Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Laughing
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Saptamana 29, nu luna. Smile)


Da alexx1402. Laughing Laughing
Ce o fi fost in capul meu. Doamneeee. Ca tot "trebuie sa vina sfarsitul lumii" poate se "mareste" anul la 30luni.
Multumesc de replica.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat


Acumulator Rombat achizitionat in august 2012.
I1312A4
I=schimbul 1 ; 13=saptamana 13 (martie) ; 1=2011 sau 12=2012 Question
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
12 (2012)
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aha, super ok. Wink Mersi fain.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da. M-am lamurit acum.
Am cumparat si eu acum Rombat Premier 12v 70Ah-680A. Are cod A220K4.
Toate bune, urmarea...
-vanzoatorul, cand l-am intrebat de data de fabricatie mi-a aratat acel cod si mi-a explicat ce inseamna si anume:
A-schimbul
2-anul 2012
20-saptamana
K4-lotul de productie
Am mai verificat si alte coduri, tot pe Premier 60Ah si anume:
A5412 ,unde A este schimbul, dar aici se inverseaza datele: 54-saptamana si 12- anul 2012
Pe un Premier de 80Ah cu codul:
I4412K4, unde I nespecificat(dar banui tot schimb), 44-saptamana, 12-anul 2012, K4-lotul de productie.
Omul a fost foarte dragut si foarte-foarte rabdator. Am verificat impreuna cateva din seriile de la Rombat(cele mai sus enumerate).
Bun, am luat bateria, mi-a completat factura si garantia si am plecat sa fac aceasta garantie direct la agentia Rombat de pe Depozitelor.
Pana sa ajung acolo am sunat direct la Rombat Bistrita sa mai intreb inca o data despre coduri. Deh, ca tot romanul, neincrezator. Ma gandeam ca ala de la magazin "m-a facut din vorbe" numai sa isi vanda produsul.
Mi-a raspuns un domn(la fel de amabil ca ala din magazin, parca erau vorbiti) si i-am prezentat codurile (tot cele de mai sus) si....exact ceea ce mi-a spus vanzatorul asa a fost. Aceeasi descriere. Mi-a spus la sfarsit ca in ultima perioada au primit multe email-uri despre data de fabricatie a acumulatorilor.
M-am linistit. Am montat bateria pe masina si am plecat sa fac verificarea incarcarii si a garantiei de 24luni.
Incarcarea a fost verificata fara consumatori, dar si cu consumatori, turata la 3000rot/min.
Acum masina se bucura de un Rombat Premier 70Ah-680A.
Deci in concluzie sa recapitulam putin...
Ma refer la Rombat:
Daca avem cod:
-A5412 decodare este A-schimbul, 54-saptamana, 12-ultimele doua cifre din an 2012
-A220K4 decodarea este A-schimbul, 2-ultima cifra din an 2012, 20-saptamana, K4-lotul de productie
-I4412K4 decodarea este I-nespecificat, 44-saptamana, 12-ultimele doua cifre din an 2012, K4-lotul de productie.
Cam acestea ar fi.


Ultima modificare facuta de ksper la Mie 12 Dec, 2012 3:23 pm
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In concluzie producatorii care se respecta o si fac,pana si in mine ai bagat frica, dar totul este ok,pana la urma toate aceste informatii sper sa fie de folos tuturor celor de pe aici.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da Stefan...
Ceea ce este surprinzator, ar fi urmatorul aspect:
-acestea coduri sunt luate numai de pe Rombat Premier si din cate observati numai acest tip de acumulator are cateva coduri sub diferite notari(litere si cifre) si mai surprinzator ar fi ca ele se pot schimba in functie de tehnologia aplicata la fabricarea lor, dar si in functie de liniile de fabricatie.

obs: " Este bine sa mergeti in magazine, sa alegeti tipul de acumulator, sa cititi/notati codul de pe respectivul acumulator, sa sunati direct la producator si sa intrebati de data de fabricatie in functie de codul respectiv. Daca atat vanzatorul cat si producatorul va furnizeaza aceleasi date atunci cumparati cu incredere acel produs"

Eu am facut invers, dar daca intre vanzator si producator exista cea mai mica neconcordanta atunci duceam produsul inapoi, doar sunt cetatean european si am drepturi.
Skip ads

  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ksper eu din cite stiu anul are 52 de saptamini , unde e saptamina aia 54 Smile cred ca era o baterie de la ozn-uri Wink sper ca stii de gluma
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bineinteles 1_driver, in "alergatura" mea sa verific cat mai multe coduri cu siguranta ca poate am gresit si eu...poate ca era 5I(i sau bara, ma rog) si l-am confundat cu 4 sau 34...Se poate intampla...bateria mea a fost prima(deasupra). Nu am intentia sa dau date eronate.
Eu am luat cu seria aceasta:



Ultima modificare facuta de ksper la Mie 12 Dec, 2012 8:44 pm
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La cyclon e valabila treaba ? as vrea sa achizitionez una saptamana ce urmeaza si vreau sa fiu precaut cu data fabricatiei
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am "plecat" direct pe Premier si pe acestea m-am uitat. La celelalte nu stiu sincer cum este codul...
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Da. M-am lamurit acum.
Am cumparat si eu acum Rombat Premier 12v 70Ah-680A. Are cod A220K4.
Toate bune, urmarea...
-vanzoatorul, cand l-am intrebat de data de fabricatie mi-a aratat acel cod si mi-a explicat ce inseamna si anume:
A-schimbul
2-anul 2012
20-saptamana
K4-lotul de productie
Am mai verificat si alte coduri, tot pe Premier 60Ah si anume:
A5412 ,unde A este schimbul, dar aici se inverseaza datele: 54-saptamana si 12- anul 2012
Pe un Premier de 80Ah cu codul:
I4412K4, unde I nespecificat(dar banui tot schimb), 44-saptamana, 12-anul 2012, K4-lotul de productie.
Omul a fost foarte dragut si foarte-foarte rabdator. Am verificat impreuna cateva din seriile de la Rombat(cele mai sus enumerate).
Bun, am luat bateria, mi-a completat factura si garantia si am plecat sa fac aceasta garantie direct la agentia Rombat de pe Depozitelor.
Pana sa ajung acolo am sunat direct la Rombat Bistrita sa mai intreb inca o data despre coduri. Deh, ca tot romanul, neincrezator. Ma gandeam ca ala de la magazin "m-a facut din vorbe" numai sa isi vanda produsul.
Mi-a raspuns un domn(la fel de amabil ca ala din magazin, parca erau vorbiti) si i-am prezentat codurile (tot cele de mai sus) si....exact ceea ce mi-a spus vanzatorul asa a fost. Aceeasi descriere. Mi-a spus la sfarsit ca in ultima perioada au primit multe email-uri despre data de fabricatie a acumulatorilor.
M-am linistit. Am montat bateria pe masina si am plecat sa fac verificarea incarcarii si a garantiei de 24luni.
Incarcarea a fost verificata fara consumatori, dar si cu consumatori, turata la 3000rot/min.
Acum masina se bucura de un Rombat Premier 70Ah-680A.
Deci in concluzie sa recapitulam putin...
Ma refer la Rombat:
Daca avem cod:
-A5412 decodare este A-schimbul, 54-saptamana, 12-ultimele doua cifre din an 2012
-A220K4 decodarea este A-schimbul, 2-ultima cifra din an 2012, 20-saptamana, K4-lotul de productie
-I4412K4 decodarea este I-nespecificat, 44-saptamana, 12-ultimele doua cifre din an 2012, K4-lotul de productie.
Cam acestea ar fi.


In urma "atentionarii" lui 1_driver(si pe buna dreptate), eu am gresit o cifra din codul acumulatorului de 60Ah. Ma repet nu aveam intentia sa dau date eronate, azi am fost la magazin in speranta ca o sa mai gasesc bateria Premier de 60Ah... si am gasit-o, intradevar codul are o cifra scrisa gresit de mine si anume.A3412 si nu A5412. Vanzatoarea nu mi-a permis(in urma rugamintilor mele) sa fac o poza in magazin(i-am explicat si ca vreau sa fac un tutorial despre aceste coduri).
Tin sa multumesc lui 1_driver pentru "atentionare". Daca nu o facea datele din text privind acel cod ramaneau eronate.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Laughing saraca vanzatoare,multumim pentru completari ksper.

Acuma speram ca pentru acumulatorii Rombat, stim sa interpretam aceste coduri, in concluzie vom cumpara numai marca asta,avand in vedere ca osteneala noastra a dat roade numai pentru aceasta marca . Very Happy
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eeh lasa ksper , stii ca e vorba aia , ca numai cine nu munceste nu greseste Smile
  • mony

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cine este din Bucuresti si vrea sa isi cumpere un acumulator nou ?
Am rugamintea sa imi dea mie pe cel vechi si ii dau altul la schimb (imi trebuie pentru un UPS care are acumulatorul cam dus).
  • Mutzi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pe bateria mea Rombat Premier de 65 Ah scrie urmatorul cod: 2237A1. Puteti sa ma lamuriti in legatura cu data fabricatiei, ca mie nu-mi iese conform celor scrise mai sus.
  • Mutzi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma ajuta nimeni ?
Poate tu ksper....
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu sa te ajute, ai toate datele, ce doresti mai mult de atat ?
  • Mutzi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai, conform rationamentului de mai sus, am doua variante:
a. 2 = anul 2012, 237 = saptamana 237; sau:
b. 22 = saptamana 22, 37 = anul 2037.
Vezi ca am toate datele...
Te pricepi, nu gluma!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR