Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o problema cu inchiderea centralizata pe partea stanga.Din cheie se inchid doar portierele de pe partea dreapta si portbagaj.
Daca inchid mecanic din butuc se inchid doar cele pe dreapta si portiera fata stanga,cea pe pe partea stanga spate nu se inchide.
Un sfat va rog.Cu OP-COm pot vedea despre ce e vorba?
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur ai firele rupte in burduful de la usa
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am testat cu un OP-COM si mi-a dat ceva de contacte usa defecte...
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,stie cineva configuratia de la mufa portiera stanga fata? banuiesc ca sunt ceva fire rupte in burduful de la usa. Daca apas pe burduf imi pleaca comanda ptr. geamurile fata,cum pot ajunge sa vad daca sunt rupte?
Am scos mufa din usa sigarnitura de cauciuc din stalp dar nu vad firele(parce e turnata)
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca te chinui putin si iti pui capul la contributie o sa vezi ca iese si acel burduf si o sa dai de fire
Trage de fiecare fir inb parte si o sa il gasesti pe cel rupt
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Revin cu noutati....am gasit un fir intrerupt in manunchiul de cable de langa scaun sofer. Firul rosu +12V ce duce si la usa spate stanga.
Nu am reusit sa descopar firele din mufa fata sofer. ma poate ajuta cineva cu o schema?
  • DRisnita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare! Am patit si eu ceva asemanator (cabluri rupte la baza usii stanga spate) doar ca mi s-a atins un cablu de faza si au facut un scurt mai puternic pana am despartit firele. Dupa am luat borna si m-am pus pe lipit si izolat.
Am terminat, am probat geamul pe spate, toate bune si frumoase mai putin geamul din spate dreapta
Cand am facut proba si la inchidere... Pauza... Nu a mers deloc, nici din butonul telecomenzii, nici cu cheia in usa.
Tin sa precizez ca daca apas pe telecomanda se aprind avariile si becurile in masina si se sting la butonul de inchis.
O tasta de ajutor si la mine?!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut
cred ca ai fire rupte si in burduful usii dreapta spate.
  • danielX

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor,
Pentru Zafira A - am masina de 5 ani dar niciodata n-au functionat geamurile electrice din spate, nici de la comanda soferului, nici de la usile din spate.
La butoanele geamurilor din spate n-am lumina, nici cu butonul de la sofer pt copii - rosu, nici cu verde.
Inchiderea centralizata n-a functionat niciodata pe usa stanga spate. Inchiderea centralizata a functionat doar pe usile din fata si pe dreapta spate, dar astazi n-a mai vrut sa deschida dreapta spate. De inchis, inchide corect din telecomanda.
Am citi azi cateva topicuri dar niciunul nu-mi ofera raspuns.
M-am uitat la cabluri, la usa din stanga spate cineva a innodat firul Negru + Rosu, iar firul Rosu e taiat.
Am incercat sa innod firul Rosu sa vad ce se intampla, dar e prea scurt.
La usa din dreapta spate burduful cablurilor e intact si n-am reusit sa-l scot de pe fire.
Am incercat sa desfac capacelul albastru, dar n-am reusit, mi-am imaginat ca acolo ar trebui sa fie o mufa...
Am verificat VIZUAL sigurantele 15, 17 si 20 si par a fi ok, nu sunt arse.
Orice sfat mi-ar fi de ajutor, atat pt inchiderea centralizata spate, cat si pt geamurile electrice spate.
Multumesc

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR