Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca a2a cheie mai exista oricum se afla la leasing,nu la primul proprietar,leasingul iti cheia dupa ce termini tot cu ei!
Skip ads

  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ire Adrian a scris:1.9 Tdi consuma ulei ? Ciudat ... Eu am motorizarea asta pe Seat Leon , si pot sa zic ca nu mi-a scazut niciodata nivelul la ulei !

Am avut passat 1.9 tdi PD,116 cp si consuma ulei dar nu la fel ca actualul Golf V tdi,105 cp consuma 1l intre intervalele de schimb ulei!(baietii de la Vw mi-au spus ca e "anormal" sa nu consume javascript:emoticon('Laughing')).
  • Doros25

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Scuze ca nu am precizat bugetul. Nu e unul spectaculos( ca statul nu ma plateste suficient:D) Ma invart in jurul sumei de 8000 euro.

Poate putin mai mult daca as gasi una care sa "merite". Din ce am postat mai sus cred ca am lasat impresia ca.mi place astra h. Asa si este.
De asta incerc sa aflu mai multe despre ea. Nu exclud Golful pt ca dupa mine( nu e o parere competenta) e mai fiabila. Ramane de vazut.
Multumesc celor care mai scriu topicul asta.
  • mariusexpres

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut! am si eu un astra h si in ciuda zgomotului (zicea cineva mai sus ca e specific) care pare ca o bataie mica la motor si nu s-a amplificat sau ameliorat pana acum, nu am ce sa-i reprosez.
ca puncte slabe am remarcat demarajul in treapta 1 si 2 care nu este ca la golf, dar din a-3-a parca simti ca e alta masina.
ca o recomandare pentru 1.7 cdti: nu lasi motorul sa se incalzeasca pe loc, nu turezi peste 2500 cu motorul rece iar dupa ce se incalzeste sa schimbi vitezele pe la 3000 si in nici un caz sub 2300.
ca puncte tari fata de golf, are un motor mai silentios, suspensie mai buna, intretinere mai ieftina, interiorul mult mai prietenos, iar ca dotari este cu mult peste un golf la acelasi pret
iti recomand astra cu motor de 1.9 120 sau 150 cai care, din cate am auzit este mai bun decat 1.7 101 cai.
ai grija sa ca la astra sunt 4 tipuri de display: tid care este cel mai mic cu 2 butoane sub el (nu vei dori sa-l ai pe asta), BID care este monocrom si arata doar caractere pe 3 randuri ca la un ceas electronic (nici pe asta nu-l vei dori), GID care este tot monocrom dar iti arata informatii grafice, adica desene care reprezinta un fel de meniu in 2 ferestre sau 3 (daca masina are clima electronica cu navigatie cd 70 navi sau fara, sigur va avea acest display; acest display este de recomandat), si cel mai bun este displayul color CID, de care vei fi (zic eu) cel mai multumit.
la 1.9 vezi ca unele sunt si cu buton sport, care, daca il apesi, vei avea alta mai multa putere si implicit te va face sa te simti mai bine in plus de asta unele au filtru de particule care te va avantaja la o masina neinmatriculata.
succes in alegere si sper ca postul meu te va ajuta in alegerea masinii preferate!


Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Butonul SPORT este prezent si pe z17dth (din semnatura Smile ) dar vezi ca unii zic ca daca apesi butonul in mod "miraculos" o sa iti mai dea 25 de cai...adevarul este ca butonul este fix pix acesta doar intarind si micsorand cursa volanului si o cursa mai scurta a pedalei de acceleratie dand impresia de cai in plus.
1.7-ele este ceva mai puturos pana la 2000 de ture dar dupa aia "prinde viata cu adevarat",la mers normal nu se simte ca este mai puturos dar daca vrei sa faci putin raliu Evil or Very Mad se cunoaste..Daca te intereseaza viteza maxima a mea nu merge mai sus de 198 km/h pe ceas.Consumul pe pilot la 130 km /h este de 5.5.
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si daca tot iti iei Astra H , ia-ti una cu navigatie , pe mine m-a ajutat foarte mult atat in afara tarii cat si in tara (exista cd si cu Romania , unde orasele mari sunt destul de bine reprezentate ). Sa ne tii la curent cu ce ti-ai luat !
  • Doros25

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
O sa va tin la curent. Citeam pe astra forum ...cei de pe acolo se plang de problemele aparute la CIM( Column Integration Module). Am sunat un prieten care lucreaza la un service si mi.a comfirmat. Spunea ca a schimbat multe CIM-uri. Cica e o problema de care cei de la Opel stiau si au remediat.o incepand cu cele fabricate in 2008. Am inteles ca, costa in jur de 2000 RON schimbarea CIM-ului. Voi ati avut probleme?
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
unii te-au sfatuit sa iei motorizare de 1,9...dar atentie...1,9 e muult mai scumpa la asigurari, impozite , etc.....trebuie sa faci si astfel de comparatii intre 1,7 si 1,9
Skip ads

  • mariusexpres

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
guliver a scris:unii te-au sfatuit sa iei motorizare de 1,9...dar atentie...1,9 e muult mai scumpa la asigurari, impozite , etc.....trebuie sa faci si astfel de comparatii intre 1,7 si 1,9


subscriu!

eu unul nu am avut probleme mari cu cim-ul decat ca, dimineata la semnalul dreapta tre sa dau de mai 2-3 ori pana sa ramina cuplat ca altfel face decat un click si se opreste, mai am probleme si cu immobilizer-ul - nu recunoaste cheia (in 20 % din cazuri) si tre s-o scot din contact si sa o bag inapoi si merge.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am avut eu probleme cu CIM-ul in sensul ca uneori nu-mi recunostea cheiea ,intr-o dimineata pe la 4 nu-mi s-au aprins farurile,alta data mi s-au stins toate luminile din bord si au cazut acele,unori ABS,ESP aprins,semanalizarea trebuie sa o tii cu mana ca "sarea" imediat
Acum nu mai am probleme cu ea.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mie firma de leasing( UniCredit) nu mi-a luat nici o cheie, am fost surprins , si eu stiam ca ramane o cheie la ei. Cred ca depinde de la firma la firma.
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nashpa...de acolo imi iau masina...sper SA fi uitat la tine
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu au uitat, asa e politica lor, cel putin asa era in 2008, cand am luat masina. Oricum ei au datele masinii si isi fac ei cheie daca vor.
Suna la ei si intreaba, ei au tot interesu sa vanda o masina recuperata.
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ce scrie pe talonul tau? Numele tau sau numele firmei? La ei ce Mai ai, doar cartea masinii?
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Proprietar: Firma de leasing
Utilizator : Firma mea ( SC. XYZ.SRL ) numele meu nu apare nicaieri, probabil cand faci contract ca si persoana fizica apare numele tau ca si utilizator dar asta nu stiu cu siguranta.
Cartea originala e la ei, eu am o copie stampilata( nu legalizata)
Cam atat, a si cand iesi din tara trebuie sa ceri o imputernicire de la leasing.
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
la masina asta care vreau sa o iau in talon scrie la detinator numele unuia si in paranteza numele firmei de leasing :

Detinator: Ion Ion (UniCredxxxx)

Asta inseamna ca "Ion Ion" e utilizatorul si "(UniCredxxx)" e proprietarul?
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca da, dar toate astea pe tine nu te intereseaza , tu faci contract de vanzare - cumparare cu Unicredit, si vei avea talon nou unde tu vei fii proprietar.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
oricum ar fi eu unul recomand tot 1,9 ca soi motorizare
cat despre defectiuni vezi aici poate gasesti ceva https://www.clubopel.com/vie...1423&start=20
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am luat azi Masina de care ziceam...dar tot nu a iesit cum vroiam eu...mi-au dat doar o copie dupa factura si SA ma duc Maine-poimaine SA iau originalul. Mi-au Mai dat copie dupa facturile de cumparare intre reprezentanta si firma leasing...firma leasing si parcul auto. Mi-au Mai dat si certificatul fiscal...cartea masinii talon. Mi-e cam teams ca nu am inca factura in original dar nu cred SA fie probleme. Contract de vanzare cumparare pt ca nu e nevoie de la persoana juridica la fizica...Asa stiam si eu dar am intrebat SA fiu sigur...
Va multumesc pt tot sprijinul si sfaturile voastre. Si o SA o arat si pe forum in curand.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa te bucuri de ea..........
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR