Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am o problema cu privire la sunetul ce-l scoate buzzer-ul din releul pentru lumini. Ma scoate din minti uneori.
Este vorba de sunetul ce-l auzi in cazul in care ai pozitia/faza scurta aprinsa, contactul pe zero si usa deschisa a soferului.
As dori sa-l inlocuiesc cu unul putin mai placut, asta daca este posibil. Ori sa inlocuiesc releul cu un altul compatibil (de pe un astra g, vectra b ... oricum, model mai nou de fabricatie decat 97') ori sa adaptez la acesta un buzzer care sa "sopteasca" intr-un mod mai placut : "Nu uita farurile / pozitia aprinse".
Atasez cateva imagini cu piesa respectiva si o sa va rog daca aveti posibilitatea sa verificati piesa la voi pe masina daca corespunde cu cea din imagine. La Calibra mea releul este localizat in partea stanga sus in colt.
Multumesc pentru ajutor. Numai bine.





Skip ads

  • comialarm

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dragomir_ionut a scris:Salutare tuturor.
Am o problema cu privire la sunetul ce-l scoate buzzer-ul din releul pentru lumini. Ma scoate din minti uneori.
Este vorba de sunetul ce-l auzi in cazul in care ai pozitia/faza scurta aprinsa, contactul pe zero si usa deschisa a soferului.
As dori sa-l inlocuiesc cu unul putin mai placut, asta daca este posibil. Ori sa inlocuiesc releul cu un altul compatibil (de pe un astra g, vectra b ... oricum, model mai nou de fabricatie decat 97') ori sa adaptez la acesta un buzzer care sa "sopteasca" intr-un mod mai placut : "Nu uita farurile / pozitia aprinse".
Atasez cateva imagini cu piesa respectiva si o sa va rog daca aveti posibilitatea sa verificati piesa la voi pe masina daca corespunde cu cea din imagine. La Calibra mea releul este localizat in partea stanga sus in colt.
Multumesc pentru ajutor. Numai bine.


Si eu am avut aceeasi problema, cu bazaiala aia enervanta. Daca esti electronist, iti trimit o schema simpla care face un sunet placut.

Mie mi-a incaput placuta noua in locul celei originale a buzzerului
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tre' sa ma apuc serios de studiat aceasta problema daca adopt varianta oferita de tine. Nu prea ma pricep la electronica, sau mai bine spus am ceva cunostinte generale insa nu mi-as baga nasul unde stiu ca nu sunt sigur pe ceea ce fac. Sper sa o rezolv prin inlocuire, daca exista un alt releu cu aceeasi functie si sa emita un sunet diferit si putin mai placut. Mersi pt pont. O zi buna.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
incearca de alte opel.astra g ,etc.am "auzit" pe o vectra alt sunet dar nu stiu de la ce masina provinea releul.
Skip ads

  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:incearca de alte opel.astra g ,etc.am "auzit" pe o vectra alt sunet dar nu stiu de la ce masina provinea releul.

Multam pt info... Am sa vad cum e la o Astra G si ma orientez catre o piesa SH.
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dragomir_ionut a scris:
marian_sro a scris:incearca de alte opel.astra g ,etc.am "auzit" pe o vectra alt sunet dar nu stiu de la ce masina provinea releul.

Multam pt info... Am sa vad cum e la o Astra G si ma orientez catre o piesa SH.


Alte sugestii ? Opinii ? Idea
  • bobocu_rvm86

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ai rezolvat problema pana la urma?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu buzzerul de la Astra G este integrat in blocul de temporizare asa ca slabe sperante . Mai bine faci un modul Chime Bell , este exact ca la cel de la Cielo , la masina mea asa am facut , daca vrei schema si cablajul cauta-ma , am incercat sa le postez aici si nu-mi da voie
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR