Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • astrag1.2_16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2014

  • Mesaj Privat
ciudat la mine am avut de lucru la peticit radiatorul de caldura pentru ca avea un element spart si ghici ce? nu exista nici un H in componenta conductelor si nu este necesar demontarea bordului pentru a avea acces la acel radiator doar saua de plastic cu schimbatorul si frana de mana si 9 suruburi cu hezagon de 6 pe o aeroterma delply si nu am gasit decat doua orincuri pe radiator si atat mai greu e de pruns inapoi capacul dar cu insistente merge tot montat inapoi fara sa mai umblati la bord ... in cazul meu acum am alte reparatii pe afisaj din cauza ca am demontat partial acel bord degeaba urmand unele instructiuni de pe net
Skip ads

  • Dan.Zfr

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Buna Ziua . Stie cineva de unde asi putea achizitiona un calorifer de habitaclu pentru opel zafira a . Aceeasi problema , antigel sub pres la sofer .
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Dan.Zfr
Schimba numai O-ringurile (garnituri) nu trebuie sa schimbi si caloriferul.
Vezi ce sistem de incalzire ai pe masina BEHR sau DELPHI

Tutorial schimbare garnituri calorifer la Astra G
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 (citeste cu atentie si vezi pozele.)
https://www.clubopel.com/vie...p=1687409#1687409 (citeste cu atentie si vezi pozele.)
https://www.clubopel.com/vie...p=1690750#1690750

Tataru ion a scris:Pentru BEHR (sper sa va ajute cat de cat.)
- Ca sfat folositi toate sigurantele originale de pe masina din aluminiu alfel stricati radiatorul de incalzire cu celelate (din metal) daca nu sunt din aluminiu. (de metal va rupe aluminiu din radiator daca nu crezi fa proba daca ai bani)

  • Dan.Zfr

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2014

  • Mesaj Privat
pentru zafira Y20DTH gasesc de ambele BEHR sau DELPHI cum asi putea sa vad ce am pe masina , masina este adusa de un an din germania , deci nu am umblat la ea sa stiu ..
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce am inteles de la baieti
Capacul de la filtru de polen este prins la:
BEHR cu clame
DELPHI cu surubele
https://www.clubopel.com/vie...p?p=397051#397051

(BEHR cele trei poze unde scrie BEHR pe plastic)
https://www.clubopel.com:808...840_lrsjblpcf.jpg
https://www.clubopel.com:808...840_gzjaeasg1.jpg
https://www.clubopel.com:808...840_jzsuroi4l.jpg
  • nirolff

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salutare....va rog ajutati ma si pe mine! Am demondata caloriferul l am spalat bn cu otet (l am lasat o zi si o noapte), dupa care am pus garnituri noi si am incercat sa l pun inapoi dar nu mi reusesc....in coducta stanga (cea de langa pedala de acceleratie) am reusit intr un final sa il bag si am pus si oring....insa in dreapta nu am reusit sub nicio forma 3 ore m am chinuit fara rezultat.
Va rog sa ma ajutati daca stiti cum ar tb exact pus in ce pozitie teb impins ca sa intre in ambele conducte...mai demontez cv la ea?...bordul?....sunt disperat sincer...m a epuizat psihic caloriferul ala....Ms si o zi buna sa aveti
  • ionutzsvn4

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Pana la urma , in cazul in care sunt duse oringurile de la caloriferul de incalzire in care parte ar trebui sa fie uda mocheta (stanga sau dreapta fata)?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe partea soferului mai mult (dar poate fi ambele parti.)
Skip ads

  • paunescu25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 17TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nirolff a scris:salutare....va rog ajutati ma si pe mine! Am demondata caloriferul l am spalat bn cu otet (l am lasat o zi si o noapte), dupa care am pus garnituri noi si am incercat sa l pun inapoi dar nu mi reusesc....in coducta stanga (cea de langa pedala de acceleratie) am reusit intr un final sa il bag si am pus si oring....insa in dreapta nu am reusit sub nicio forma 3 ore m am chinuit fara rezultat.
Va rog sa ma ajutati daca stiti cum ar tb exact pus in ce pozitie teb impins ca sa intre in ambele conducte...mai demontez cv la ea?...bordul?....sunt disperat sincer...m a epuizat psihic caloriferul ala....Ms si o zi buna sa aveti




Trebui sa te bagi bine dedesupt si cu mana dreapta pozitionezi clema pe gaurele si cu stanga prin spatele pedealelor impingi clema cu o șurubelnița dreapta lunga.
este chinuiala mara si eu am avut caloriferul înfundat.
  • Bicoiudan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut , la caloriferul de la caldure se aude un tacanit si nu mai baga caldura deloc cum pot remedia aceasta problema ? Si este blocat pe aer rece , am fost la un mecanic si a spus ca trebuie sa desfaca tot bordu casa inlocuiasca aceea electrovalva care deschide/inchide apa catre calorifer .... sii e foarte mult de munca .. as putea sa il dau pe deschis sa ii dea drumu la caldura continuu ?
  • andy35_26

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salutare
este vreo regula cu udatul presurilor ? mie mi sa udat in partea dreapta doar, la sofer deloc . Am desfacut azi pina la faza suruburilor de sub caseta de directie si m am oprit ca nu am avut acces la elevator . daca cutia de sub calorifer nu a fost uda numai oringurile pot fi de vina sau mai e si altceva ?
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Astra g z18xe cu climatronic este același poveste cu caloriferul asta? ÃŽmi baga aer rece! Mulțumesc
Skip ads

  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Are ceva daca,caloriferul si conductele s-au deplasat putin ? s-a dus si buretele care tinea caloriferul si am tras si de conducte putin pt ca nu reuseam sa scot sigurantele , care erau pozitionate in sus. A fost cel mai mare chin din viata mea azi ,dar am reusit. Baga caldura de rupe acum!
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si inca o problema , eu nu am dat de nicio piesa H de plastic cand am desfacut caloriferul, E diferit la climatronic ? sau la coupe ?
  • miky grebanus

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea. Am tot citit de electrovalva de sens care opreste sa nu mai intre in calorifer antigel cald, stie cineva cine o comanda? Sarbatori fericite si La multi ani!
  • kelooo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Cand se scot sigurantele de la calorifer, la tragi in sus si trebuie sa le deformezi, ca nu ai spatiu suficient. Dar cand le pui pe cele noi, le fixezi de jos in sus?
  • free ride

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2007 Ilfov
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Am o problema cu conductele fisurate de la caloriferul din habitaclu. Am scos caloriferul dar nu pot scoate tevile.Aveti vreo idee cum pot scoate tevile sau vreu mecanic care poate face asta la mine? Stau in buftea. Masina este corsa c cu motor de un litru.
  • GAdrian490

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Va salut. Am vrut o problema cu calorifer caldura astra h. Am dus masina la un service dupã mai multe cãutãri. Mi-a cerut prețul de 350 manopera. Cum vi se pare.
  • CCrissEU

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cum se monteaza furtunul ce duce in bord la calorifer la opel astra
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR