Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • onve

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, problema mea este urmatoarea: am vandut o masina in august 2010. Am facut act de vanzare cumparare si am radiat masina de la finate pe baza acestuia. in decembrie 2010 am primit o amenda pentru ca masina a circulat in octombrie 2010 fara sa aiba taxa de drum platita. Concluzia- cumparatorul nu si-a inscris masina, si figureaza in continuare in baza de date a politiei ca fiind la mine. Am fost si la politie sa fac o sesizare, dar nu mi-au primit-o. Cumparatorul nu mai raspunde la telefon, iar eu nu stiu cum sa rezolv aceasta situatie. Daca ma poate ajuta cineva , astept raspuns. Multumesc!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai scris in talon, cand ai vandut-o, ca ai instrainat-o la date de... catre?
Faci copie dupa contractul de vanzare, si dupa fisa de radiere, si depui la politie o solicitare. Iti recomand si sa iei legatura cu un avocat, sa iti spuna exact si in detaliu care e procedura legala.
  • onve

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am scris in talon instrainata catre... la data de....
Am fost si la politie sa fac sezizarea cu toate copiile si actul de vanzare cumparare dar nu mi-au primit solicitarea. Au zis ca nu au ce sa faca ei. Multumesc pentru raspuns.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Situatia este grava pentru cel care a cumparat masina. Chiar daca iti puneai data si semnatura pe talonul masinii, nu putea sa circule mai mult de o luna cu acele documente. Cauta-l pe domnul cumparator si anunta-l ca risca un dosar penal de toata frumusetea pentru ca a circulat cu un autovehicul radiat, iar tu, te poti prezenta la circa financiara cu dovada ca masina a fost radiata fiscal si cu actul de vanzare cumparare.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu cumva prima data trebuia sa faca o contestatie impotriva procesului verbal de constatare a contraventiei?
Dupa aceea sa faca o sesizare la politie prin care sa le aduca la cunostinta faptul ca masina a fost vanduta si sa solicite recuperarea numerelor de inmatriculare. Mai exista si varianta formularii unei cerei de chemare in judecata in care sa solicite obtinerea unei horarari care sa constate radierea masinii de la data vanzarii.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru inceput, poate sa-l caute pe cel care a cumparat masina, poate omul nu stie ca a gresit si vor rezolva pe cale amiabila.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
onve a scris:Buna ziua, problema mea este urmatoarea: am vandut o masina in august 2010. Am facut act de vanzare cumparare si am radiat masina de la finate pe baza acestuia. in decembrie 2010 am primit o amenda pentru ca masina a circulat in octombrie 2010 fara sa aiba taxa de drum platita. Concluzia- cumparatorul nu si-a inscris masina, si figureaza in continuare in baza de date a politiei ca fiind la mine. Am fost si la politie sa fac o sesizare, dar nu mi-au primit-o. Cumparatorul nu mai raspunde la telefon, iar eu nu stiu cum sa rezolv aceasta situatie. Daca ma poate ajuta cineva , astept raspuns. Multumesc!
Salut,cu amenda se poate rezolva,mergi la finante si prezinti contractul de vanzare,iar la politie sunt obligati sa iti dea un raspuns oficial in 30 de zile,cumparatorul circula ilegal,el era obligat sa o inscrie la financiar in 30 de zile si la politie la fel,este o situatie neplacuta dar nu de nerezolvat.
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu stiu ca se poate radia de la finante cu declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost dezmembrata... dar cum nu a fost dezmembrata...e un risc
  • todel71

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu m-am chinuit sa scot o masina de la fisc vreo 10 ani anul trecut am reusit cu o declaratie pe propria raspundere ca m sina nu mai e in circulatie
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR