Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai cauciucurile uzate se inlocuiesc cu unele noi si se echilibreaza toate rotile de pe masina. daca intra prea mult plumb la vreo roata atunci trebuie roluita din nou.dupa aia te duci sa faci convergenta dar asigurandute ca ai bucsaria buna ca altfel o faci degeaba.bafta
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sunt fericitul posesor al unei Astra Classic II 1.7 CDTI si nu sunt decis ce cauciucuri e vara sa-mi iau.
Momentan am cauciucurile care au venit pe masina bine cunoscutele Dunlop 2020E 195/60/R15(au ~48k KM) puse pe niste jenti de 15 Rial Campo de 15 evident.(poate trebuia sa iau de 16...)
Am inceput sa ma interesez de preturi si dupa cateva intrebari la cateva magazine prin bucuresti am ajuns si la Autosoft si de acolo un domn mi-a spus ca as putea sa incerc si 205/55/R15.
Ce parere aveti ?

Mentionez ca am montat pachet de drumuri grele si masina este inaltata
  • marian_astra

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2009

  • Mesaj Privat
as avea si eu o intrebare..am o astra g(2001)acum pe ea am cauciucuri 195|65|15,dar as vrea sa imi pun ceva mai late si mai joase,ceva de genu 205|50|15 stiti cum ce este trecut pe cartea masinii..ce dimensiuni se pot pune?nu de alta dar nu vreau sa trec la inspectie.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cititi si aici :
https://www.clubopel.com/vie...647&start=240
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare opelisti!
este vreo problema daca la un opel astra g pui pe fata anvelope de iarna 185/65 R15 iar pe spate, de vara, cele originale, 195/60R15?
un meserias de la o vulcanizare mi-a zis ca e in regula
astept paraeri.
multumesc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Treba sa ai acelasi profil pe o punte. Fata-spate nu e problema dpv legal. Problema e ca innebunesti ESP..daca ai.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu am ESP
am inteles ca la inaltime, sunt la fel
difera doar latimea anvelopei
oricum, amebele tipuri de anvelope sunt prevazute in talon
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca si dimensiuni, sunt in regula. In afara de faptul ca nu arata chiar bine datorita diferentelor de latime, nu ai alte inconveniente. Va fi totusi o problema aderenta scazuta a puntii spate. "Meseriasul" de la vulcanizare trebuia sa-ti spuna ca se pun anvelope de iarna pe ambele punti.
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
meseriasul de la vulcanizare mi-ar fi pus el si pe spate de iarna daca as fi avut. eu m-am dus cu 4 anvelope de iarna, sh toate, numai ca 2 nu s-au dovedit a fi tocmai in regula, dupa o inspectie vizuala amanuntita, meseriasul a constatat ca aveau oarece deformari.
oricum, sfatul final a fost sa nu ma risc cu ele, mai bine raman cu cele de vara, care oricum se prezinta foarte bine.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca solutia cu cele 2 tipuri este una de moment, pana face guvernul bugetul, cele de iarna trebuiau puse pe spate intrucat spatele derapeaza.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
e, aici parerile sunt multe si impartite
ideal e sa ai anvelope de iarna, noi, si pe fata si pe spate.
acuma daca e sa aleg intre fata si spate, totusi parca tractiunea este pe puntea fata, asa ca..
incep sa cred ca mai bine le lasam pe alea de vara peste tot si cu asta basta.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pareri sunt multe. Teoretic, daca e sa alegi intre punti, care din ele sa derapeze, cred ca preferi sa iti derapeze fata, pt ca poti controla derapajul prin directie, tractiune si frana. Pe spate, singurul control e frana ...care numai control nu e; in cazul derapajului e nula. Bineinteles, spatele se mai controleaza indirect cu ajutorul puntii fata. Asta in teorie..
Daca as fi in locul tau, tot asa as proceda: fata-iarna, spate...ce a mai ramas..adik vara
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pareri sunt multe, experienta mea (terifianta) spune ca spatele derapeaza mult mai usor decat fata. Ma refer aici la conditii de frig, umezeala, fara zapada. In caz de zapada nu stiu daca se intampla ca la mine:
Aveam toamna trecuta o viteza destul de mica, 40 km/h. Afara era -1 grad. Am intrat intr-o curba larga, spatele a derapat imediat. Am incercat sa redresez cu acceleratia da nu a vrut nicicum. Rezultat: am ajuns in sant, norocul meu ca era lin. Am crezut ca aveam pana, asa s-a comportat masina. A doua zi am montat si pe spate roti de iarna.
PS: rotile de vara erau noi.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
unul din motivele pt care iti pui anvelope de iarna este, intradevar, sa eviti derapajul in curbe iarna, in conditii de carosabil alunecos/cu geata sau zapada
acest lucru se poate obtine prin abordarea curbelor cu o viteza decenta, eviti sa calci frana sau sa tragi brusc de volan
pe de alta parte, anvelopele de iarna sunt necesare si pentru a urca cu masina in conditii de iarna acolo unde cei cu anvelope de vara nu vor reusi niciodata din cauza patinajului
asa incat, din al doilea motiv, se merita sa pui de iarna macar pe fata.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Din considerente financiare la fel am adoptat si eu problema am pe fata 185/65/R15 iarna iar pe spate au ramas cele de vara 195/60R15 teoretic nu se intampla nimic, practic se pot intampla mai multe si exemple pot fi multiple dar eu zic ca si zona unde locuiesti s-au unde vrei sa ajungi cu masina conteaza. Cei de prin zona de campie, unde nu vad zapada prea des, nu prea i-am vazut echipati vreo data cu cauciucuri de iarna (vb la modul general).
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
corect, la campie nu e ca la munte si iarna nu-i ca vara
din "cauza" soacrei, fac cam 10 drumuri pe an la cluj napoca, indiferent de anotimp
si cum la cj napoca nu poti ajunge fara sa treci muntii, pe oriunde ai lua-o, este necesar
asta iarna, prin februarie, la intors, m-a prins un pui de zapada pe oituz, n-aveam nimic, nici lanturi, nici anvelope de iarna, si de atunci m-am hotarat sa fac ceva in sensul asta
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pt dady_vale:
"Cei de prin zona de campie, unde nu vad zapada prea des, nu prea i-am vazut echipati vreo data cu cauciucuri de iarna (vb la modul general). " Smile
vino in galati sau in braila, sa vezi proba de iarna, cum nu cred ca a mai fost la brasov cam de mult
pe vremea asta, isi merita si ultimul banut anvelopele de iarna pe care mi le-am luat
bafta mare la toata lumea si drumuri netroienite
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti
Vroiam sa stiu si eu, cine are jante pe 17 de aliaj pe astra g, cu suspensie stock, care sunt marimile maxime care incap pe ea.. fara sa atinga ? momentan am 205 45 17 si vreau ceva mai mare, de preferabil si un balon mai mare si putin mai late Very Happy

Astept info.
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/lin....uk/tyresize.html
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Merci frumos Very Happy
Dar preferam niste masuri de la cineva care a pus mai mare pe astra lui Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR