Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC se va putea folosi ecranul sistemului gps pt a reda video si tv?
are careva idee ?
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Daca CD500 citeste doar dvd-uri de 1 Gb, de ce eu pot folosi un dvd de 4,7 Gb cu muzica ?Sau nu am inteles eu bine? Shocked

lucio85 a scris:foarte buna intrebarea ta ca si eu folosesc dvd cu muzica in masina si tot de 4,7gb sunt Idea



Pai ce are coada vacii cu stampila de la primarie??? Unitatea de citire este un DVD-reader - de asta iti si citeste DVD-urile cu mp3 - cu toate ca unitatea se numeste CD500. In momentul in care unitatea are de citit "harti" este instruita sa citeasca doar DVD-uri de 1Gb, tocmai ca masura de protectie impotriva copierii - se stie ca in comert sa gasesc DVD-uri blank doar de 4.7Gb. A avut cineva curiozitatea sa puna un disc original de CD500 in unitate si sa foloseaca un soft de "media info"??? Va va spune clar ca este DVD si capacitea totala (nu cea folosita) este de 1Gb. Discurile mele sunt jos in masina si ploua,nu ma duc dupa ele. Dar daca sunteti curiosi va pun maine niste screenshot-uri.

gpsunderground a scris:It would seem naive or even foolish to think that mastering a copy will be possible in the end.
There is a number of reasons that attempts may fail

PTP OTP issue. Requires software modification to bypass the check. DVD writers cannot handle PTP and blanks are not available
Fysical changes to DVD only possible with pressed media, never with written ones
Other software issues, like the VAG MFD2 that requires a hack to allow copies to be used
Reflection issues. By default the reflection ratio of written media is at best 30% of an original

Opel (Bosch) system uses some kind of DVD with a capacity of 1Gb, that is up to now copy proof.


Eu am masina cu CD500 deja de 8 luni, am studiat si pe fata si pe dos subiectul copierii hartilor - pretul de peste 100Eur/disc a fost destul de motivant. Deocamdata NU exista solutie de copiere, si ma indoiesc ca va exista vreodata. Acesta este si motivul pentru care pana la urma am marcat banul la navteq si am cumparat noua harta de EasternEurope si Alps. Singura varianta la care poti "fenta" cat de cat sistemul este sa-ti faci load la un disc care nu este al tau in flash-ul intern al navigatiei. Mentionez ca nu poti sa ai 2 seturi de harti simultan in flash. (Ex: Daca ai in flash harta Ungariei de pe discul de EE nu poti incarca langa ea harta Austriei de pe discul cu Alps. Poti incarca doar ce mai este pe discul de EE - polonia, cehia,...) Eu am incarcat in flash discul de EE si cand ies spre Austria bag discul de Alps in unitate si il folosesc direct de pe disc.

Cu ocazia asta reinoiesc oferta pentru cine trece prin Brasov - daca vrea sa-si incarce in flash EE sau Alps....

lucio85 a scris:Esti OFF TOPIC se va putea folosi ecranul sistemului gps pt a reda video si tv?
are careva idee ?


Cei de la club opel Italia au reusit.. dar este mult prea mult de munca.. nu stiu daca merita. Vezi despre ce vb in videoclipul de mai jos.

http://www.youtube.com/watc...ideos=hPl3sKJyUmE
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
ms pt informatii deci in concluzie se poate toar ca trebuie ceva munca si ceva bani pt echipamentele auxiliare de se monteaza
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
offf...si eu care abea asteptam sa fac rost de hata RO:(((

sa ne tineti la curent daca aflati ceva nou.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Totusi, nu a incercat nimeni sisteme multimedia aftermarket dedicate? Ceva in genul acesta.
http://www.enavigatieauto.r...lingan--HL-8747GB
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu prea.. masina este un model nou si probabil majoritatea inca avem masinile in garantie.

Poti fi sigur ca dupa montarea unui asemenea sistem... cei de la service iti vor rupe carnetul de garantie Wink
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
la cat de prosti sunt aia la reprezentanta sigur nu isi dau seama ca echipamentul e aftermarket sau cel original
apropo de ce am postat ieri ma o citire mai atenta era vb de alte echipamente pt opel nu cd500navi
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@lucio85: nu pot sa neg problemele mari de profesionalism din service-urile opel, dar sunt convins ca vor remarca faptul ca nu este echipamentul original al masinii. Si tocmai din cauza "profesionalismului" orice problema ulterioara pe care o vei avea cu masina va fi din cauza "modificarii"!

La ce postare de ieri te referi?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
legat de harti
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am multimedia aftermarket montat pe Mondeo inca de cand l-am cumparat. Chiar sunt la a doua unitate, am schimbat-o numai pt ca asta noua e mult mai "desteapta decat cea veche. Aceste unitati multimedia dedicate sunt "factory fit", mai pe romaneste inlocuieste originalul de pe masina fara nici un fel de modificari de ordin mecanic sau electric, totul fiind plug and play. Nu se aduc nici un fel de modificari la instalatia electrica, mufele fiind perfect compatibile cu cele originale.
Prima unitate am montat-o in service Ford, am fost initial cu unitatea si le-am aratat-o. Au spus ca atat timp cat nu se taie sau modifica circuitele electrice nu este nici o problema legata de garantie. Montajul a durat cca o ora, manopera fiind vreo 120Ron.
In caz ca cineva este hotarat sa opteze pt asa ceva, aveti grija ca se gasesc unele unitati care sunt cam varza. Pt mai multe detalii, va stau la dispozitie. Am testat dracoveniile astea 2 ani, stiu ce plusuri si minusuri au.
Asa ca doar cu cca 30 milioane am multimedia, camera marsariere si tetiere cu LCD.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si ai vreo recomandare pentru Insignia ca replacement la CD500?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
cred ca la asta se refera cand zice de echipamente aftermarket identice

http://www.jewellet.com/Bui...048774f083e47e412
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Echipamente aftemarket sunt destul de multe, el zicea ca stie care sunt "mai bune" deoarece le-a studiat in ultima vreme.

Pe de alta parte, echipamentul din link-ul dat de tine este super interesant. Livreaza si in RO, poti platii cu PayPall, livrare cu DHL si costa (livrat acasa) 499 USD.... Hm... ma mananca rau sa fac o proba. Dar inainte ar fi bine sa vorbesc cu dealerul sa vad daca afecteaza garantia.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bafta la achizitionare daca te intereseaza
am vazut ca e mult mai complex decat cel de pe masina si foloseste mai multe tipuri de harti
am o cunostinta de si-a montat in reprezentanta skoda un echipament afrermarket fara sa faca modificari la cabluri si are garantie doar ca ce a luat el avea disply color si navigatie si cel de fabrica doar monocolor si fara navigatie
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Inca o data va spun, nu au de ce sa va anuleze garantia, montarea sistemului se face exact pe cablajele deja existente ale masinii. Nu se aduce nici un fel de modificare.
Pt cei interesati, o sa va dau pe PM un nr de telefon al unei persoane din Bucuresti care se ocupa cu comercializarea si montarea acestor tipuri de sisteme.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
in legatura cu hartile am fost azi contactat de un reprezentant opel ungaria care mi-a spus ca au luat legatura cu navteq si cel mai probabil si cel mai devreme va aparea o harta cu romania pt cd 500 in ianuarie 2011
  • Gydo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Si ai vreo recomandare pentru Insignia ca replacement la CD500?


salut,
pentru insignia si cruze, la cd300/400 este solutie cu dvd/usb/sd/gps full eu/bluetooth si toate functiile cate or mai exista (memorie interna etc..)
vezi http://communicar.ro/acceso...ID=2&pagina=2
in fata mea s-au instalat la opel ecomax cluj si la autoglobus timisoara...
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am trimis un mail la Navteq sa-i intreb de hartile 2010/2011 si daca acestea vor contine si RO. Mai jos aveti raspunsul lor:

navteq_store a scris: eu_webstore_english to me

Dear Mr Popa,

Thank you for contacting NAVTEQ.

Unfortunately for your navigation system there is no map available for Romania. The decisions as to which maps are made available are not made by Navteq. NAVTEQ generate maps at the request of navigation system or car manufacturers. If we do not receive a request for specific countries then it may take longer to produce those maps. Therefore at this moment we do not have any planned released date for a map of this region.


Should you require additional information, please send us your feedback by replying to eubc_english@navteq.com

With kind regards,

NAVTEQ Customer Service Centre
PO Box 501
7300 AM APELDOORN
THE NETHERLANDS
www.navteq.com/contactus

Original Message:
From: cornel@--------------
Sent: 02/11/2010
To: EU_webstore_english@moduslink.com
Subject: NavteqEurope Web Store Question

Title: Mr.
First Name: Cornel
Last Name: POPA
Comments: Dear Sirs, I have a Insignia 2009 with CD500 navigation system. Can you provide information on when the next maps (2010/2011) will be available for this system and if it will contain Romania too? I'm asking because I have the possibility to change to a different navigation system if Romania will not be available for CD500. I have this system since more then one year and is completely useless for me since Romania is not present even with Major Routes.
Waiting for your answer,
Regards,

Cornel POPA
cornel@.................
Category of Request: Request Future Map Information
Please keep me informed when new maps are available: No
Please help us by identifying your navigation system: CD500

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
cei de la NAVTEQ au dreptate
deci noi ar trebui in fiecare zi sa trimitem cate un e-mail celor de la OPEL GM Romania, Ungaria sa dea comanda de harti ,asa ceva nu e posibil astia isi bat joc de noi,
ma bucur ca ai pus raspunsul celor de la NAVTEQ ca am cu ce sa le demonstrez inca o data ca ne mint atunci cand supun ca cei de la NAVTEQ nu scot harile
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Exact asta am facut si eu cand am primit raspunsul de la Navteq. Am facut forward la mail catre Opel HU, catre persoana cu care am mai avut aceasta discutie in vara.

Va anunt imediat ce primesc un raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR