Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
De cateva zile, cand plec dimineata cu masina (Vectra C Z18XER, 41.000 km) daca apas mai tare pe acceleratie, simt ca motorul se accelereaza in gol, fara sa cupleze ferm ambreajul. Asta se intampla doar cand motorul este rece si dupa cateva minute, cand motorul se incalzeste si merge in regim normal, aceasta anomalie dispare. Sa fie de la discul de ambreaj? (are totusi doar 41.000 km si nu sunt un sofer care face liniute sau sa o fortez). Mentionez ca in bord nu se aprinde nici un indicator de avertizare.
Multumesc
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni nici o idee ce ar putea fi?
Am fost in service cu ea pentru o diagnoza si totul este OK, deci nu exista un senzor sa dea o eroare la problema mea. Parerea lor a fost sa dea cutia jos sa vada placa de ambreaj. O gramada de bani si timp pierdut. Totusi are 41.000 km, nici la o Dacie model vechi nu cred ca se duce atat de repede. Astept orice fel de sfat, multumesc anticipat
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca accelerezi si masina nu pleca proportional cu acceleratia sigur e problema cu ambreiajul deoarece patineaza din diferite motive (placa ,disc etc)chiar daca are 41.000 mii km se poate strica din cauza conducerii defectuoase sau de fabricatie
  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut,
chiar astazi m-am intalnit cu problema asta a doua oara in acest an la aceasi masina(Z18XE).
prima data in ianuarie,si astazi la fel.
la noi solutia a fost:aerisirea pompei de ambreiaj
simptomele astea vin doar cand scade temperatura brusc,nu-ti mai intra in viteza,doar dupa ce se incalzeste motorul(10-15 min)
incearca asa,poate ai noroc.
bafta
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Poate fi si de la pompa de ambreiaj ,dar ai grija ca daca aerisesti si scade lichidul din rezervor sa complectezi cu lichid ca e comun cu cel de frana ,,,,daca e de la pompa ai scapat mai ieftin si manopera mai putina ,,,pana la urma daca ai aceiasi problema in fiecare dimineata va trebui schimbata pompa deoarece daca nu functioneaza corect patineaza ambreiajul si cu timpul uzura anormala si vei avea inca o problema in plus
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumec pentru sfaturi.
O sa merg cat de curand sa fac a trei-a revizie (intru in iarna si la 11.500 de la ultima cred ca este chiar bine). O sa vad atunci care este problema.
Sunt un pic deranjat ca nici un senzor nu s-a aprins in bord si nici la tester nu a iesit nimic. Asta inseamna ca, ori producatorul nu a luat in calcul acest tip de defect ca sa puna un senzor ori, mai grav, sunt eu paranoic Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR