Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • rmb
  • OP
  • 17 mesaje
  • din 24 Jan 2006
  • Astra 2001 Y17DT
  • Timisoara
  • rmb

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am radio-cd "stock" Delco CDR500 (sau CAR500) si CarKit Nokia 6210/6310. Nu am telefon compatibil si as vrea sa folosesc intrarea ca sa leg un mp3 player portabil ...
Ceva sugestii ?

Multumesc

Opel Astra G 1.7 DTI (Y17DT)
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Redeschid acest topic, in speranta ca poate, cineva s-a atins de misterioasa intrare "tel"- si poate spune cum functioneaza.
Ma bate gandul sa folosesc intrarea respectiva ca intrare aux.
Am legat un semnal audio intre "tel" si gnd dar... nimic. Poate ca trebuie trimis un semnal si pe "mute tel", ca sa lucreze cu intrarea tel. un "1" logic poate...
Idei?
  • horpaz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2007

  • Mesaj Privat
carkitul se leaga direct la boxa, in paralel cu radiocdul. deci nu intra semnalul de telefon in radio, se duce direct in boxa
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hm. de ce am atunci cele 2 intrari? Daca legi carkitul direct la boxe, HU n-are de unde sa stie ca ai un apel, ca sa-ti opreasca muzica. Nu?
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cum este la acest casetofon daca are intrare mute separat.mie mi se pare o prostie sa aiba o intrare mute...deoarece daca are carkit integrat nu poate sa mearga direct la boxe ci prin partea de amplificare,eu cred ca are un mod aux pe care il comuta la sesizarea semnalului....dar nu sunt sigur doar o presupunere..
Ai spus ca ai 2 intrari?atunci poate sa fie stereo,eu credeam ca este mono.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se poate conecta prin asa-zisa intrare AUX dar intrarea devine activa numai atunci cind la pinul de comutare se aplica 12v iar pe TID - MID - etc apare "MESSAGE" .
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mda. am uitat sa mentionez, cdr-500 Delco.
Cele doua intrari sunt TEL si MUTE TEL.
Iar stereo tine de razboiul stelelor Very Happy Cred ca pe vremea aia, 2000, nu existau telefoane sau car-kituri stereo.
Tot ce-as vrea pentru moment, pana gasesc o solutie mai buna (exclus schimbarea HU de fabrica)... e sa-mi pot lega car-pcul la sistemul audio, chiar daca sunetul nu va fi stereofonic.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hopa! un raspuns interesant, Iso!
Mai multe detalii, te rog, sa vedem daca am inteles bine!
Prin AUX te referi la TEL nu? Si pinul de comutare, ar fi MUTE TEL?
Voi incerca, sa-i dau +12V, iar pe TEL semnalul audio.
Va voi tine la curent.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Corect , numai sa nu uiti sa'i dai tensiunea de comutare printr'o rezistenta de 2,2Kohm/0,5w . Nu sint foarte sigur ca se face comutarea pe 12v ...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat, dar fara succes. Nici o reactie din partea cdplayerului. Am incercat cu rezistente din ce in ce mai mici, pana la urma 12v direct fara rezistenta, dar nimic. Voi incerca la un depanator, poate a mai intalnit asa ceva.
Ca o alternativa, am incercat sa folosesc un transmitator fm, pentru a reda sunetul din calculator, dar interferentele distorsionau aproape total semnalul, si nu exista loc in masina sau in afara ei unde modulatorul sa nu fie deranjat de calculator. Bineinteles, cu un telefon sau un mp3, modulatorul merge perfect.
Se pare ca modulatorul nu este solutia ideala, ramane sa introduc cumva semnalul de la placa de sunet in cdplayer.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu solutia:
Pin-ul MUTE TEL se leaga la GND, asa pe tid apare MESSAGE, iar amplificatorul primeste semnalul audio pe TEL si tel-gnd.
De functionat functioneaza, dar cu o singura observatie: reglarea tonului de la potmetru nu are nici un efect asupra semnalului primit pe TEL, acesta fiind amplificat punand in evidenta mediile, asa ca sunetul e ca-ntro oala.
Ramane deci o solutie temporara. Cred ca voi cauta intrarile in potmetrul de volum (care ma tem ca-i digital, si asta complica putin lucrurile), si voi lipi cablul audio de la placa de sunet. Asa macar va fi stereo, si voi avea control total asupra sunetului.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La sistemele cu MID, BID sau CID exista o optiune de reglarea a volumului de la intrarea externa. Cred ca acest volum este in legatura cu pinii Ph+, Ph- si Tel Mute.
Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut revin cu o solutie pentru Aux in la cdr 500.M-am documentat si mai jos va descriu ce am gasit.Sper sa functioneze,eu nu l-am incercat.
Trebuie modificate intrarile la TDA7342:
http://st.com/stonline/prod...ture/ds/12597.pdf
Alte discutii:
http://www.vectra-club.ru/f...topic.php?t=70476
Alte discutii:
http://www.cadillacforums.c.....gestions-2.html
MAi jos poze:


Schema cdr500:



"- Pin 5 = CD Changer R input
- Pin 6 = Cassette R input
- Pin 7 = Radio R input
- Pin 8 = Mono input (chime)
- Pin 11 = CD Changer L input
- Pin 12 = Cassette L input
- Pin 13 = Radio L input
The Mixer (controlled by I2C buss) selects the desired pair of pins and the signal is sent to:
- Pin 3 = Mixer R output
- Pin 16 = Mixer L output
The signal is feed back to the chip audio inputs:
- Pin 2 = Audio R in
- Pin 15 = Audio L in
And then the signal is processed based on I2C buss data (volume/mute) and:
- Pin 21 = Bass R in
- Pin 18 = Bass L in
- Pin 1 = Treble R
- Pin 32 = Treble L"

"The pins of interest are 2 and 15, by disconnecting pins 3 and 16 from there and connecting my inputs (using 100 nF capacitors) I can ?force? in the chip my own signal regardless of what is selected by the mixer.
As you see in the schematics I inserted two NC switches before pins 7 and 13 sync. with the male connector insertion. This will mute the radio while the AUX signal is going to pins 17-18 (left) and 19-20 (right).
So far I have no HU volume control (other that MUTE when volume at minimum and ON at any other position).
I will have to use shielded cable between the AUX connector and the HU board (especially if I will locate it away and not on the front panel). Also I will try to relocate de AUX signal in such a way to take advantage of the HU volume control"

Intrarile se vor face in punctele notate cu ''3'' :








"Today will be checked as the line input on the Delco cdr500 (d) was connected to the pin 2-3 and pin 15-16. Sound disabled by giving land to the tel-mute. Everything works. Sounds normal, the level slightly lower than the level of the radio."
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o intrebare : am montat de curand un cdr 500 VDO pe masina (vectra b 2000) si as vrea sa stiu daca se poate pune LINE IN/AUX daca nu am car kit?

daca conectez doua fire in punctele marcate cu 3 in poza pusa de @Tiby si apoi la o mufa jack ar trebui sa am Aux?

multumesc
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Teoretic ar trabui sa ai.Trebuie sa conectezi si firul la masa.Sincer nu am avut timp sa mai fac sapaturi in legatura cu circuitul dar din cate am inteles ar trebui sa functioneze.Alta modalitate d auz in nu prea sr mai fi..
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca conectati doua fire de semnal la intrarea in amplificatorul corector de ton , prin acest mod de conectare cele doua fire pot fi folosite atit ca Line input cit si ca Line Output ceea ce este surprinzator , dar perfect posibil . Atunci cind se conecteaza un mp 3 player , datorita impedantei reduse de iesire al acestuia , iesirea Cd ului se pune la masa , amplificatorul redind doar semnalul din exterior .la folosirea ca line out , datorita impedantei mari de intrare a amplificatoarelor Cd ul nu este deranjat cu nimic de aceasta conectare externa Cool
  • attyla

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca conectati doua fire la pini 2-15si unul la masa toate acestea la un jakc ar trebui sa aveti aux in.Singura problema este ca se suprapune cu CD-ul se rezolva cu un CD flac(gol).
Urmaza sa incerc dupa ce recuperez car pass-ul.
  • mirad85

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salutare. a rezolvat careva problema cu intrarea eu as vrea sa pun un USB/SD Digital Audio Player
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
a facut cineva pana acum vreo proba ceva vreo incercare?
  • attyla

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am conectat niste casti de nokia la pini 2-15 respectiv masa ,intentia fiind de a folosi tel. ca MP3 si heandsfree deocamdata nici un rezultat nu se aude nimic Sad .Operatiunea a durat m-ai mult si a fost m-ai dificila decat ma asteptam aprox 2 ore,cipul pe care se fac legaturile nu are laturile m-ai mari de 8 mm deci foarte dificil de lipit, cred ca am sa vorbesc cu nu electronist sa vad unde am gresit ,astept sugestii si pareri din partea altora poate rezolvam odata cu aux in-ul. Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR