Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • petre1981

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mulțumesc!
Skip ads

  • rohusky

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa achizitionez un Astra H GTC si ma gandeam la urmatoarele motorizari 1.6 si 1.8 benzina si 1.9 diesel. Initial, nici nu ma uitam la diesel deoarece nu poti sa stii cum a fost exploatat motorul de propietarul anterior si am o oarecare frica ca o sa trebuiasca sa investesc o suma mare de bani in motor intr-o perioada relativ scurta. Ma intereseaza 3 lucruri la masina, motor care sa traga bine si suspensie care sa preia bine denivelarile si liniste in habitaclu. (in megane-ul detinut acum a inceput sa bata toate plasticele). Bugetul e intre 4500-5000€. Ma

1. Care sunt problemele comune?
2. Cat de fiabila/confortabila mai e o masina trecuta de 200k KM. Ma refer la greieri, "troncaneli", in general zgomote care nu erau acolo cand masina era mai noua.
3. Cat de fiabil mai e un motor disesel trecut de 200k km? Necesita investii majore in viitorul apropiat?

Multumesc.
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Astra h 1.9 120cp automat sau 1.8 125cp automat ? Amandoua sunt caravan. M ar interesa in primul rand consumul. La cea pe benzina i as pune gpl daca o iau. Sunt in dubii si nu stiu pe care sa o cumpar.
  • k3nt

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Acum 3 ani cautam benzina si am luat diesel 1.7cdti 101cai cu care am facut in 1.5 ani peste 60000km fara probleme. Pe urma am plecat din Tara si am vandut-o. A fost o super masina. Consum pe bord retin ca pe 9000km a fost 5.6.
Acum am 1.9 de 150cai de vreo 7 luni dar fiind tot plecat nu am facut mai mult de 3000km cu ea.Consumul e putin mai mare si diferenta de putere e destul de mare.
Ambele caravan. Piesele sunt putin mai scumpe la diesel dar avand in vedere ca nu am schimbat mai nimic la ele a fost bine.
Daca nu faci minim 20000km pe an ia benzina daca e masina in stare mai buna si mai ieftina.
Skip ads

  • rohusky

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns. Intre timp am citit cam tot ce se putea aici pe forum, stiu de majoritatea problemelor la motorizari. Diesel-ul a picat, prea multe probleme specifice plus ca nu fac mai mult de 15k pe an. M-am orientat catre un 1.8 140CP dar sunt foarte rare din ce vad, o singura masina dupa 2008, din Braila, GPL, kilometrii putini, totusi pare cam ieftina, n-am vorbit cu omu', o sa las un link mai jos. M-ar coafa si un 1.6 turbo dar n-am gasit nimic despre el aici pe forum, banuiesc ca sunt mult prea rare.
Oricum, piticii mei s-au calmat, nu prea mai am chef sa alerg dupa masini momentan.

https://www.olx.ro/oferta/va...-gtc-ID6238s.html
  • LAstefanoaie

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt nou pe forum si am nevoie de un sfat. Vreau sa achizitioneze un Opel Astra - varianta Enjoy cu motorul Z13DTH, navigatie color etc. Am gasit la cineva o masina din 2006 cu ~ 130 000 km in bord. Respectivul a cumparat masina in 2012 din afara cu 80 000 km in bord (dupa ce am verificat VIN-ul in 2012 masina avea 125 000 Km, deci acum are in jur de 175 000 Km reali) si o vinde pentru ca si-a luat masina noua. M-am intalnit cu el sa vad masina si sa mai intreb detalii (nu sunt mecanic, nu prea ma pricep). Pretul cerut este de 3000 euro si mi-a zis ca recent a fost schimbat EGR -ul si reconditionata turbina (turbina reconditionata la indicatia mecanicului). Am dat o tura cu masina si pare sa mearga ok, fara sa troncane, turbo fara zgomot ciudat, la relanti nu tremura sau altceva. Singurele probleme pe care le are sunt:
1. Blocare contact cand este lasata in soare (am citit ca e destul de frecvent la opel astra)
2. O eroare la senzorul care avertizeaza nivelul lichidului de racire (apare avertizarea uneori chiar daca nivelul este ok)

Ce ar trebui sa mai iau in calcul/verific? Am de gand sa chem si un mecanic sa isi arunce o privire plus sa o duc la un test in reprezentanta, dar eu nefiind in domeniu nu stiu asa multe, doar ce am mai citit pe aici.
  • cotta andreea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare!

Dintre cele doua care credeti ca ar fi mai oK?

https://www.mobile.de/ro/Aut...ar/247669915.html

https://www.mobile.de/ro/Aut...ar/242796002.html

Eu as prefera modelul cu 150 CP..dar are ceva probleme in plus fata de cel cu 101CP?
  • salontanul

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Dupa mine, cea neagra ar fi castigatoarea datorita anului de fabricatie. Ce ma face un pic reticient, este faptul ca are numere de Polonia si e vanduta in Germania... Dar asta e doar parearea mea.
Skip ads

  • SBogdan20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.aceeasi intrebare o am si eu!
Ma intereseaza un astra h fabricatie 2008-2010.
Ce motorizare este recomandata ptr mersul mai mult in oras(Bucuresti)?
Va multumesc.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
1.3cdti
  • SBogdan20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut.multumesc de sfat!
Eu ma gandeam la 1.6 si sa.i pun gaz!
Cum este ca motor cel de 1.6?
Multumesc!
  • george.chelaru

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2016

  • Mesaj Privat
SBogdan20 a scris:Salut.multumesc de sfat!
Eu ma gandeam la 1.6 si sa.i pun gaz!
Cum este ca motor cel de 1.6?
Multumesc!


E ok pentru mediul urban. iti recomand motorul 1.6 de 115 cp, codul motorului z16xer

Cel de 105 cp - z16xep e un pic mai pacatos.

Seara buna!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pentru oras nu recomand aub nici o forma diesel.
Benzina 1.4 sau 1.6. Consum decent si motor simplu aspirat
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
1.3 cdti în primele douã trepte de vitezã e puturos (chiar și la turații mari). Or, în oraș ai nevoie de o mașinã sprintenã, care sã plece ușor de pe loc. ÃŽn exterior are prestații absolut decente, dar pentru oraș, deși nu e dramaticã situația, e oleacã greoi. Mai ales pe un sedan.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
blue ray, orice masina poate fi sprintena daca stii ce sa faci cu ea. Si buburuza sotiei e sprintena cand o conduc eu, si are abia 60 cp...
legat de intrebarea lui sbogdan, tinand cont de faptul ca masina va fi manevrata preponderent in oras, si eu recomand benzinar+gpl.
Diesel-ului "ii place" la drum intins.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
mi-ar placea si mie sa trec pe benzina dar am condus un auris de 1.6 prin grecia si era varza. la 60/h nu mai avea vlaga deloc . poate o sa incerc sa fac ceva test drive cu benzinare.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am condus si dacie si matiz... Pentru oras orice benzinar este destul, indiferent ca are 40 sau 60 de caluti tot la semafor astepti indiferent de cati caluti ai sub capota.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu as zice nu nici la un Astra H cu motor 1.4 benzina. Daca vrei putere, retrogradezi si dai turatie mai mare.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Din cate am priceput eu intre 1.4 si 1.6 diferenta este infima la consum... deci mai bine 1.6 + gpl, pe 1.4 nu as pune gpl si 4 persoane doar daca as avea 60 de ani si timpul este relativ, fara vreo importanta ca ajungi cu 5 ceasuri mai tarziu intrucat moartea te cauta pe undeva
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La consum,asa este,diferenta e mica,dar...1.4 are distributie pe lant iar 1.6 cred ca nu (nu sunt sigur) si mai stiu (din citite),ca 1.6 cam mananca ulei...poate difera de la un model la altul de motor.Eu am Z14XEP (are 160.000km) si nu mananca ulei...decat putin daca o alerg peste 100-120km/h.La 5-6000km am completat cu 0,5L ulei 5W30.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR