil, cu sotia si fetita de 3 ani jumate. Am stat intr-un apartament (bucatarie mare in care era si o canapea extensibila + o camera cu pat dublu si unul mic simplu), a costat 40 euro/noapte, foarte frumos, AC, tot ce vroiai. Era destul de aproape de plaja. Am auzit si de preturi mai mici, dar mie mi-a placut foarte mult apartamentul si nu am mai cautat altceva.
Drumul este splendid prin Muntenegru (Srna Gora), cineva scria pe un forum ca sunt 400 km de cheile Bicazului si nu l-am crezut. Chiar asa este. Dar merita drumul. Serbia nu m-a impresionat prea mult, poate cu exceptia Belgradului, unde alterneaza cladirile super cu cele bombardate.
Iti urez calatorie placuta si te asigur ca merita, o sa iti placa!
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt acuma un Ulcinj, Muntenegru. Fata de anul trecut preturile au cam sarit cu 20-30%, dar unde sunt eu este plaja de 13km cu nisip. Stau la un hotel de 3 stele numit HOTEL PETRITI si dau 33 euro cu mic dejun (camera dubla) cu internet free, AC, un balcon maricel si o baie mica. Pretul este corect, avand in vedere ca este f curat. Merg cu masina 10 km in afara statiunii si sunt sngur pe plaja. Cand ajung home o sa deschid un topic special deoareece acu 4 zile am fost in croatia pe o peninsula si nu mi-a placut si am venit aci.
Anul trecut am fo in Budva, aici e mai ok. Singura problema e ca astia sunt ca romanii, arunca gunoaie peste tot.
In august eu ma duc in Grecia, am fost si anul trecut si este altceva. Smile Aici merita sa vii asa sa te relaxezi 4-5 zile, nu sa iti petreci concediul. Daca te intereseaza am pun si niste poze "la cald".
In hypermarketuri pretul este cu 10-15% mai scump decat la noi. Se plateste in euro.
Eu nu as conduce din Bucuresti pana aici. Smile


In poza 1 in background se vad muntii, acolo este statiunea, exact 10.3 km pana acolo
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
superb!trebuie sa vizitez si eu muntenegru!
PS: cred ca omu lucreaza pt ceva agentie de turism si vrea sa ne ademeneasca Very Happy
  • VEROLIUB

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mai e cineva tentat de 1 sejur de max 7 zile in Muntenegru? Eu plec din timis
Skip ads

  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
La sfirsitul lunii voi pleca si eu in concediu la Budva. Traseul va fi Deva - Resita - Budva. Resita - Budva va fi facut fara escala, adica voi pleca cu noaptea-n cap din Resita si voi ajunge la Budva cind da domnu' ( voi merge continuu ).
1 - Ce trasee imi recomandati? Ma intereseaza sa fie drumul bun si sa ajung in timpul cel mai scurt. Peisajul si atractiile de pe traseu nu ma intereseaza
2 - Se poate merge doar cu buletinul sau trebuie pasaport?
3 - Se platesc taxe de drum gen vinieta? Daca da unde se pot plati si cit costa?
4 - Ce altceva ar mai trebui sa stiu ?

Va multumesc

Cu stima, Mircea
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Doar un traseu este, pe la sarbi si apoi muntenegru. Mare grija la radare, nu depasi viteza, mere cu buletinul, vignieta doar in Muntenegru (o iei din vama)- era 10 euro.
La Budva is numa pietre.
Drum bun
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Variantele la care m-am gindit cind am intrebat de ruta ar fi



Cred ca voi alege prima varianta
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu pe primul am fost, atentie multe radare, Belgradul f. aglomerat ziua.
Skip ads

  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ramine prima varianta.
Multumesc pentru informatii.
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.
Am revenit de citeva zile din Muntenegru. Din pacate a trecut foarte repede, ca tot ce e frumos. Pot spune ca totul a fost peste asteptari. Singurele chestii care nu au fost pe placul meu au fost limitarile intilnite la tot pasul, dar am mai pacalit o parte din ele lipindu-ma de cite un coleg care mergea mai tare.
Cazarea am avuto la hotel Aruba din Lastva ( 5 km de Budva). Hotel de 4 stele, acces la piscina hotelului gratuit intre orele 7-23, mic dejun cu bufet suedez si mincare la discretie, parcare in curtea hotelului cu cite un loc pentru fiecare camera si acces in parcare doar pentru cazati, biciclete puse la dispozitia clientilor gratuit, in camere se schimbau prosoapele si se facea curat zilnic, personal foarte amabil. Noi am ales varianta doar cu mic dejun inclus, in rest mincind de fiecare data la alt restaurant / terasa. Intr-o seara am mincat la restaurantul hotelului si portiile au fost mari si bune, la preturi ok. O recomandare din partea mea este sa negociati personal pretul sejurului, nu prin intermediul agentiilor, daca vreti sa obtineti preturi bune. Daca stiti cum sa puneti problema puteti obtine si un mic discount.
La intrarea in Muntenegru nu s-a mai perceput taxa ecologica de 10 euro. Nu stiu daca a fost anulata sau de ce nu a trebuit platita. Am intrebat vamesul si el a spus ca nu se plateste nimic.

In continuare citeva poze:

- hotel Aruba



- Budva, cetate si port



- Sveti Stefan



- plaja Jaz ( am ales aceasta plaja deoarece era cu nisip , celelalte fiind cu pietre ). Plaja gratis, 12 euro sezlong+umbrela pentru 2 persoane / zi , dar nu erau obligatorii , 3 euro parcarea / zi. Intrarea in apa este lina fiind un loc ideal pentru persoanele care au copii sau nu stiu sa innoate



- Kotor, cetatea si golful pozat de pe cetate. 3 euro/ persoana si aprox 45 de minutre de urcat pe scari ca sa ajungi pe ruinele cetatii de deasupra golfului, dar merita datorita peisajului de poveste



- canionul Moraka. Un singur cuvint ... superb. Dupa ce am vazut acest canion mi-a trecut brusc dorinta de a vedea Transalpina Embarassed ( avind si dezamagirea cu Transfagarasanul)



In concluzie, a fost un concediu reusit, intr-o tara frumoasa care imbina intr-un mod spectaculos muntele si marea si locuita de oameni care stiu sa profite de ceea ce le-a daruit natura. In unele locuri mai au de lucrat la capitolul curatenie, in parcari unde gasesti gunoaie aruncate ca la noi si pe strazile laturalnice unde mai gasesti tomberoane pline, dar trecind peste asta pot spune ca oricind mi-as petrece un concediu in tara lor cu cea mai mare placere (probabil anul viitor repet figura dar cu un sejur mai lung)

Multumesc inca o data colegilor de pe forum pentru informatiile oferite.
Cu stima, Mircea G
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR