Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • marcusul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cum sa fac sa se stinga farurile cand opresc motorul? ca am ramas fara baterie intr-o zi
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai asa cum le aprinzi tot asa le si inchizi...adik din comutatorul din partea stanga...il rotesti spre dreapta se aprind farurile (prima e pozitia iar a 2 a e faza scurta) si ca sa le opresti rotesti spre stanga comutatorul....
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui ca dupa un numar de minute de la scoaterea cheii din contact sa se stinga singure (toate sau numai partea dreapta).
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Ar trebui ca dupa un numar de minute de la scoaterea cheii din contact sa se stinga singure (toate sau numai partea dreapta).


Ar trebui, insa, din pacate omul nu ne spune ce masina are...la a mea, chiar am ramas anul trecut fara curent dupa 1,5 ore in care masina a stat cu luminile aprinse. Foarte posibil sa fi fost si bateria "obosita" insa nu s-au stins de nicio culoare in momentul in care am oprit motorul, nici macar cand am "armat" inchiderea...Daca se doreste aceasta chestie, mai mult ca sigur ca va trebui intervenit la electronica masinii, ceea ce nu mi se pare o afacere buna Smile
Oricum, mai in gluma, mai in serios, as merge si eu pe parerea colegului de mai sus...cum le-ai aprins, folosind miscari inverse ( si mai ales...tandre Smile )...sa le stingi la loc
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bine inteles, solutia data de mihai0308 la care ai subscris si tu este este cea mai buna, sigura si practica.
Totusi, la masina mea, dupa cateva minute fara cheia in contact, se intrerupe automat curentul, chiar si la radio. Se aude un "clic" pe undeva prin bord. Precizez ca nu s-a umblat la electronica masinii. La alte marci (ex Audi), se sting cele de pe partea dreapta in sensul de mers (sa poata fi vazuta noaptea daca este in pana pe marginea drumului)
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca daca deschizi usa soferului si ai pana si pozitiile aprinse,se aude un sunet (valabil si pentru Opel Rekord Laughing )

Eu chiar am functia asta la masina cand opresc motorul,se stinge faza scurta (xenonul) si raman aprinse doar pozitiile (chiar daca comutatorul de lumini a ramas pe faza scurta).Presupun ca e vorba de o functie de activat din Tech2...
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
omu are vectra b1. scrie in subtitlul discutie deci nu cred ca se poate activa functia daylight din BCpentru ca nu cred ca exista. del mai bine ne poate zice cineva ca maiandrei care cunoaste functiile BC-ului
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am incercat eu la B1 sa ii pun siguranta nr 32 de 10A ca era loc liber si nu merge,ori nu are functia ori trebuie activata Very Happy
Skip ads

  • nookie24

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
buna ziua forumisti!
eu posed un vectra b 2001 (cu xenoane) si as vrea sa stiu daca pot sa imi activez de undeva functia aceaa sa mi-i se inchida faza scurta daca daca ii oprit motorul...(ca am ramas si eu odata fara baterie Sad..)
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios daca se poate activa ,si mai ales daca o putem face noi fara sa mergem la reprezentanta,ca ne rupe la bani mai mult ca sigur... Sad
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In urma unui pm din partea lui andreim4, imi dau si eu cu parerea.
Din cate stiu eu, Vectra B nu e prevazuta cu aceasta functie - stingerea luminilor la oprirea motorului. Bineinteles, se poate cu un mic montaj aditional.
Masina este prevazuta cu un asa-zis "Relay - Consumer Switch-Off, Time Delay" releu comandat de multitimer. Functia lui este de a opri luminile interioare, lumina din portbagaj si pe cea din torpedou la jumatate de ora (?) de la Ignition Off.
Este K153 si putem sa urmarim comportamentul lui lasand torpedoul deschis. Daca este asa cum dorim, dezvoltam ulterior.



Despre DRL - Daytime Running Lights - pentru a il face functional trebuie refacuta schema dupa cum urmeaza:

Adica un releu destept, niscai sigurante, ceva fire...
Mufa releului este aceasta:

Daca o vedeti pe masina dati de veste.
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cumva aceasta este?
Skip ads

  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu este bine cum zici tu.presupune ca ramai fara baterie abia sa pai pui contactul ce fc ca se mai activeza si luminile deja iti fura corect de nu mai poti pune nici contactul
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare eu am alta solutie .am momtat un modul ptr aprindere automata a luminilor de la valeo care functioneaza doar pe contact.mai precis are o alimentare doar pe contact.in momentul cind senzorul de lumina montat pe parbriz aprinde luminile sint functionale asta nu necesita folosirea blocului de lumini,adica pozitia lui este de of.dupa oprirea motorului luminile se sting automat.scuze ptr exprimare mai multe detalii pot oferi la tlf 0763725470.salutare
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
suna interesant ce ai facut tu acolo. deci tu ai pe contact un modul care iti aprinde farurile atunci cand senzorul de pe parbriz ii da comanda.
blocul de lumini il ti pe OF? iar cand opresti motorul se opresc si farurile deoarece nu mai e alimentat modulul. suna bine chestia asta. e cam ceea ce cautam. poti sa pui niste poze cu modulul, sa dai un link si niste preturi? multumim anticipat
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
o sa caut poze sau mai bine zis un cod de piesa si de unde poate fi cumparat si revin
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut o vectra B2 din 2001 Z18XE si in momentul cand opream motorul se stingeau si farurile(pozitiile ramaneau aprinse). La vectra care o am acum , tot B2 dar Y22DTR nu se mai intampla asta.
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
daca masina a fost fabricara pentru o anumita tara e posibil sa se aprinda farurile cind pui contactul am intilnit una care venea din belgia
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dupa cum am promis am revenit cu un cod ptr piesa despre care vorbeam.codul de valeo este 632030.cautati pe net valeo 632030 si gasiti mai multe detalii.spor la treba.
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit si 2 poze
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR