Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cand e vatamare corporala , dosaru penal depinde DOAR de cel pagubit.
Doamne Fereste sa treci prin asa ceva , daca iti faci asigurare la carpatica.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
azi am primit in sfarsit oferta de despagubire de la carpatica, conform expertizei lor a fost culpa comuna, mi-au oferit 50%, respectiv 33516 lei. am refuzat despagubirea ,urmeaza sa merg la avocat astazi. sunt bucuros ca macar am si eu o hartie dupa 2,5 luni si pot merge mai departe. oricum nu ma asteptam la altceva de la ei.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Momentan astept decizia dosarului de daune Rolling Eyes
  • mari chiru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1910 ;120 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
buna
vreau sa stiu daca a mai avut cineva probleme cu carpatica asigurari
mersi
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
toata lumea a avut probleme.

nu stiu cat procent din paguba o sa obtii dar , incearca , tine-te de capu lor. poate iei mai mult de 25% (atat am luat eu).

Bafta!
  • mari chiru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1910 ;120 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu stau cu masina lovita de 7 luni si mi-au dat dosar respins cica nu corespund avariile
FERITI-VA
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Aceasta firma de asigurari este scursura societatilor de asigurare din lume, nu din Romania. Patronii ar trebuii batuti cu fierul rosu si castrati ca sa nu mai produca genii ca ei.
Patania e simpla. Stateam la semafor si un baietas de DB cu un Leon era la raliu si bineinteles s-a oprit in mine. Avem motor dar franaaaaa... canci. Ma duc cu el la politie, ca de constatare amiabila nu a fost cazul(eventual niste scatoalce), fac procesul verbal, il scot vinovat si-mi da copia dupa asigurare: remarca politistului ,, Daca eram in locul domnului te bateam pana te ...... pe tine cu aisguararea ta de .......'' inchei citatul. Initial mi s-a parut ciudat limbajul si aplombul politustului, auzisem si eu de pe la prieteni ca nu e a buna sa te loveasca cineva cu RCA de la ei, dar....
Nedorind sa-mi utilizez CASCO ma duc sa fac constatarea. Etapele prin care am trecut au fost descrise de antescriitorii mei, cert este ca dupa multe cazne si nervi tociti, a si halal recomandare,, Mai cautati si prin dezmembrari piese'' m-am hotarat sa-mi fac masina pe polita CASCO.
!ALO DOMNII DIN COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURATORILOR sau cum v-o-ti mai numi ce m-as bucura sa va schilodeasca unul cu asiguarare Carpatica si sa va recuperati daunele si sanatatea la ,,pastele cailor''. HUUUUUUOAAAA!
  • christiana

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Asa este,astia de la CARPATICA sunt niste excroci nenorociti,cand este vorba de daune nu platesc,te plimba pana te plictisesti,NU MAI FACETI POLITE LA CARPATICA !
Skip ads

  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
christiana a scris:Asa este,astia de la CARPATICA sunt niste excroci nenorociti,cand este vorba de daune nu platesc,te plimba pana te plictisesti,NU MAI FACETI POLITE LA CARPATICA !





[editat] ai grija cum te exprimi!
  • silviu.tita

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Hai sã vã povestesc pãþania mea cu Carpatica.

Am avut un accident în februarie 2010. Eu - asigurat RCA la Carpatica; pãgubitul - asigurat CASCO la Eureko. Facem amiabila, îmi recunosc vina, schimbãm actele între noi ºi gata.

În mai 2011 primesc citaþie sã mã prezint în instanþã pt cã Eureko a reparat pe CASCO maºina pãgubitului, iar Carpatica nu a vrut sa deconteze, suma fiind de peste 5.000 ron, la care se adaugã zilnic penalitãþi de întârziere.
În cererea de chemare în judecatã este specificat faptul cã cele douã societãþi de asigurare au convenit amiabil ca Eureko sã fie despãgubitã de Carpatica (lucru specificat într-un proces-verbal de conciliere). Cu toate acestea, Carpatica nu a efectuat plata. Rezultatul: sunt citat în instanþã cu termen în noiembrie 2011.

Frumos, nu?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
du-te cu asigurarea de la carpatica in mana la instanta si le areti apoi curu....
tu ca si asigurat nu ai obligatia de a despagubi pe nimeni ca de aceea este asigurare pentru care platesti indiferent de suma platita.
fa rost si de hartia de conciliere intre cele doua firme de asigurari (copie dupa ea) ca iti va fi buna la judecata
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Povestea aceasta am intampinato si eu ....
Vinovat-Astra Asigurari
Vatamat - Omniasig (casco,rca)

Vatamatul isi repara masina pe casco ... pt a o repara mai repede si fara alte piedici, invatat de cei de la omniasig sa nu-si mareasca valoarea politei din contra sa o mai scada sa le dea asigurarea celui vinovat...ca-si recupereaza ei bani de la astra,(o chestie interasigurari) o chestie cum este dat biletul la ordin - girat catre alte firma ...

e o intreaga mafie in asigurari in clipa de fata!
Skip ads

  • silviu.tita

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Merci @mikyboy.
Am vorbit deja cu un avocat. Ideea e ca nu mai am asigurarea aceea (a trecut un an ºi jumãtate de atunci), iar maºina am vândut-o între timp. Totuºi mai am înþelegerea amiabilã.
Cât priveºte acel proces-verbal, nu e necesar sã-l procur pt. cã îl va aduce Eureko în original.
ÃŽn rest, "aprecieri" maxime pt. Carpatica!
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
silviu.tita a scris:Hai sã vã povestesc pãþania mea cu Carpatica.

Am avut un accident în februarie 2010. Eu - asigurat RCA la Carpatica; pãgubitul - asigurat CASCO la Eureko. Facem amiabila, îmi recunosc vina, schimbãm actele între noi ºi gata.

În mai 2011 primesc citaþie sã mã prezint în instanþã pt cã Eureko a reparat pe CASCO maºina pãgubitului, iar Carpatica nu a vrut sa deconteze, suma fiind de peste 5.000 ron, la care se adaugã zilnic penalitãþi de întârziere.
În cererea de chemare în judecatã este specificat faptul cã cele douã societãþi de asigurare au convenit amiabil ca Eureko sã fie despãgubitã de Carpatica (lucru specificat într-un proces-verbal de conciliere). Cu toate acestea, Carpatica nu a efectuat plata. Rezultatul: sunt citat în instanþã cu termen în noiembrie 2011.

Frumos, nu?



.... uite din acest motiv ma sfatuia brokerul meu sa nu apelez la societatile care au uneori preturile cele mai mici ci sa ma indrept spre cele care stau bine la capitolul plati daune. E o mentalitate gresita cand zici ca RCA-ul nu conteaza unde il faci ca oricum in caz de accident nu beneficiezi tu de el.... Mi-au fost povestite cateva cazuri in care in instanta cel care a a avut RCA si a pagubit a fost nevoit sa plateasca.... Din pacate asta e Romanica in care traim!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Te-ai coit la 10 lei sa faci o asigurare la o firma care mai plateste din cand in cand fata de rahatica care stie oricine ca nu platesc 99% din daune.
Din cate stiu eu, vei pierde procesul si vei fi nevoit sa platesti dauna. Apoi poti deschide proces cu rahatica ca sa iti recuperezi banii...
  • silviu.tita

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Te-ai coit la 10 lei sa faci o asigurare la o firma care mai plateste din cand in cand fata de rahatica care stie oricine ca nu platesc 99% din daune.
Din cate stiu eu, vei pierde procesul si vei fi nevoit sa platesti dauna. Apoi poti deschide proces cu rahatica ca sa iti recuperezi banii...


D-le @elegance,
Vã mulþumesc pt. limbaj, vorbele bune ºi ajutorul pe care mi-l acordaþi. Asta ca sã nu mai vorbesc de faptul cã aþi tras concluzia (evident, fãrã sã fiþi în cunoºtinþã de cauzã) cã banii au fost motivul pt. care am fost nevoit sã aleg acest aºa-zis asigurator.
Vã doresc toate cele bune, stimate domn!

Rog moderatorii sã ºtergã acest post în cazul în care considerã cã este inadecvat.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut @silviu.tita,

E o lectie de viata ce patesti tu acum pe care n-ar trebuii s-o serveasca niciunul dinte noi. In cazul absurd in care tu ai pierde procesul roga-ti avocatul sa se intereseze de existenta unui fond special constituit pentru decontarea dauneleor materiale produse in urma unui accident rutier in care partea vinovata nu este asigurata. Ca sa accesezi acest fond nu-ti trebuie decat acte doveditoare ca nu ai de unde sa-ti recuperezi paguba si ai scapat, bineinteles implicand transformarea ta din parte vinovata in parte vatamata.

Bafta
  • silviu.tita

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut @Tiaz,

Aºa voi face în cazul în care situaþia va deveni neplãcutã (asta ca sã fiu delicat în exprimare).
Îþi mulþumesc pentru sfaturi, mai ales cã îmi sunt extrem de utile.

Pentru a fi ºi eu de ajutor forumiºtilor (de fapt, acesta e ºi scopul existenþei forumului!), am postat pãþania mea. Sper ca nimeni dintre noi sã nu se mai confrunte cu aºa ceva.

Toate cele bune ºi un sfârºit de sãptãmânã excelent!
  • raresh3r

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Euroins, Carpatica ºi Astra au strâns cei mai mulþi nemulþumiþi: peste 3.000 de reclamaþii în nouã luni.
sursa: http://www.zf.ro/banci-si-a...noua-luni-8883016
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cele trei companii au avut o strategie de creºtere agresivã pe segmentul RCA în ultimii ani ºi au ajuns sã deþinã împreunã mai mult de 1,8 milioane de contracte, adicã o treime din piaþã.

3000 de "nemultumiti" din 1,8 milioane Smile
depãºind 3.000 în primele nouã luni din 2011, adicã 61% din totalul plângerilor primite

adica 3 firme la un loc au 61% ... celelalte 39% la adresa cui au fost plangerile ? nu cumva la adresa celui/celor ce-au "comandat" articolul si statistica asta ca sa-si atraga ei asigurati ?
Euroins, Carpatica Asigurãri ºi Astra au plãtit în primele nouã luni daune de aproximativ 450 milioane de lei (circa 106 mil. euro), aferente unui numãr de peste 110.000 de dosare. Astfel, sesizãrile primite de CSA de la clienþii celor trei companii au reprezentat 2,7% din numãrul total al daunelor achitate.

plati s-au facut totusi ... dar de cele mai multe ori se intampla altfel decat se declara inspectorului de daune si se vrea a se repara mai multe la masina decat s-au stricat in incident... de aici si multe refuzuri ..
nu vreau sa iau partea nimanui, se intampla sa se faca si multe magarii din partea asiguratorilor, dar trebuie sa tinem cont ca si la ei lucreaza tot romani. si romanul daca nu fura, nu se simte bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR