Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot am facut operatiunea degeaba, am zis sa fac si un tutorial. Masina este Astra G, diferenta la alte masini ar fi doar accesul la piesa, spatiile de manevra pe langa motor.

Manualul Etzold nu contine instructiuni pentru motorul Y17DT, iar TIS incepe prin ridicarea masinii pe elevator si demontarea scutului Very Happy
Dar, se poate si cu masina pe sol, iata cum...

1. Se demonteaza bara fata (2 suruburi T27 in pasajul rotilor, si 5 stifturi de plastic reutilizabile, 2 pe intaritura barei sus iar 3 sub scut)

2. Cu tubulara de 13, se demonteaza claxoanele.


3. Se scoate filtrul de aer si carcasa acestuia. Capacul carcasei poate ramane, se da la o parte. Baza carcasei sta in bucse de cauciuc, trebuie fortat putin.


4. Se trage de curea inspre botul masinii, pana cand urechea de blocare, de pe bratul intinzatoarei, se aliniaza cu gaura de blocare. Se introduce un stift pentru a bloca intinzatorul. (Aici TIS procedeaza altfel, strangand surubul de pe axul rolei intinzatoare Rolling Eyes )


5. Se scoate cureaua, marcand directia de rotire.

6. Se deconecteaza mufa alternatorului, si cu cheia de 13, se desurubeaza cablul de pe borna pozitiva.


7. Cu cheia de 19, se desurubeaza furtunul brake booster-ului.


8. Se scoate furtunasul de vacuum, prin tragere.


9. Se desurubeaza furtunul de alimentare cu ulei, folosind cheia de 12. Pe scut, sub alternator se pune o tavita de colectare, va curge putin ulei.


10. Se desurubeaza primul surub de prindere al alternatorului, cel de sus (M8 ), cu tubulara de 12.


11. Se lasa alternatorul spre botul masinii, pentru acces usor la furtunul de retur ulei, si se scoate strangand colierul cu un patent. Furtunul se lasa in tava de colectare.


12. Se desurubeaza celalalt surub de prindere, cel de jos (M10), cu tubulara de 14. Surubul e lung si are in celalalt capat, sub pompa de vid, o piulita. Trebuie tinut contra, cu cheia de 14. Acces, la limita.


13. Se scoate alternatorul prin gaura lasata de claxon. Atentie, din pompa de vid mai poate curge ulei.



Gata!
Montajul in ordine inversa Wink



* n-am gasit un tutorial pe tema asta, dar nici nu ma impac bine cu functia Cautare... Daca s-a mai postat, rog a se sterge!
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
felicitari pentru tutorial! si eu am facut operatiunea asta, dar am uitat sa fac poze.
doua intrebari am: ce marca e alternatorul? ai desfacut cumva si pompa vacuum?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E Hitachi. Pompa n-am desfacut-o, nici alternatorul intrucat suruburile erau ruginite. L-am dus la un atelier de electrica, unde s-au ocupat baietii.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari ! foarte bun pentru oricine .
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial...
Vad ca la 1.7 e aiurea de tot facut acest alternator cu atatea elemente de desfacut si are pe el si pompa de vacum parca.... nasol de tot...
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am desfacut furtunele de la vacuum, am preferat sa desfac cele 3 (parca) suruburi ce prind pompa de vacuum de alternator.
  • wasabios

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am plecat si eu de la tutorialul asta si mi-a fost de folos.
e un pic mai complicat decat arata tutorialul dar oricum se poate face acasa.
la mine era puntea de diode (erau 2 diode arse).
total 125 lei .
sper sa fie ok de acum.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din cate am inteles ,la schimbat e indicat sa se schimbe ambele si puntea si releul ,cel putin asa imi spunea electricianul care mi-a schimbat mie ,si eu tot asa am gasit 2 diode arse si una in scurt.
demontarea este mai dificila daca nu ai rampa si sculele necesare.si mai bine e sa scoti alternatorul cu tot cu pompa de vacum decat sa desfaci suruburile care o tin .
acum face fiecare cum vrea colegul a incercat sa ajute prin acest tutorial si a reusit .felicitari McFly
  • girmaciliviu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Cat ma costa un alternator nou pentru opel astra g 1.7 tdi? MULTUMESC
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intre 1200 si 2000 RON.
Dar de ce vrei nou?
  • Marrio

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc .mi-a prins bine ,in 1:30 min am terminat operatiune .
  • Senna

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru indicatii. Am demontat/montat alternator fara sa mai dau bara fata jos caci cele 2 suruburi T27 din pasajele rotilor nu s-au putut desface. Accesul a fost la marea limita, cam la fel de tricky ca la demontat/montat alternator Very Happy
Avem 2 diode in scurt. Am inlocuit tot platoul diode-releu cu Mobiletron RH002 in valoare de 190 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR