Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,
Trebuie sa-mi schimb placutele de frana.
Stie cineva cam cat este norma de lucru, aici (Huber Deva) este 2,8 ore pentru toate cele patru placute, si la la 25 ron ora, adica 83,3 ron.
Ar mai fi o problema pe care nu stiu daca a mai intalnit-o cineva, dupa ce-mi schimba placutele trebuie sa merg la un ITP pentru verificare si sa aduc de acolo dovada daca sunt corespunzatoare sau nu.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cum vine asta?
sa inteleg ca eu am schimbat de 4 ori pina acum placutele si de fiecare data am circulat nashpa cu masina???
asta e o aberatie a alora... in alta ordine de idei primii 200-300 km cu placute noi masina frineaza un pic mai rau (pina se aseaza placutele noi pe discuri)
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
cam piperata manopera nu crezi? nu e o treaba atat de grea max. 2 ore
chestia cu ITP e aiurea.Eu nu am inteles cui ii trebuie dovada aia celor de la ITP sau asa pt linistea ta ?
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Nu-ti trebuie nici o dovada...aberatii...asta e o treaba pe care poti s-o faci si tu daca citesti cu atentie unele subiecte de pe forum...
Parerea mea...du-te la un service mai de cartier ca-i o treaba de 2 lei...nu trebuie sa fi meseriash sa schimbi 4 placute de frana...
Iar daca ai timp si vrei sa le schimbi tu, te asist eu virtual pe yahoo...numai sa ai un aparat foto digital la indemana
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am pus la Bosch, 1,2 milioane, manopera era gratis (promotie). Mai cauta, sigur gasesti mai ieftin.
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu chiar sambata am schimbat un set da placute frana pe fata care au costat 120ron ceva marca qh sau hq nu mai stiu ...si manopera 15ron...la un service in beius...totul a durat 15minute......
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,
multumesc pentru sfaturi, chestia cu ITP (sau undeva unde sa fie testate) era pentru service, mi-a explicat omul ca in caz de accident - in care si franele ar fi fost una din cauze el sa fie asigurat ca le-a montat bine. Mi-a mai explicat ca norma este 2,8 ore depoarece sunt necesare diverse reglaje, (placutele sunt originale).
Oricum la montarea oglinzii stanga (care mi-a fost furata) norma de montare a fost 1 ora, desi a durat 5 min.
Apropo de furt la politie am fost tratat de parca eu as fi fost hotul.
Oricum o sa mai caut.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
2,8 ore Laughing Pentru schimbat discuri si placute, poate... Si de ce 2,8 ore si nu 3? Laughing
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu de cand am schimbat placutele frana parca e un pic mai elastica .....adica prinde mai rau ca alea vechi ...poate pana se lasa si se formeaza dupa discuri......sa speram ca o sa fie ca inainte adica tapana la prima apasare pe pedala....
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
edy2172 a scris:eu de cand am schimbat placutele frana parca e un pic mai elastica .....adica prinde mai rau ca alea vechi ...poate pana se lasa si se formeaza dupa discuri......sa speram ca o sa fie ca inainte adica tapana la prima apasare pe pedala....


Am mai scris si in alt topic:in functie de cat de folosit e discul de frana va fi elastica o perioada de 100 de Km maxim.In sensul ca nu va tine brusc la apasare a jumatate de tura a pedalei.In schimb daca te duci cu ea in podea musti din volan.E de recomandat ca o perioada pana se acomodeaza placutele sa mergi in conditii de siguranta si sa nu te bazezi foarte tare pe ea.
PS:eu cand am schimbat placutele, cand am iesit din service m-am dus sanie cu pedala la fund..insa in cam 50 de km si-a revenit iar acum merge super ok.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[quote="dodo_13"]Eu am pus la Bosch, 1,2 milioane, manopera era gratis (promotie). Mai cauta, sigur gasesti mai ieftin.[/quote]

S-a intamplat demult chestia asta Question ca m-ar interesa si pe mine Laughing
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
da man stiu f.bine ca asa e cand schimbi placutele dar ce m-a nelinistit pe mine a fost faptul ca frana apasata tare prindea asa cum zici tu `` de musti din volan``...si apasata mai putzin parca nu prinde bine....si se simte o oarecare elasticitate.....am facut peste 300km cu masina de cand le-am pus si parca e tot asa elastica.......eu ma gandeam sa schimb si lichidul de frana sa stiu eu sigur ce lichid am pe instalatie.........inainte de schimbul placutelor prindea frana mai sus acuma prinde `` o leaca ``(putin )mai jos...azi bag nasul sa vad ce si cum....
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La fel ca tine am patit si eu edy2172 de când am schimbat cablul de frana de mana care mi se rupsese pedala tine mai jos si e cam elastica fata de cum era. Dupa schimbarea cablului de frana de mana imi ramanea roata stanga spate blocata si mi-a umblat nenea meseriasul la un reglaj la tambur ºi de atunci nici roata nu mai mergea infranata dar nici frana nu am mai avut.
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
e prea frig acum afara si e zapada ca ma bagam sa vad daca s-au lasat placutele si faceam o aerisire ...ca tot asa e si acum putin elastica.....dar simt eu ca nu e ca inainte de la schimba....loooool....de prins ..prinde..
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Poate si materialul din care este facut ferodoul difera de la un producator la altul si poate are coeficienti de frecare diferiti .
Este doar parerea mea , nu stiu sigur daca asa-i Wink
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:
dodo_13 a scris:Eu am pus la Bosch, 1,2 milioane, manopera era gratis (promotie). Mai cauta, sigur gasesti mai ieftin.


S-a intamplat demult chestia asta Question ca m-ar interesa si pe mine Laughing


Decembrie
  • ice

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
salut,
puteti sa ma lamuriti, va rog?
Acum cateva zile am schimbat placutele de frana fata (cumparate de la opel). Azi am facut cam 10km in Buc si cand am ajuns rotile fata erau f inchinse (ambele roti). Masina parea ca merge infranata.
E normal? Stiu ca tb o perioada de rodaj.

Am schimbat placutele undeva in Pipera la un service, nu stiu daca asta e cauza dar nu cred ca mi-au curatat deloc etrierele (stiu ca in carte scrie ca tb curatate canalurile sau ceva de genul).

Frana tine ca si inainte, nu am observat o diferenta din punctul asta de vedere, dar nici nu am pus frana brusca.

Multumesc,
Marius.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Inainte de a schimba placutele, verificai daca sunt incinse rotile dupa ce parcurgeai aceasta distanta? Banuiesc ca nu.
Ai folosit frana destul de mult pe distanta asta? Banuiesc ca da, doar suntem in Bucuresti.
Este posibil ca temperatura sa creasca si din cauza temperaturii excesive, mai ales la nivelul asfaltului? Da.

Daca doua din cele trei de mai sus sunt adevarate, eu zic sa nu-ti faci griji.
Dupa ce se racesc rotile, mergi cu masina intr-o zona libera (exista asa ceva in Bucuresti?) si foloseste frana doar pentru a opri si verifica rotile...
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Incearca si sa o impingi usor scoasa din viteza si cu frana de mana jos si vezi cum se comporta.Daca nu blocheaza nicaieri trebuie sa se lase impinsa usor Laughing Bafta
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cf cu legile din ue,nu potzi da garantire la o lucrare-ex frine-daca nu ai
personal scolat,scule ,tehnolgie si sdv-uri,adica cu ce verifici la urma ca
s-a facut lucrare de calitate.

adica stand de frina.iar frina trebuie sa treaca teswtul din bun inceput.aia
o fac romineste:n-au probabil stand si te trimit la itp,care musai sa aiba,
ca daca n-are nu poate fi itp.daca iasa prost -se pupa cu altu-atunci nu
e vina service-ului ce o schimbat placutzle,ca doar a trecut itp...

oricum se pare ca de anul viitor vor apare niste lanturi de gen pit-stop
-alde midas,speedy-si aia vor face lobby sa se respecte legea,ca de,lor
le convine-au cu ce!

vor grebla mecanici mai rasariti si va fi greu pt micul service de la colt,
unde e jeg ca la porci,dar sefu are mercedes si isi face casa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR