Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • khnuum

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand vreau sa salut pe toata lumea, sunt posesorul unui vechi Opel Astra F-CC motor C14NZ din 1993.
Masina a fost implicata intr-un accident si a fost schimbata toata puntea spate.
De atunci nu mai are stabilitatea care o avea inainte de accident si recent am tot cautat solutii (schimbare telescoape spate) si am observat ca pe masina mea lipseste bara anti-ruliu de pe spate.
Am gasit o masina intr-un schrott, de unde as putea sa o i-au.
Intrebarea mea este, daca stie cineva daca se poate demonta, ea are doua suruburi pe capete, pe care le-am demontat, insa nu vrea sa iasa de nici un fel. Ori e intepenita acolo, ori nu e facuta sa poata fi scoasa. In captete are sectiunea dreptunghiulara dar bara este rotunda.
Am pus si o schita cu puntea spate si bara care eu vreau sa o scot.

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
S-au pus ºi "supplementary rear anti roll bar" pe F-uri, inspiraþie de la Saab:




Ce îþi recomand este un ARB pus în portbagaj, cã e mai simplu ºi îl poþi face tu:








  • khnuum

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mda, ARB-ul este o solutie buna pentru rigidizarea partii din spate a masinii si imbunatatirea manevrabilitatii, insa nu e o solutie practica pentru mine, adica transportul in portbagaj al bunurilor de dimensiuni mari este cam limitat doarece ai anti-roll barul exact pe mijlocul portbagajului.
Supplementary rear anti roll bar-ul este o solutie buna, insa trebuie sa vad cat costa si de unde pot sa gasesc.
De aceea vroiam anti roll bar-ul standard, mai ales ca am gasit o masina de unde pot sa o i-au gratuit, insa nu stiu cum se scoate de acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR