Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Desi am condus cateva tipuri de masini,incepand cu scoda 100s,d1300,aro244,cielo,d.supernova,astazi ,in urma unui eveniment nefericit ( cineva si-a taiat degetele de la mana cu flex-ul care avea atasat disc pt lemn)a trebuit sa conduc un mercedes c 220 pana la spital cu viteza cat a permis drumul.
Cu parere de rau trebuie sa spun ca la capitolul demaraj a I-a,aII-a este mai slab decat buburuza mea,iar cu a IV-a intre 60 si 90 km/h te rogi de ea chiar mai mult decat ma rog eu de bubu.
Jos palaria la capitolul antifonare si tinuta de drum-practic nu simti viteza la 150km/h cu a VI-a ceea ce la motorul de 1 l este maxim.
De asemenea directia merge mult mai greu decat la corsa.
Intrebarea mea ar fi: sa fie normal un astfel de comportament pt. un motor turbodiesel de 2200 cmc si ~140 cp.Proprietarul mertului a fost langa mine si mi-a spus sa n-o menajez deloc,insa cu toate astea este destul de puturoasa.Dupa revenirea de la spital a luat buburuza pt o incercare si a ramas uimit de motorul de 1 l.
De mentionat mertul are jante /17inch
Citand pe sorin666<< Corsa C 1.2 are cumnata-mea... RECOMAND
Corsa (B, ultimul an de fabricatie) 1.0 a avut tot ea... de aceea NU recomand >> ma gandesc ,fie ca el nu a pus piciorul cu simt de raspundere pe acceleratie la mot. de 1 l ,fie motorul meu este iesit din parametrii desii la test la maiandrei(pana la beleaua cu acceleratia)a iesit f. bine

ps. nu stiu daca trebuia sa postez la '''opel versus...''


Ultima modificare facuta de gcom61 la Sam 26 Sep, 2009 8:46 pm
Skip ads

  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pacientul, e bine?
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da i-au salvat degetele ,dar va dura destul recuperarea.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ne bucuram sa auzim ca se poate recupera cu bine pacientul, cat despre o astfel de experienta sunt gata sa povestesc si eu dar cu un VW Golf V a unui prieten pe care l-am rugat sa-mi dea si mie o tura masina sa vad cum e ,am ramas tampait cat de mult trebuia sa apas pa acceleratie pentru a prinde ceva viteza la fel demarajul era slab eu invatat deja cu motorul meu de 1.0 ma asteaptam ca la motorul lui de 1.6 sa zburde insa am ramas profund dezamagit de sofatul unui Golf nu-mi venea sa cred ca raspunsurile la functii sunt asa de slabe,asa ca sunt mandru de 'corsica 'mea.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Normal ca e mai puturoasa din moment ce o conduci subturat.
60 km intr-a patra, cu siguranta aveai putin peste 1000 de ture, daca intelegi ce vreau sa zic.

E cale lunga de a compara un motor aspirat pe benzina cu un turbodiesel.... Laughing
Urmareste clipul de mai jos ca sa-ti dai seama despre ce vorbesc.
http://www.youtube.com/watch?v=2cvFl7IQKe4
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am trecut prin asa experienta, cu flexul, aveam oltcit atunci, si 15 km mi s-au parut o eternitate, parca nu mai mergea rabla, desi era bine pusa la punct. Din pacate eu nu am gasit pe cineva sa conduca rabla.....

Sincer, si mie mi se pare ca rabla lu tacamio, corsa C de un litru parca e mai sprintena decat masina mea. Dar pana la 60 km/h
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
V-ati gandit ca la masinile de clasa mica din cauza antifonarii slabe aveti impresia ca trage motoru' mai bine? Am avut experiente cu cateva masini din astea care pareau nervoase, insa cand faceai comparatii din exterior cifrele erau clar in avantajul masinii mai mari cu motor mai puternic.
In sens invers, am mers cu Honda Accord diesel. Zgomotul interior era foarte redus si aveam impresia ca e mai lenesa decat Vectra mea, dar nu era asa. Oricand ii dadea ceata Vectrei.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@biela, adica vrei sa spui ca vectra mea e bine antifonata Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu va suparati dar unchiul meu are mert e220, motorul e acelasi. Masina are cutie automata dar cu optiunea de schimbare manuala. Intr-adevar, in mod automat total e destul de lenesa. DAR! Pe mod sport sau in schimbare manuala are masina aia un sprint de mi-a venit sa plang cand m-am urcat in astra mea. Un td se conduce de la 2500rpm in sus daca vrei sa simti cum "trage" viteza a 4a la 90 la ora poate nu la 60 Laughing
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu am mers subturat cu mertul,schimbat aI-a,a II-a la 4000rot/min(aici e limitata electronic).Se simtea ca trage f. bine cu a III-a .mai ales.Am mers cu a IV-a la 60 dupa reducere de la 100km/h si de lene nu am schimbat vitezele. Turbo intra pe la 2700rot/min.
Oricum e bine ca omul nu si-a pierdut degetele.
Sa auzim de bine!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu in putine randuri, mai conteaza si maimuta din spatele volanului.

E plin Google de cifre si "teste".
http://www.youtube.com/watc...gXzvxdfg&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=PxQv-n5aBPo
Merc power-to-weight 92.76 bhp/ton
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
''MULTUMESC ''pt calificativ,eu nu am testat masina,ci am alergat la spital!
Cat despre primate...
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Intrebarea ta face referire la acea masina si motorizare, nu la patatia prietenului tau. Ceilalti ti-au expus anumite aspecte, si sunt de acord ca te-ai pripit cu trasul concluziilor si subiectul in sine.
Am inteles. Corsa B 1.0i e o super masina comparativ cu C220 CDI, dpvd performante.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau polemica,dar n-ai inteles.
Corsa (ca sa nu spun ''opel''),nici un model,nu poate fi comparata cu Mercedes.Este clar alta clasa,daca vrei sa compari,treaba ta.
Eu am spus ca am fortat acel motor la maxim,pt ca varul meu risca sa-si piarda degetele.Am mai spus ca demareaza greu(aI-a,a II-a)
nu stiu ce optionale avea sau nu activate/dezactivate.
Cat despre corsa b 1.0 te asigur ca la schimbarea a I-a >a II- scartaie rotile daca te duci la 6000.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am Vectra C (masa proprie 1.393 kg), motor ZI18XER, 1,8 cm, 103kw (140kp). La mine nu scartie rotile la plecat de pe loc, pentru ca intra anumite sisteme de securitate (ABS, ESP, etc). Parerea mea este ca nu poti compara o Corsa (cel mult 800 kg) cu o masina, fie ia si Mercedes, de alta greutate. Depnde de confort, de siguranta pasiva, de felul de a o conduce. Tu compari: "un magar cu un cal"


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Dum 27 Sep, 2009 2:04 pm
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau polemica,dar n-ai inteles.
Corsa (ca sa nu spun ''opel''),nici un model,nu poate fi comparata cu Mercedes.Este clar alta clasa,daca vrei sa compari,treaba ta.
Eu am spus ca am fortat acel motor la maxim,pt ca varul meu risca sa-si piarda degetele.Am mai spus ca demareaza greu(aI-a,a II-a)
nu stiu ce optionale avea sau nu activate/dezactivate
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad Scuze, tu ai fost fortat de accidentul prietenului tau. Important este ca prietenul tau se va face bine. Multa sanatate, este foatre grea perioada de cam 3 luni.
Ca si masina, ai avut ocazia sa conduci un Mercesdes clasa C. Trebuie totusi sa recunosti ca d.p.v. al comfortului, nu se compara cu Opel Corsa. Daca vei conduce o masina Mercedes clasa S, vei vedea diferenta: demaraj, putere, dar si consum.......
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am mentionat de la inceput diferenta de antifonareca sa nu mai amintesc de confort .
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mercedes = masina luxoasa la orice clasa, scumpa si nefolositoare pt clasa de mijloc;
VW = in traducere libera - masina poporului (Hitler a avut ideea) o masina competitiva, dar depinde mult de optionale;
Opel = masina cu care americanii (GM) au patruns pe piata EU (cumparand firma) - masina de clasa mijlocie, cu pretentii daca platesti optionale
Fiat+Citoen+Renault = 0, masini slabe, ieftine la cumparare si cu service scump
Masini japoneze = depinde, dar scumpe la intretinere
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:@biela, adica vrei sa spui ca vectra mea e bine antifonata Very Happy Very Happy Very Happy

Da, fata de masinile de clas mica e bine antifonata!
daniel_aoe a scris:Eu am Vectra C (masa proprie 1.393 kg), motor ZI18XER, 1,8 cm, 103kw (140kp). La mine nu scartie rotile la plecat de pe loc, pentru ca intra anumite sisteme de securitate (ABS, ESP, etc).

Nu e vorba de ABS sau ESP, ci de TC, insa TC-ul de pe Vectra este permisiv si se poate da scarț la plecarea de pe loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR