Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • amg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salutare, nu mai dati bani pe EGR!
Tot vad postate tot felul de probleme legate de supapa EGR. Nu ca eu n-as fi avut probleme... Anul trecut, a trebuit sa schimb aceasta piesa, am dat pe ea vreo 6 mili jumate si m-a tzinut exact pana in decembrie! Da, era noua, cu garantie 1 an, producator Pierburg. Buuuun, am mers la service, a fost depistata cu un semnal mai mare decat cel normal in ralanti, vreo 1.35 V - cel normal ar fi mai mic, cu toate ca in specificatiile masinii semnalul maxim admis ar fi in jurul a 1.4 v - dar mi s-a comunicat ca o sa faca upgarde soft ECU care nu mai ia in considerare aceasta piesa (ultimul update trimis de Opel .de) pentru ca si-ar fi dat seama nemtzii ca au putin gresit aceasta tehnologie, care foloseste comanda asisitata de motoras, cu deschidere variabila, nu cu electromagnet ca la astra f. Vorbesc de astra g aici, scuze ca nu am mentionat la inceput. Acum, merge superbine si fara aceasta supapa activa; fiind un update de la opel, banuiesc ca nu are probleme cu normele in vigoare. Simptomele erau destul de ciudate, motorul mergea prost, ba scotea uneori fum, ba mergea turat si cu zgomot anormal, cam 1000 ture in ralanti. Sper sa va fie de folos aceasta informatie in cazul in care nu stiati pana acum de acest update software. Mentionez inca o data ca este vorba de astra g, motor z16se.
In rest, sa auzim numai de bine!
Skip ads

  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
SALUT!
Merci pt. pm. Si la mine merge destul de prost motorul, cand e rece, primele sute de metri, la relanti si in treapta a doua de viteza, dupa care isi revine, nu mai "tremura k draq". Martorul mi s-a stins de vreo saptamana si nu s-a mai aprins, asta ma bucura. Dar tot nu merge bine cand e rece si asta ma enerveaza la culme. Te rog sa-mi dai mai multe detalii despre noul soft, unde il upgradez si cat m-ar costa. Totusi imi vine greu sa cred k mi-i s-a dus valva egr la 20 000km. Doar e masina nemteasca...
Astept raspunsul tau sa ma duc sa upgradez si eu softul.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La ce service ai fost?
  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salut.
Am fost si la RADACINI si la EREBUS si nimeni nu stie nimic despre nici un upgrade de soft pt ecu care sa ne scape de kktul asta de egr.
Noi te asteptam in continuare sa ne lamuresti si pe noi unde ai schimbat tu softul.
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
http://www.astrakadett.de/f...;highlight=0&

si o traducere in engleza: http://babel.altavista.com/...13addabd3003184ff
  • B-37_dee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2002 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare are cineva idee unde se afla valva egrla un opel combo motor 1.7 Di (Y17DTL)?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da eu am o idee. Se afla in https://www.clubopel.com/regulament.html si la
https://www.clubopel.com/search.php . Lasati lenea deoparte si munciti pentru a afla ce va intereseaza, nu asteptati mura-in-gura, aici nu e Opel hot-line.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Redeschid si eu acest topic mai vechi legat de Z16SE. Am si eu o nelamurire legata de anularea din soft a valvei EGR la acest model. Daca acest update e facut de Opel e normal sa apara erori de valva EGR? M-am jucat azi cu OP-COM-ul la 2 Astra G luate de la samsari. La una valva EGR era anulata si din garnitura. La ambele aparea eroare de valva blocata(pe deschis parca) si la una si de releu valva EGR. Sunt normale aceste erori daca s-a facut update de anulare valva EGR?
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca daca se facea update nu mai aparea eroarea. La 1,7 DTi a incercat cineva sa anuleze EGR-ul ? Consecinte ?
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sall

la ultimul test pe calculator..am primit vestea ca EGR..anulat din soft..asta au zis cei cu testerul...dar ce pot sa va spun?masina merge super ok
..in rest cu toti facem rost de un OP'Com si un amarat de soft..dar problema consta in cat de mult ne duce capu sa interpretam ce ne indica testerul..
Logic, aceiasi masina aceiasi motorizare,in cursul aceleiasi zile la distanta de 1ora ..la 3 testerere si la 3 super 'mereriasi'' am primit 3 valori diferite asupra masini..In rest am bun simt sa nu le sparg geamurile..la cat de bine interpreteaza ce scrie in erori-tester!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cristichd eu nu cred, aia nu stiu 'secrete', la tine este 95% activa, ca vad ei 0 si inactiv e alta poveste....
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu
cu tot respectul te intreb valva EGR lucreaza in 2 pozitii?

1-ideschis [tensiune 12v]
2-Valva EGR inchis [lipsa tensiune

sau sa inteleg,ca lucreaza in mai multe poziti..

inchis semi'inchis ,deschis semi'deschis ? Question

THx anticipat ptr raspuns! Smile
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Inchis/deschis atat .
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ms frumos pentru raspuns

StefanTolos
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ECU comanda EGR liniar, adica daca vrea 22% atat o deschide.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Eu cred ca daca se facea update nu mai aparea eroarea. La 1,7 DTi a incercat cineva sa anuleze EGR-ul ? Consecinte ?

De anulat din soft se pare ca nu merge , dar blindata teava , da , si motorul merge mai bine , trage un pic mai bine , fum fff putin iar consumul acelasi , unica problema , dupa cateva sute de km ecu vede erg cu probleme si dupa 2500 rpm urca fff greu , rezolvarea , tai contactul las 5 secunde , pun contactul si merg mai departe , decat fumalau la dosul masinii cand dai in ea mai bine cu problema mai sus mentionata .
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu
deci sa inteleg ca EGR lucreaza in mod liniar..?

Ok..THX!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Garantat si asta la toate ! Nu am grafic la Z16XE ca acolo e o 'buba', testerul il vede tot timpul inchis. In principiu cu cat apesi mai ferm pedala acceleratie cu atat se deschide mai mult.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca EGR-ul a fost anulat din soft, se poate reactiva cu Tech 2? Cum am spus intr-un post anterior vreau sa fac asta la 2 Opel Astra Z16SE care au un dat in nas la accelerare si la care nu stiu ce sa le mai fac. Inca nu am avut timp sa ma joc cu el ca lumea.
  • stoica_adi2000

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am vectra b an 1998 motor x20dth vreau sa anulez egr din soft cine ma ajuta si pe mine ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR