Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • vioalex8

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Va salut! Am sa va povestesc ce am patit in trafic ..Eram intr-o intersectie in Bucuresti , dorind sa virez dreapta pe intermitent.Un tampit de taximetrist a intrat in fundul meu in partea dreapta(bara sparta, stop,haion indoit) pe motivu ca se uita la 2 fete care treceau pe trotuar.Eu asteptam sa treaca cineva pe trecere sa imi continui drumul in dreapta cand s-a intamplat accidentul.Bun.Ma dau jos ,in taxi se afla soferul si proprietarul masinii din intamplare nu stiu de unde veneau.Ne intelegem sa facem actele pe cale amiabila, ii verific actele soferului, ii cer asigurarea si sun la cei de la Carpatica care imi spun ca imi fac programare la constatare abia peste 4 zile si ca sa fac constatarea cu el cand vin la ei sa ne spuna ei cum sa completam ca nu conteaza cand e facuta.Bun.Le iau telefoanele la cei doi copii de pe CI si asigurare si imi vad de drum.Seara ma suna proprietarul :domne asta(adica soferul) mi-a abandonat masina in parcare la Cora mi-a lasat actele si cheile sub roata si a plecat pe motivul ca nu are bani sa-mi repare masina.I-am zis ca eu voi merge la politie ceea ce am si facut a doua zi pentru a declara accidentul, a venit si proprietarul ,a dat si el declaratie despre ce s-a intamplat si ca nu-l mai gaseste pe sofer.Dupa copia de pe buletin am fost impreuna cu el la sofer acasa unde am discutat cu vecinii:"domne e un drogat nenorocit nu o sa-l mai gasiti ca nu mai sta pe aici pentru ca a furat si a facut multe stricaciuni in zona aceasta".Am mers inapoi la politistul constatator care mi-a ras in fata:ai 5 % sanse sa-l mai gasim..Si eu ce fac? ma tem ca trebuie sa ti-o faci pe banii tai,imi spune agentu.Tare.Cei de la Carpatica nu vor sa-mi deschida dosar pe motivul ca nu am procesul verbal al Politiei care se incheie dupa declaratiile soferilor:eu si drogatul.Politia mi-a eliberat doar dovada atat.Daca e cineva in masura sa-mi dea vreun sfat v-as fi recunoscator.
Ps.In caz de accident mergeti direct la politie nu mai stati la discutii, astia de la asigurari sunt niste nenorociti cu amiabilele lor..
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cei de la carpatica sunt niste nenorociti de fel, si daca va duceti amandoi de mana tot vor face figuri. Din pacate multi fac la carpatica pentru 30-40 lei pe an in -...asta este. Singura varianta ar fi dat in judecata...dar ai nevoie de o baza!
bafta ca stiu cum este cu astia de la carpatica..
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca mai era o discutie cu Carpatica si discuta acolo poate sunt mai multi care iti dau sfaturi si pareri...
  • gabi m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut lovita masina de la munca de unul cu RCA la Carpatica, au fost OK.
Skip ads

  • gromhellscream

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2012

  • Mesaj Privat
pfaii... sa-mi bag..... am fac si eu asigurarea la carpatica, habar n-aveam k sunt asa tzepari merg mai atent d-acuma in orash sa nu fac pe kreva "fericit" Smile) da era cea mai ieftina, vreo 3 mil pe 6 luni :-s cam mult zic eu... prob din cauza k st incepator...
Ce alta firma de asigurari e cat de cat serioasa si ok-ish la pret ?
  • georgel_28

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Tot la Carpatica am si eu asigurare,260 ron pe 6 luni.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
imi expira si mie luna asta asigurarea! e la carpatica! o fac tot la carpatica ca e mai ieftin si pt ca daca continui la ei se pare ca primesc bonus! e saracie frate ! nu sant bani!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fereasca Al de Sus sa intri in careva, ca o sa iti iasa bonusul ala pe nas...
Tu faci ce vrei, insa nu poti sa zici ca ai luat o decizie in necunostinta de cauza
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Lasa Je ca a intrat una in mine cu asigurare Carpatica,de genul merg cu duba lu' barbati-miu ca-s smechera.Se intampla intr-o dimineata frumoasa de martie(A.C) cand de-abia intrat pe o straduta vad duba oprita pe mijloc si un conducator ce venea din celalalt sens.Se apuca tiopa sa dea in spate,imi spun,sunt la 8-10 metri de ea,doar nu o sa dea peste mine.Si tot se apropia ea frumos ,eu dau mai in spate,ea da-i dai,eu da-i pana cand ma apropii de celelalte 2 masini ce stateau incolonate in spatele meu.Ma opresc si da-i la nebuna: TIIIIIT,TIIIT,cei din spatele meu la fel ,cel ce venea din sens opus a vazut si el ceva da-i flash-uri la nebuna.Nimic.Si a facut PoC.Ne dam jos,ne uitam la masini,ea era preocupata sa-si stearga carligul de remorcare de la duba(cu ala a intrat in mine)Am mers la militie,i-a dat amenda 250 Ron si 4 puncte,am mers la constatari Carpatica la cateva zile,raspunsul celor de la Carpatica:nu se potriveste cu dinamica accidentului,ca avaria trebuia sa fie pe o portiunea muuuuuullllttt mai mare(adica ce sa inteleg,sa fi avut tot botul masinii praf facut?-etc.,bla-bla si alte aberatii de pe Marte) drept urmare:accidentul NU S-A PRODUS DIN VINA ASIGURATULUI CARPATICA(scuze de caps). Shocked Am facut cerere de reanaliza,mi-au respins-o iar.Am dat bara jos ,ce sa vezi:Si bara aceea de otel este indoita pe rotund,amprenta datorata carligului de remorcare.NU stiu ce sa mai fac...stau cu bara crapata si sparta din martie +ca grila si ornamentul cromat s-au dus(le-am luat pe-astea noi pana la urma,o galagie de bani 380 Ron)...poate ma ajutati voi cu vreun sfat dragi colegi.Multumesc frumos.
@alexhaiducu:din moment ce vezi ca aceasta companie mafiota nu plateste,de ce inca iti mai faci asigurare la ei?Pentru inca 50-70 ron in plus nu iti umple lumea frigiderul ,iti garantez.Fereasca Cel-de-Sus sa intre iar unul in mine cu Carpatica si sa stiu ca a facut-o voiit ,ca vai de mama lui .Numai bine
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut @david_andrei,

Daca as fii in situatia ta in primul rand mi-as repara masina cu facturi si tot ce trebuie, iar apoi as chema-o in instanta pe doamna respetiva. Daca asigurarea nu plateste macar sa se bucure si asiguratul de discounturi ca tot aducea vorba un coleg mai sus. Sper ca respectivul sa nu treaca prin suferinta ta, asa poate ar aprecia efortul nostru de a inceraca sa-i dam un sfat bun si binevenit.
In alta ordine de idei costul RCA la Allianz platit pentru masina mea pe un an de zile in de 27.10.2011 a fost de 259 RON. Puteti intra pe siteul rca-ieftin.ro si va faceti calculatiile de pret on-line.

Bafta
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
atata timp cat esti asigurat la o companie care are acceptul autoritatii de a intra pe piata nu e nici o problema! carpatica,astra,omniasig sau cum sor mai chema ele sant reprezentate de oameni! ei iti pun bete in roate la despagubire! tu care cumperi polita nu ai nici o vina de ce se intampla dupa accident! este pe piata ? atunci trebuie sa fie ok! odata ce la politie ai predat copie dupa rca ,rca este valid nu e treaba ta in continuare! credeti ca numai la carpatica sant probleme? am amici care au avut probleme la tiriac si la bcr asigurari! asa ca nu e nici una mai cu mot! cunosc persoane care nu au avut nici o problema cu decontul la carpatica! dar de ce nu beliti ochii ca sa nu faceti accident!? nu mai suferiti de soferie si conduceti legal,dati prioritate cand nu aveti,nu taiati calea cand schimbati directia de mers,nu depasiti aiurea si nu mergeti cu viteza mai mare decat viteza legala si nu aveti nevoie de rca! il puneti in rama ,fiind obligatoriu!
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cata poezie!Angajatii nu fac dosarele si nu despagubesc pagubitii ca nu vor ei si nicidecum ca asa e politica firmei. Chiar crezi ca toti avem ciunga-n par!Ma si grabesc sa dau iama sa-mi fac casco la Carpatica. Ce discount imi faci?Cel mai mult mi-a placut partea cu belitul - FARA CUVINTE
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
primul care e raspunzator pt refuz, e asa cum zice alexhaiducu, inspectorii de daune. dar ei, de cele mai multe ori, respecta politica firmei. Iar, la Carpatica asta e "placa" care-o s-o auziti de la toti cei care au fost refuzati la despagubire: "nu se potriveste cu dinamica accidentului". am un coleg de serviciu care a fost scos chiar vinovat dupa ce a intrat o "domnisoara" pe culoarea rosie a semaforului si l-a pocnit ... "declaratiile dumneavoastra nu se potrivesc cu dinamica accidentului" - concluzia: culpa comuna
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la culpa comuna ar trebui ca cei implicati sa schimbe intre ei asigurarile!
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu
Tu ai gandit un pic inainte sa postezi?sincer mi se pare mie sau esti cam artagos,arogant?Noi vorbeam(cel putin eu)aici despre noi,pagubitii,nu despre noi cu asigurari Carpatica.....si ca sa ma refer la numele topicului,un sfat de FOARTE bun simt sa nu ne facem asigurari la ei...motivele...se vad si se stiu de toata lumea.Tu ai ales(cu buna stiinta si chiar ai sustinut tare si sus sa iti faci acolo.Este alegerea ta,pe care,cred,99% dintre oameni nu ar fi facut-o.
imi expira si mie luna asta asigurarea! e la carpatica! o fac tot la carpatica ca e mai ieftin si pt ca daca continui la ei se pare ca primesc bonus! e saracie frate ! nu sant bani!

dar de ce nu beliti ochii ca sa nu faceti accident!? nu mai suferiti de soferie si conduceti legal,dati prioritate cand nu aveti,nu taiati calea cand schimbati directia de mers,nu depasiti aiurea si nu mergeti cu viteza mai mare decat viteza legala


Daca e sa ma rezum stric la ceea ce ai spus,sincer,cat de mult sa ''belesc ochii'' din moment ce am dat si in spate sa nu intre in mine?Ce era sa fac?Sa ma urc pe cei din spatele meu,ca ,astfel,sa sufere si ceilalti?Scuza-ma ,poate nu am inteles bine ceea ce ai vrut sa spui,daca da,te rog sa ma scuzi,dar,din ceea ce ai scrii,cred ca si un orb poate vedea ca este un lobby(cel putin asa mi se pare mie).Imi sustin punctul de vedere cu privire la cei ce isi fac RCS la Carpatica,stiind ce fel de companie este,mai ales in cazul tau,coleg cu noi,avand un punct de vedere atat de ''pro'' pt. acesti mafioti prin afirmatiile tale(''belit ochii,dati prioritate,NU MAI SUFERITI DE SOFERIE '',etc).

si nu aveti nevoie de rca
Discutam cu cineva de la sigurari si imi spunea ca dupa ce anumite persoane se interesau de RCA,atentie,RCA ,vedeau ca e prea mult si spuneau: ''las' ca merge si asa,nu ma opreste nimeni'' Shocked Vad ca si tie iti surade ideea,sau cel putin,dupa spusele tale,nu avem nevoie nici de RCA...
@alexhaiducu Apropo ,erau 2 persoane ieri acolo pe holuri la Carpatica,unul cu 9000 EU dauna.Stii cat i-au dat?2100 ROn.Si cica,ce vrei domne',si tu ai fost de vina ca nu ai venit mai devreme ,caci urmele accidentului nu se mai regasesc dupa atat timp.Asta in conditiile in care omul a fiost in spital o perioada datorita accidentului.Iar ce-a de-a doua persoana,statea de 9 luni si jumatate sa ii vireze banii in cont pentru a ridica masina de la service,caci cei de acolo nu ii dau masina pana nu le intra banii in cont.+ca spunea persoana ca ii ia si bani pentru depozitare.Acum trage tu singur concluziile...

@Tiaz multumesc sfat dar intrebarea este:Pe ce baza as putea sa il dau in judecata?Codul civil s-a schimbat...erau 2 articole:998 si 999 dar din pacate nu mai sunt valabile pe noul cod.Initial,asta am discutat cu persoana..a spus,hai domne' ca iti dau eu jumate din piesa,si pui dumneata jumate(desi eu n-am nicio vina am acceptat acest compromis in ideea ca macar sa imi recuperez ceva din dauna).Dupa cateva zile,ce sa vezi,surpriza,imi da ton de ocupat mereu sa nu-mi raspunde la telefon.Si eu care,initial ,am crezut ca este o persoana cumsecade.
Intre timpo,trebuie sa plec in concediu si nu vroiam sa mai stau stresat asa ca am cumparat si o bara Sh originala Gm pe care trebuie sa o vopsesc.Costuri totale pana acum:Grila radiator,element cromat (noi)+bara sh+vopsit=1230 Ron.Ce frumos era sa am acesti banuti in buzunar la plecarea in concediu.
Numai bine colegi si scuze daca v-am plictisit cu intamplarea mea.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe ce baza as putea sa il dau in judecata?Codul civil s-a schimbat...erau 2 articole:998 si 999 dar din pacate nu mai sunt valabile pe noul cod.Initial,asta am discutat cu persoana..a spus,hai domne' ca iti dau eu jumate din piesa,si pui dumneata jumate(desi eu n-am nicio vina am acceptat acest compromis in ideea ca macar sa imi recuperez ceva din dauna).

De principiu ar fi bine sa consulti un avocat. Ei stiu cel mai bine ce tebuie sa faci. Din start iti spun ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare, deorece acest gen de actiuni sunt de durata. Ce mi se pare aberant este cum au putut acei ,,angajati rau voitori '' sa nesocoteasca decizia data de Politia Romana printr-un act oficial ei fiind singura autoritate abilitata sa dea asemenea decizii cu carecter strict si definitiv in cazul accidentelor usoare. Orice proces verbal intocmit de o autoritate a statului nu poate fi anulat sau contestat decat in instanta!Aici din start ar terbui sa vezi daca ar trebuii sa soliciti si parerea unui expert in astfel de cazuri, iar impreuna cu maldarul de acte(facturi, expertize, proces-verbal) ii actionezi in instanta si pe asigurator si pe detinatorul RCA - PTR.@alexhaiducu faptul ca esti asigurat RCA si acestia nu-l despagubesc intotalitate pe pagubit asta nu inseamna ca nu poti fi chemat in instanta si pus sa platesti diferenta de bani neachitata de asigurator Shocked
In alta ordine de ideei tu ai fost un domn cand i-ai propus doamnei sa suportati paguba jumi-juma. Eu n-as fi facut lucrul asta in veci. Ba din contra i-as fi cerut in instanta daune morale pentru atitudinea avuta fata de mine ,stresul, timpul si nervii consumati in toata acesta perioada.

Bafta
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
David_Andrei@
Treaba este simpla, dar de durata! Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa ai refuzul scris al celor de la carpatica, dupa care te indrepti, in instanta, spre cel care te-a pagubit, astfel il lasi pe el sa-i cheme in garantie pe magarii de i-au vandut "asigurare ieftina". Crede-ma ca sunt patit, am facut prostia sa-mi cumpar o asigurare de la astra si mi-am platit singur avocatul ca sa ma apar impotriva celui pagubit.

Succes!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
prieteni,asigurat fiind ,vinovat intr-un accident,daca firma care a emis polita nu despagubeste intreaga suma ,sigur pierzi orice proces intentat detinatorului de polita!a asiguratului!rca este o asigurare platita pentru daune in cazul in care asiguratul este vinovat!haideti sa va spun cum merge treaba ca nu va pricepeti! inspectorul de daune da o lista catre service cu ce trebuie reparat sau schimbat la masina! de la service se poate completa cu alte probleme ivite datorate accidentului probleme care nu au fost vazute de catre inspector!dupa aceasta combinatie firma rca da acordul reparatiei!acum intervine smecheria inspectorului de la firma de asigurare! ei sant obligati sa despagubeasca integral reparatia dar gasesc fel si fel de tertipuri pentru a micsora valoarea despagubirii si a platii acesteia cat mai tarziu! de ce? pentru ca asa fac bani firmele de asigurari! din banii platitorilor de polite ei investesc in diferite afaceri sau imprumuta cash diferite banci si asteapta profit!bulangiul ala de inspector este cel care e impotriva noastra!cu cat devizul scos de service este micsorat de el ,cu atat isi ia el comisionul mai mare de la firma!sant asigurat ,doamne fereste ,am lovit,dau asigurarea si la revedere! asa e normal! pentru asta am platit anticipat o asigurare! la instanta marturia mea ca accidentul sa produs din vina mea in conditiile aratate in procesul verbal ,impreuna cu declaratia pagubitului care nu are cum sa fie altfel decat sa o sustina pe a mea,ma scoate pe mine de la plata pentru ca arat ca sant asigurat! punct!eu nu iau apararea niciunei societati de asigurari! am fost inteles gresit! toate au sicanele lor! unii sant despagubiti echitabil,altii nu! la toate firmele e la fel! acum un an am fost lovit pe dn1 pana in realitatea tv,lovit in spate de un teribilist,facut masina praf,dauna totala,omu asigurat la tiriac,rca! masina opel astra 1,9 cdti din 2006 trecuta in romania cu cod de an 2007! full cu navi cu genti cu de toate!stiti cat voia sa imi dea tiriac pe ea? 3500 de euro + epava din care nu se mai intelegea nimic! au zis ca pretul masinii de piata la an si uzura este de 5000! stiti cum iam facut? in tiriac auto la parcul de masini aveau opel ca al meu fara dotarile full ca al meu si era pus de ei la vanzare la 7500euro! am facut poze la masina lor din parc,la preturi ale masinilor similare de pe net,si m-am dus la centrul lor din zona spital alexandrescu! 3 zile i-am fugarit pe inspectorul de dosar si pe cel care a facut evaluarea si le-am zis ca iau diferenta de la ei! stiti ce a urmat!? au facut licitatie! au vandut epava cu 2000 de euro! mi-au dat banii pe epava,acei 2000 de euro + 6060 de euro in cont!si pe rca! nu pe casco!am documentele sa le arat pentru cine nu crede! fac asta pentru ca li se permite de catre sefii aia mari si impart comisioane mari intre ei! cu cat asiguratorul plateste mai putin si mai tarziu cu atat este mai bine vazut inspectorul de la dosarul de daune! eu am zis aici de tiriac care a vrut sa arda! dar nu firma ci angajatul! ei sant buba!carpatica ,eurouins, si alte nenorociri de firme de asigurari au ajuns asa datorita noua! ca nu ii batem pe cei care te prostesc in fata! ca nu o mai incearca! este adevarat ca unele sant corecte! dar si alea au patiti lor! e adevarat ,mai putini,dar sant!
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@alexhaiducu ideea este ca, nu ca n-au platit suma x ci ca mi-au respins dosarul ca asiguratul lor(Carpatica)nu este de vina pentru producerea accidentului. Shocked
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cand politia face constatarea producerii accidentului rutier,ei consemneaza cine se face vinovat si ce masuri sau luat impotriva vinovatului! ce a scris politistul numai judecatorii pot schimba!mai este o chestie! cel vinovat ,daca e bulangiu poate consemna pe procesul verbal emis de politie ca nu este deacord sa fie reparata masina pe cheltuiala asigurarii lui!asta inseamna ca trebuie sa dovedesti in instanta ca el este vinovat si ca trebuie sa suporte pagubele!asa e in romania!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR