Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema la meriva mea care am aduso din germanica acum 2 saptamani .nu merge ac.cand apas butonul de ac nu pleaca nici compresoru si am auzit eu ca trebuie sa bag ceva in supapa de sub capota sa vad daca iese freon si iti ingheata mana.dar surpriza la mine iese numai ulei dala verde.ce ziceti nu merge din cauza freonului sau are altceva.multumesc
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Avand in vedere particularitatile instalatiei de AC si a faptului ca testarea si incarcarea se face EXCLUSIV cu instalatii specifice ,renunta la a strica valvele de umplere si mergi la un centru specializat.Crede-ma ca cea mai ieftina interventie e una calificata.
P.S. N-am vrut sa fiu rau...pur si simplu vorbesc din experienta de 20 de ani in domeniu si stiu cat se complica reparatiile la ceea ce s-a stricat la masini 'din curiozitate'
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
http://www.gesservice.ro/ eu la ei am rezolvat problema cand nu imi mergea ac-ul , dar la mine doar nu baga aer rece atat , si am rezolvat-o schimband freonul si uleiul plus substanta fosforescenta la uv in caz ca era vre-o scurgere , a costat totul cam 240 - 250 lei verificare plus reincarcare plus substanta fluorecenta,
oricum au parut seriosi baietii

PS: nu este reclama , doar o mana de ajutor pt un membru
  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc din suflet
Skip ads

  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai acum mai urgent este sa schimb distributia si pe urma am sa umblu si la ac.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pregatestete de vreo 560 ron cu manopera curele plus role fara pompa , pompa costa si ea intre 120 ron si 180 ron (ptr distributie desigur schimbat si eu acum o saptamana) Very Happy
  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai sincer eu am dat mai putin si iti zic pe ce si cat
am dat 223 de lei
-curea distributie
-curea alternator (agregate)
-rola intinzatoare distributie
-si termostatu
nu am luat pompa de apa ca mi-a spus mecanicu ca nu are rost daca nu curge si ca pot lua una proasta care sa ma tina maxim o luna
asa ca nu schimb pompa de apa
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pompa nu am schimbato nici eu dar totusi cumpara si cele 2 role de gidare ( INA ),daca vrei sa faci ceva bine,si mai sunt si ele 160 ron ambele
Skip ads

  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai nu le mai iau ca masina nu are multi km si vreau sa o vand.dar totusi cand da ala alea jos ma uit la ele si daca trebuie le schimb si pe alea
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pe faze de genul asta mor eu , schimbi distributia , dar role nu ca si asa o vinzi..
ca fraierului care o cumpara sa-i spui " dom'le are distributia schimbata"
dar pentru 100 de lei in plus nu ii schimbi si rolele si asa poate avea cel ce o cumpara probleme si se mira de ce, ca avea distributia schimbata recent ..

mai bine ii schimbi si rolele si pui 100 de lei in plus la pretul masinii , ca nu cred ca se scarpina in cap nimeni de 100 lei cand cumpara o masina

asta asa de bun simt , dar fiecare face cum simte..
  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai ai si tu dreptate dar cand vrei sa castigi la masina nu te mai intereseaza .
acum nu vrei sa o vand si cu plinu facut ca poate nu ajunfe pana la peco.
am glumit sincer
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
un amic a cumparat o masina in spania cu 900 euro, primul model de Renault Clio , si dupa ce ca era revopsita o parte si avea tobele varza , se mai aprindea si becul la benzina Laughing stia ce ia dar..
cam aiurea nu ?

asta ca mi-ai adus aminte si ce am spus mai sus este parerea mea , nu o lua de rau


Ultima modificare facuta de gxg_tm la Mar 22 Sep, 2009 11:27 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
tare tare dar si la 900 euro ce vroiai ca daca face plinu era jumate din masina.ha ha
  • pepyto

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2004 ed3rf
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am un opel meriva din 2004..si are aerul conditionat defect..mai exact..conducta fisurata...unde pot sa repar si eu asa ceva..si aveti idee cam cat ma costa?....sunt din galati..stiti....vreun service ceva in apropiere?..multumesc
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Incearca la Autoniko pe centura aproape de Arabesq!Nu e manopera asa mare acolo.Eu numai acolo ma duc!
  • pepyto

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2004 ed3rf
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mersi frumos....
  • pepyto

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2004 ed3rf
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
are cineva sau stie careva unde se pot repara pompe de injectie pe motorina electronice? sau macar dc are cineva de vanzare l un pret mai accesibil...ptr un opel astra de 1.7 din 1999masina..........ultimele cifre ale codului pompei sunt4003..(are acceleratie electronica) in caz ca tb stiut..multumec
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
"Citeaza" si "Modifica" sunt cei mai buni prieteni ai userului...Primul permite sa citezi alt coleg care a scris pe o alta pagina sau la o distanta de (minim) 5 posturi, iar "Modifica" ne ajuta pe noi ceilalti sa citim mai putin daca iti amintesti ceva in 60 minute de cand ai scris un mesaj constructiv.Daca deschizi o discutie convinge-te ca nu sunt altele la fel (se foloseste functia "Cauta").In incheiere iti reamintesc ca acest site este structurat suficient de bine, astfel incat daca ai probleme tehnice nu trebuie sa ratacesti pe paginile de intalniri sau de vand/cumpar.T rog sa nu consideri o rautate (gratuita) acest post...E doar o rautate necesara pentru noii colegi, pe care, de altfel, ii respectam la fel de mult ca pe cei vechi.
Te rog sa citesti mai mult pe site si sa folosesti tot alfabetul limbii romane cand vrei sa scrii ceva...Mess-ul si mirc-ul sunt in alta parte.Bine ai venit!

Cand ai timp completeaza-ti corespunzator profilul, din respect pentru noi si pentru tine.
  • pepyto

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2004 ed3rf
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
are cineva de vanzare..calculatorul la abs?.. Sad
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salutare, de curand mi-am achizitionat o Meriva 1.3 cdti si am observat dupa cateva zile ca nu functioneaza clima (manuala). cum nu am fost obisnuit cu clima pe Agiluta nu m-a interesat acest lucru. cand apas butonul de la clima se aprinde beculetul da nu se intampla nimic. din cate am vazut eu are pe radiatorul de clima (babuiesc ca ala este) un ventilator maricel care nu functioneaza daca cuplez "clima". am verificat tabloul de sigurante, am "verificat manual" supapa de pe radiatorul respectiv si am observat ca ar fi ceva gaz in el (un pass mic a iesit daca am apasat supapa scurt) banuiesc ca ar fi freon, ce sfaturi imi dati, ce as putea verifica?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR