Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
un singur fir face "minunea" (normal is 2, dar oricum masa ai la casetofon, shi ii aceashi in toata mashina)
dupa cum zicea mai devreme:
"lpedala" -> "- pentru asta, firul cald (din varful jackului) tre sa il infingem in mufa SWC (steering wheel control) din ansabmlul de mufe pentru head unit de la Opel"
aici imaginea-> https://www.postimage.org/image.php?v=aV2yjw0A
deci sa nu uitzi sa-i multzumeshti lui "lpedala"

la mine firul cu pricina a avut culoarea albastru-roshu (cre'ca-i standard la toate opelurile, deci shi in cazul tau), iei multimetru(ohmmetru), pui la mufa intre firul albastru-roshu shi masa shi trebe sa-tzi deqa implicit o valoare intre ... 2 shi 3k(asa-mi aduc aminte, shi asa cred ca rezulta shi din schema furnizata de "maiandrei") shi dupa ce apeshi butoanele de la volan, ar trebui sa tzi se schimbe valoarea.
sper ca ai intzeles ceva de aici Razz
spor la munci !
Skip ads

  • vj0mcm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
d-lor ce atata mestereala!
mai simplu este cu un adaptor si totul se termina in maxim 15 min. eu mi-am schimbat de curand HU si am pus un Panasonic, mi-am luat un adaptor de la "be loud" si am rezolvat problema in 15 min. nu a trebuit sa dau jos volanul sa folosesc prese hidraulice sa ma complic.
vreau sa mentionez ca si eu sunt mare iubitor de electronice si imi place sa mesteresc dar cand vine vorba de masina, care cost destul de mult nu-mi permit sa fac experimente.
faza cu adaptorul este ca se conecteaza mufe la mufe si ai nevoie doar de un fir de la noul HU.
dar si ce a incercat maiaindrei este ceva foarte bun pentru cei care nu doresc sa investeasca o suma de max. 130 de lei.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de bani... e vorba de pasiune.
S-ar putea sa nu ne intelegi.
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sal...all!
Am o nelamurire,cred ca sony scoate pt comenzile pe volan 12v,.
La Alpine eu am o tensiune de 4,90v..si nu merge.cum s-o gandesc?!
Stie cineva?
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
acum doua saptamani am adaptat si eu comenzile la un sony,conf schemei de la inceput,nu a fost greu chiar daca nu am gasit rezistentele exacte ,am folosit leg in serie si le-am montat in afara cablajului ,fara sa scot volanul si sa deconect mufa airbagului
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat un Mp3 player VDO Dayton 4526x . L-am montat in locul vechiului CDR500 care nu mai primea CD-urile (error cd). Cu o panza de bomfaier am departit a 3-a mufa de sus pentru ca nu intra in noul Cd- player din cauza nepotrivirii pinilor. A mers din prima . Insa nu aveam comenzile pe volan. Din schema mufelor la CDR500 gasita pe forum am vazut unde se afla firul se SWC.Am scos acest fir din mufa originala si avand dispunerea firelor la mufa lui VDo 4526x l-am cuplat la pinul C8 - mufa de sus ramasa nefolosita. Acum am si comenzile pe volan EXACT ca mai inainte cu aceleasi functii.
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu imi dau seama cum au reusit unii sa aiba comenzi pe volan , oricum din poze nu iti dai seama f bine nici unde sunt legate nici ce valori au rezistentele , am incercat si eu sa pun niste rezistente pe placa respectiva si pe aparatul de masura nici modifica valoarea initiala
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ii modificat shi traseul !
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
trebe vazut dupa schema electrica valoarea pieselor si modul de conectare, nu dupa poze ,nu e greu ,doar minime cunostinte de electronica
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
O sugestie : valoarea rezistentelor se poate modifica si cu ajutorul unor rezistente-semireglabile. Pentru a scadea sau micsora valoarea se poate inseria sau pune in paralel un semireglabil apoi tatonate valorile.
De exemplu la legarea in paralel : 1/ r echivalent = 1/r1 + 1 /r 2 + .... -> rezulta ca rezistenta scade.
La legarea in serie : r echivalent = r1 + r2 + .... -> rezistenta creste.
Asta in ideea de a nu mai desface bordul si a dezlipi rezistentele SMD.
La mine a mers insa din prima fara mari modificari : a trebuit sa trag un fir de la a 3-a mufa la pinul corespunzator de SWC al lui VDO- Dayton 4526x . Comenzile s-au pastrat intocmai ca la CDR500. Deci acest model de VDO nu a fost chiar 100% compatibil cum citisem pe forum , insa nici nu a mai trebuit sa cumpar adaptor .
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
vreau sa spun ca si eu am facut modificarea comenzilor dupa aceasta schema si a mers din prima fara prea multe batai de cap cei drept ca sunt electronist de meserie
vladut marian daca vrei te pot ajuta eu sau chiar pot sa ti le fac eu comenzile
si mai vin cu un argument ca daca faci schimbarea casu vechi nu o sa ii mai mearga comenzile daca te hotarasti sa il montezi inapoi
multumesc bafta
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
De aproximativ o luna am si eu comenzile pe volan: Source, Seek +/-, Volume +/-, Next/Prev, ATT.
Adica 8 comenzi pe 6 butoane. Cum? Am folosit comanda radio de care povesteam in combinatie cu butonul Shift.
Sunt incantat de rezultat.
Skip ads

  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva valorile rezistentelor pt comenzile de pe volan pt un alpine CDE-9871RR ?
multumesc anticipat!
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
as vrea sa mai fac modificarea , daca ma mai poti ajuta e ok
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am reusit sa fac comenzile la volan pt alpine. am demontat cd-playerul si am tras fir direct de la fata lui. am masurat tensiunile care apareau cand apasam fiecare buton ce ma interesa si apoi am adaptat rezistentele din volan pt acele tensiuni. singura problema e ca nu am vol+ si vol- pt k aceste comenzi functioneaza separat de celelalte, pe un alt fir. este o improvizatie dar pana acum a functionat perfect.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles eu corect, comenzi exterioare (telecomanda, etc) poate avea orice model de Sony?
Intreb asta pentru ca eu am modelul asta si nu pare sa aiba nici o intrare jack - sau altfel. Am intrarea aux - dar aia e pentru surse audio.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
din cate am inteles eu ca sa poti adapta niste comenzi de volan iti trebuie o schema care ptr sony exista. eu am un alpine cde 9845 rb pe care nu merge pus adaptor comenzi volan ptr ca e mai vechi. stie cineva de unde pot gasi aceasta schema sau a adaptat cineva comenzile de volan inclusiv cele ptr volum la alpine?

modelul pe care il am eu are mufa de jack in spate

@Diabolic_Alynb volumul nu poti sa il faci sa mearga?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@ludi_f, am gugalit un pic si se pare ca al tau nu suporta telecomanda cu fir (RM-X2S sau RM-X4S).
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
slickest a scris:
@Diabolic_Alynb volumul nu poti sa il faci sa mearga?


ba da, cred ca ar putea sa mearga, trebuie masurata tensiunea pe acel fir in raport cu masa si apoi puse rezistente numai ca mai trebuie adaugat un fir in volan( de la cd-player). daca o sa rezolv aceasta problema o sa postez aici.

Schema adaptorului pentru comenzile cd-player apline eu nu am gasito, de asta am adaptat asa. Am incercat si cu un potentiometru si cu un contact la mufa jack din spate dar nu am reusit sa gasesc nici o comanda.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc maiandrei, si eu am cautat si nu am gasit...de aceea am zis sa deranjez cu intrebarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR