Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare! declarandu-ma nemultumit de vechiul TID de pe vectra b y22dtr (2001) m-am hotarat sa-l schimb, dar sincer sa fiu nu prea fac diferenta dintre functiile YACC si MID. am citit topicul lui Thanatos despre montarea MID-ului si am urmarit si discutia despre YACC. daca fac acelasi lucru pe care sa-l montam?

L.E. argumentati va rog alegerea voastra
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
avand in vedere ca acest lucru a fost de un real interes, pentru mine de prima data, pe acest forum sau mai bine zis de cand am intrat in posesia 'bestiei' mele de 'corsica' Laughing i-ti voi raspunde ca in acel chestionar trebuia sa incluzi si scangauge este mult mai practic decat YACC-ul dar la fel de scump ca si MID-ul daca vrei sa ai cat de cat un BC la masina ta cu o investitie minima ,atunci se merita YACC-ul dar sincer as prefera SCANGAUGE.

MID
YACC
SCANGAUGE
  • Lion1921

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In contextul actual al situatiei economice eu am optat pt YACC, chiar astept livrarea lui, in comparatie cu MID e mai ieftin, ceea ce conteaza cel mai mult in momentul actual.
eu pt asta am ales YACC.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Interesant ScanGauge II, foarte interesant dar cam scump ... varianta MID + BC la o astra g cam cat ar costa ?
Skip ads

  • jonyruc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Lion1921 a scris:In contextul actual al situatiei economice eu am optat pt YACC, chiar astept livrarea lui, in comparatie cu MID e mai ieftin, ceea ce conteaza cel mai mult in momentul actual.
eu pt asta am ales YACC.

SALUT DE UNDE L-AI COMANDAT VREAU SI EU
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
bine ai venit in club.
uite aici discutia: https://www.clubopel.com/vie...mp;highlight=yacc

bafta
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
YACC este mai ieftin , are cateva functii interesante si foarte utile fata de MID dar ceea ce ma deranjeaza la YACC este ca de fiecare data cand se face alimentarea cu combustibil trebuie sa-i bag manual cantitatea , momentan raman la parerea ca MID-ul este mai potrivit , cel putin pentru mine .
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Scan Gauge este mult mai util .Isi merita banii cel putin prin resetarile de coduri de eroare.Afiseaza pana la 4 parametrii simultan . Stie cu mult mai multe chestii fata de MID sau YACC.
Un singur lucru ii reprosez: nu ii gasesc un loc adecvat de montaj , care sa arate bine . Laughing :
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Unul dintre aspecte, dar uita-te si la pret ... e si asta o chestie; dar dupa cum ziceai, face multe ... mult mai multe decat o sa faca vreodata YACC si MID la un loc Smile
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si-a pus cineva ScanGauge II pe AstraG 1.7DTi.. si daca da, functioneaza bine? L-am vazut pe internet si doresc sa imi instalez si eu unul. Multumesc.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am pus eu scangauge. E f. usor de conectat . Problema este insa unde il integrezi in bord.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Mi-am pus eu scangauge. E f. usor de conectat . Problema este insa unde il integrezi in bord.
Multumesc pt.raspuns...spune-mi te rog,se monteaza prin mufa OBD de la frana de mana,e usor de utilizat,cat te-a costat,si unde la-i gasit???Merita...chiar vreau sa imi cumpar in primavara.....stima
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Se conecteaza direct prin mufa de ODB . Nu se mai trag alte cabluri suplimentare : alimentare etc.
Costul este destul de mare 6.5 mil insa eu zic ca merita . Vizualizeaza 4 parametrii simultan , la alegere.
Vizualizeaza si sterge erorile : erorile sunt afisate in genul P10136 si trebuie sa ai lista cu erori la tine .
Ca si site www.autoscan.ro . De aici l-am comandat .Imi cer scuze daca se va considera reclama rog a se sterge.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Se conecteaza direct prin mufa de ODB . Nu se mai trag alte cabluri suplimentare : alimentare etc.
Costul este destul de mare 6.5 mil insa eu zic ca merita . Vizualizeaza 4 parametrii simultan , la alegere.
Vizualizeaza si sterge erorile : erorile sunt afisate in genul P10136 si trebuie sa ai lista cu erori la tine .
Ca si site www.autoscan.ro . De aici l-am comandat .Imi cer scuze daca se va considera reclama rog a se sterge.
Multumesc mult ddf!
  • andrey_daniel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
consum instant iti arata? cati km mai mergi pana la urmatoarea alimentare etc?consum mediu?mai ales ala instant ma intereseaza sa vad cat consuma cand o til la o anumita viteza etc . stima
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Sunt si eu interesat de Scan Gauge....problema e cu prinderea pe bord cum zicea un coleg mai sus....
Daca si-a pus cineva pe masina poate ne arata cum l-a fixat....o poza ar fi foarte folositoare.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
I-am facut o carcasa de fibra de sticla vopsita in negru pe care am prins-o cu silicon sanitar de bord .
Carcasa am prins-o in partea stanga a bordului. Se face un mulaj de plastilina , dupa preferite si gusturi , peste care so toarna ipsos (negativul) , apoi se aplica kit de fibra de sticla .Eu am folosit kit de reparatie fibra de sticla (cam 20-25 lei cutia de 1 kg + intaritor).
Se finiseaza produsul finit , se vopseste si gata .
Scangauge prezinta si avantajul de a-l putea programa : se pot adauga noi functii de masurare cum ar fi sonda lamnda 1 si sonda lambda 2.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ddf a scris:I-am facut o carcasa de fibra de sticla vopsita in negru pe care am prins-o cu silicon sanitar de bord .
Carcasa am prins-o in partea stanga a bordului. Se face un mulaj de plastilina , dupa preferite si gusturi , peste care so toarna ipsos (negativul) , apoi se aplica kit de fibra de sticla .Eu am folosit kit de reparatie fibra de sticla (cam 20-25 lei cutia de 1 kg + intaritor).
Se finiseaza produsul finit , se vopseste si gata .
Scangauge prezinta si avantajul de a-l putea programa : se pot adauga noi functii de masurare cum ar fi sonda lamnda 1 si sonda lambda 2.


Pune te rog o poza sa vedem cum arata
Mersi
  • nela

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un astra g si nu stiu daca ii pot face si eu sa imi afiseze consumul viteza etc pe acel display unde imi arata ceasul si data .tin sa va zic ca eu nu am pe maneta de la semnalizare si stergatoare butoane in cap. ma puteti ajuta sa imi ziceti cum sa imi montez si eu asa ceva .
  • Iulyano11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dar pe un opel corsa c se poate monta asa ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

MID sau YACC
MID 36%
YACC 63%
19 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR