Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra G 1.8, pina acum am mers vara cu 195/60/15 si iarna cu 185/65/15. Anul asta mi-am incaltat masina cu 205/55/16 de vara si arata foarte bine, nu are abateri vitazometrul, are stabilitate mai mare , iar la consum si uzura pieselor nu am observat nici o diferenta. Singurul lucru e ca anvelopele pe 16 sunt mai scumpe si trebuie sa-ti mai cumperi un rind de jante.
Skip ads

  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok...
in principiu am inteles ca merg dar intai sa verific sa nu imi atinga la amortizoare pe spate
sau pe fata sa nu imi atinca cand brachez rotile...
acum am o alta nelamurire...
talonul... voi spuneti ca daca e mai mic confortul scade...
bun... dar intr-un alt topic pe forum am citit ca talonul reprezinta procent din latimea rotii...
gen 195/60/15=>inaltimea pneului este 60%din latimea lui
eu cred ca 50% din 215 nu e cu mult mai putin decat 60% din 195
asadar nu cred ca diferenta de confort va fi asa de mare...

imi cer scuze daca gresesc...
  • cezariulian

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Gresesti! A doua dimensiune reprezinta inaltimea balonului in mm nu in procente
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Katana are dreptate : 195/60/15=>inaltimea talonului pneului este 60%din latimea lui
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut cauciucuri 215.40.17 pe astra classic in 5 usi si nu atingea nimic, nicaieri. Am avut si suspensie mai joasa (-40mm) si tot nu atingea. Jantele insa erau 7 J, nu 6J cum sunt cele care vin standard cu cauciucuri 195.60.15
215.50.15 sunt mai inalte ca 195.60.15 si s-ar putea sa ai probleme (sa atinga) si cred ca sunt si foarte costisitoare. De asemenea ti-ar da impresia de jeep ... (parerea mea).

ps: la o dimensiune 195.60.15 ---> 60 = procent din latimea cauciucului.
Spre exemplu 195.60.15 sunt mai joase ca 205.60.15 si mai inalte ca 186.60.15
  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult de sfaturi...
mai am doar de dat iama in bugetul familiei Evil or Very Mad
si pana la vara, sper sa am opinci noi... Very Happy
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 205/50R16,asa este masina din fabrica,si din cate am vazut este dimensiunea maxima data de constructor pentru Astra G.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
215.40.17 e dimensiunea maxima. de fapt sunt 4: 185.65.15 195.60.15 205.50.16 215.40.17

cel putin in carte la mine asa scrie ..
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Corect, asa scrie la toate astrele g in cartea tehnica.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La mine la fel 205/50/R16, si asa-mi scrie si maxim in talon.

La fel... original din fabrica.
  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stiti cumva 225/55/16 merg puse?
am gasit la 1000 roni cu cauciucuri de vara 90% cu dot 2108
credeti ca merg fara sa ma leg la cap aiurea(sa bata sau mai stiu eu ce)?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare baieti! Apar si eu cu o intrebare care pare mai mult ciudata. Dar ceva se intampla, si cer un sfat. Am un astra G, 2003, 2.0 DTI (Y20DTH), de vreo jumatate de an. Am cauciucuri de iarna foarte putin uzate. De vreo 2 zile, de cand e mai cald afara ziua (peste 7-8 grade), si teren uscat, imi pare ca masina trage mai greu. De fapt pare mai grea, si parca rotile se invart mai greu. Asta da si senzatia ca se tureaza mai greu (intre treptele 2 si 3 mai ales, delay-ul este si mai mare), parca pana sa schimbi treptele, se pierde mai mult din turatie. Va intreb pe cei care mergeti cu cauciucuri de iarna daca se intampla la fel, pentru ca mi s-a si aprins de vreo 2 ori beculetul de service in decurs de o luna, si ma gandesc sa nu fie si pe undeva vreo problema... Adica, sa merg la TEC pentru asta, sau nu e cazul? Multumesc anticipat, numai de bine!
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@adware_man: Eu am observat ca atunci cand temperatura de afara e mai mare de 10 grade performantele cauciucurilor de iarna scad drastic. Adica intr-o curba in care am intrat cu 50 km/h si afara erau sa zicem 0 grade nu mi-or scartait deloc rotile, in schimb cand afara erau 15 grade, tot in aceeasi curba mi-au scartait rotile de frast au avut. In legatura cu performantele masinii nu pot sa zic ca mi se pare mai lenesa de cand a crescut temperatura, doar ca pierd aderenta mult mai repede la plecarile de pe loc. Eu zic sa pui masina pe tester.
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare... adware_man incearca mai intai sa pui gume de vara daca ai deja... daca nu iti recomand. gumele de iarna isi pierd calitatile odata cu incalzirea vremii deci si masina ti se pare mai greoaie si ca mananc mai mult.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Asa e baieti, mai intai o sa pun anvelope de vara, le am, si sunt noi... In ce priveste problema cu martorul aprins de 2 ori intr-o luna, clar o sa merg la tester, e o problema pe undeva... Insa prea mi se pare ca trage greu, chiar si azi cand am venit acasa, parca era mai grea cu 300 kg... Adica, saraca, se accelereaza, se tureaza, totul ok, dar parca intre viteze, isi pierde din sprint, pana sa introduci treapta a 2-a sau a 3-a... scade turatia la 1500. Ma gandesc sa nu fi ramas cumva vreo roata infranata, poate de la frana de mana... Ca mi se pare clar ca problema e la cum ruleaza, nu la cum se tureaza, sau demaraj. O sa merg sa vad si ce e cu rotile (presiunea am verificat-o chiar acum cateva ore)... Apoi gume de vara, tester... Hai ca masinile astea ne ajuta sa nu stam degeaba, si sa nu cumva sa ne deranjeze banii in buzunar Smile Va multumesc!
  • Jokerul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor....
Sunt nou pe aici nu stiu cum si in ce fel se procedeaza pe aici, sper ca am deschis unde trebui acesta discutie...
Am un Opel Astra Clasic II an fabricatie 2008 il am din decembreie 2007 am 44.000 km intr-un an si 4 luni...
Nu ma pricep la mecania mai deloc.
Imi vibreaza volanul de la 110 km/h am cauciucul pe stanga fata tocit mai mult pe exterior cel din dreapta e intr-o stare mai buna, la cel din stanga m-ai am si janta putin stramba adica poate si cea din dreapta este dar nu se observa , ce ar trebui sa ii fac Geometria,Unghiul de fuga,s-a echilibrez rotile ? Poate fi din cauza ca acea janta este stramba are o lovitura maricica... Ar trebui sa roluesc jantele mai inatai ?
Am fost la un service, domnul de acolo a fost de treaba mi-a zis "m-ai intai cumparati anvelope si dupaia vi ca sa nu iti iau bani degeaba" acum sunt in cautarea unor anvelope 195/60/15 si a unui sfat ce sa fac la masina geometria,unghiu de fuga etc.
Multumesc !
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa incepi intai cu echilibratul si daca este cazul si roluitul jantelor de pe fata,sa mergi o perioada ca sa vezi daca mai vibreaza volanul si daca zici ca si cauciucul se toceste mai mult pe o parte sa ii faci si o geometrie.
  • andy35_26

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la 44000 km eu cred ca ti a spus bine domnul de la service prima data ar trebui sa te gandesti la procurarea anvelopelor
  • MARIAN CRISTI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Raspunsul primit de la bvirgil1979 este solutia corecta pentru rezolvarea problemei masinii tale,respecta intocmai etapele pe care ti le-a prezentat;ce ma nedumireste pe mine,rezultand din postul tau:opelul tau e fabricat in 2008 si tu il ai din decembrie 2007? probabil ai inversat anii,nu?
  • filcea

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai intai inlocuieste janta lovita cu cea de pe rezerva daca e mai buna si apoi echilbreaza rotile , parerea mea este sa verifici si daca ai ceva jocuri la roti inainte de a face directia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR