Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihaifri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
MI-AM SCHIMBAT LUMINA IN BORD IN ALB CU ROSU
AM AVUT SI ALBASTRU DAR ALBU ESTE CEVA DEOSEBIT(VEZI BORD MAYBACH)http://www.auto-motor-und-sport.de/d/82630 POT FACE ACEEASI COMBINATIE ALB-ALBASTRU SAU CU ROSU
AM SCHIMBAT SI BLOCUL D LUMINI IN ROSU APRINS IAR DSPL ALBESTRU CARE PROBABIL VA DEVENI SI EL ROSU SAU ALB MA MAI GANDESC
NICI BUTOANELE NU AU SCAPAT URMAND SA L-E FAC ROSII
SCRUMIERA SE ASORTE AZA CU BLOCUL D LUMINI <ROSU>
MAI MULTE DETALII IN GARAJUL MEU
PT CEI INTERESATI Arrow mihaifri@yahoo.com Shocked
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mama ... si nu te doare capu' la ce babilonie e in bordul tau ... Neutral
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Sincer,nu-i genul meu de bord..... Confused
Important este sa-ti placa tie,pt.ca tu conduci masinuta.... Smile
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mihaifri te rog nu mai folosi CAPS LOCK !
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda, cam ciudate combinatiile, dar ma rog, fiecare cu gustu' lui
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ai inteles tu ceva dar nu prea stii cum sa le pui in practica si ca sa te ajut iti spun ce si cum: daca vrei ceva elegant fa asa ceasuri albe si betzele indicatoare rosii, TID (MID) alb, bloc lumini alb cu butoane rosii sau albe.....vad ca esti pasionat ceea ce imi place la tine, in schimb nu inteleg cum de combini luminile alea asa din coltu mesii.

nu trebuie sa te superi pe mine este doar o parere si un sfat
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:ai inteles tu ceva dar nu prea stii cum sa le pui in practica si ca sa te ajut iti spun ce si cum: daca vrei ceva elegant fa asa ceasuri albe si betzele indicatoare rosii, TID (MID) alb, bloc lumini alb cu butoane rosii sau albe.....vad ca esti pasionat ceea ce imi place la tine, in schimb nu inteleg cum de combini luminile alea asa din coltu mesii.

nu trebuie sa te superi pe mine este doar o parere si un sfat


Si cum zici tu sa faca betzele indicatoarelor rosii? Nu au bec separat, ele sunt iluminate tot de cele 3 becuri de la ceasuri...
  • mihaifri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
bravo gabi77 . cine cunoaste stie se vede cand umbli prin bord mai sti cate becuri sunt alea ,alea cand nu sti si dai sfaturi e cam rusinos cand nu-ti iese vorba aceea : pisica cand nu ajunge ii miroase a otet Very Happy
pt baiatu cu babilonia cum il cheama....aaaa iso9001 sa n arate si dansu c a facut
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios daca are cineva tupeu sa-si dezmembreze ceasurile... Cu marker-ul se pot separa culorile si astfel pot face doar acele rosii (vezi garajul meu), dar mi-e frica sa le desfac... a desfacut cineva pana acum acele la Astra G?... stiti pe cineva care se pricepe? dar sa-mi garanteze ca mi le si pune la loc, ca am auzit de "grandomani" care se apuca sa desfaca si dupa ce stica spun "ti-am zis eu ceva de garantie la lucrare"
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
eu am desfacut la astra din semnatura...nu stiu cum e la G, dar la F se pot scoate fara probleme...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La "F" am demontat si eu bordul... Am pus si o "lumina" mai speciala la cifrele de kilometraj... Rolling Eyes
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mihaifri - tizule crede'ma ca pot sa fac ce vreau din bordul asta , sint electronist cu experienta dar din pacate am un "handicap" major ... nu'mi place chiciul ... Wink

Imi place ca o masina sa arate "cit mai original" cu putinta Exclamation , in cel mai rau caz as pune LED-uri "neon" . Wink
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:
foca montana a scris:ai inteles tu ceva dar nu prea stii cum sa le pui in practica si ca sa te ajut iti spun ce si cum: daca vrei ceva elegant fa asa ceasuri albe si betzele indicatoare rosii, TID (MID) alb, bloc lumini alb cu butoane rosii sau albe.....vad ca esti pasionat ceea ce imi place la tine, in schimb nu inteleg cum de combini luminile alea asa din coltu mesii.

nu trebuie sa te superi pe mine este doar o parere si un sfat


Si cum zici tu sa faca betzele indicatoarelor rosii? Nu au bec separat, ele sunt iluminate tot de cele 3 becuri de la ceasuri...


era vorba de facut ceva mai mult decat a punev niste leduri in soclurile de bec, er vorba de facut ceva mai special decat tot ce se face, dar m-am asteptat la prea mult probabil......
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:
gabib77 a scris:
foca montana a scris:ai inteles tu ceva dar nu prea stii cum sa le pui in practica si ca sa te ajut iti spun ce si cum: daca vrei ceva elegant fa asa ceasuri albe si betzele indicatoare rosii, TID (MID) alb, bloc lumini alb cu butoane rosii sau albe.....vad ca esti pasionat ceea ce imi place la tine, in schimb nu inteleg cum de combini luminile alea asa din coltu mesii.

nu trebuie sa te superi pe mine este doar o parere si un sfat


Si cum zici tu sa faca betzele indicatoarelor rosii? Nu au bec separat, ele sunt iluminate tot de cele 3 becuri de la ceasuri...


era vorba de facut ceva mai mult decat a punev niste leduri in soclurile de bec, er vorba de facut ceva mai special decat tot ce se face, dar m-am asteptat la prea mult probabil......


Am inteles asta, dar nu ai si solutii la idei? Asta e mai interesant

Acum am vazut masina ta din semnatura si cred ca pentru tine se poate... pentri noi e mai greu ca nu se baga nimeni Sad
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:Am inteles asta, dar nu ai si solutii la idei? Asta e mai interesant


Solutii nu am ca nu m-am laudat ca pun leduri si ca fac stiu eu ce, eu am dat o varianta de combinatii de culori nu am zis ca si stiu cum se face la modelul vostru..... Rolling Eyes

gabib77 a scris:pentri noi e mai greu ca nu se baga nimeni Sad


Pai vezi ca acum ajungeti la ce ziceam eu.... adica daca vrei sa faci ceva profi tre sa studiezi mult si bine. Daca te uiti la mine in garaj ai sa vezi ca nu am schimbat inca luminile la ceasuri tocmai din acest motiv. tre sa iau niste ceasuri de la dezmembrari fac teste si daca ies bine ma apuc de cel de pe masina. Asa vad eu lucrurile....
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In sfarsit, fiecare cu parerea lui... cand o sa descopar o sa fac si asta... nu inseamna ca m-am impotmolit si nu mi-am facut pana acum ce au stiut... Chestia cu acele e un bonus... pana una-alta ii sta bine si fara...
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 si eu am bordul exact ca tine ( cu lumina albastra ) dar acele tot nu am reusit sa le scot; am incercat cu baiatul ala cu care am facut bordul sa umblam si sa scoatem si acele dar se pare ca nu prea se poate si cel mult reuseam sa le rupem. La modelul nostru eu sunt de barere ca ar fi bine sa le lasam asa.

P.S. am vazut in poze ca tu ai lumina la scrumiera. spune-mi si mie te rog asa a venit masina sau i-ai pus tu bec acolo ?? ca eu am plasticu ala transparent acolo la scrumiera da bec ciuciu.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:gabib77 si eu am bordul exact ca tine ( cu lumina albastra ) dar acele tot nu am reusit sa le scot; am incercat cu baiatul ala cu care am facut bordul sa umblam si sa scoatem si acele dar se pare ca nu prea se poate si cel mult reuseam sa le rupem. La modelul nostru eu sunt de barere ca ar fi bine sa le lasam asa.

P.S. am vazut in poze ca tu ai lumina la scrumiera. spune-mi si mie te rog asa a venit masina sau i-ai pus tu bec acolo ?? ca eu am plasticu ala transparent acolo la scrumiera da bec ciuciu.


Acele se pot scoate, eu l-am scos pe ala de la apa, dar mi-a fost frica sa le scot si pe restu'... fiinf electornic e cam complicat de scos, trebuie invartit, pus la puctul mort (zero) sau asa ceva, dar la turometru risc sa-l scot si sa nu mai mearga... ar mai fi o solutie sa dezmembram bordul din spate, dar nu am mai avut timp sa ma ocup de el...

La scrumiera nu am avut bec, tipul care mi-a pus ledurile mi-a tras 2 leduri acolo de la scrumiera...

Tot din cauza timpului nu am reusit sa testez ce se intampla cu cum se disperseaza lumina daca as pune cate un led rosu in spatele fiecarui ac, in spatele bordului... am incercat cu o bricheta de aia cu led albastru sa s-o pun acolo si lumineaza doar acul (cele 4 ace) dar nu am reusit sa probez pe masina cand am si celelalte leduri aprinse... Poate incearca cineva asta si-mi spune si mie
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
am reusit eu sa demontez bordul complet, urmeaza sa facem la gabi ceva frumos... or sa fie poze aici. se demonteaza f usor, e chiar simplu de pus la loc si acele... ce ai incercat tu, gabi, nu se pune, fiindca unde mi-ai aratat tu ca pui bricheta respectiva se afla mecanismele acelor. am studiat problema, si merg puse leduri smd. te astept cu un telefon.


pt mihaifri: chiar, de unde iti vin in minte combinatiile astea? nu te-ai gindit sa pastrezi si tu o linie de culoare?
  • mihaifri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sa nu credeti ca toate pozele de acolo sunt din masina mea am pozat la toti cei care le-am montat,dar sunt si dubluri cu bordu meu ca sa se vada mai multe posibilitati ,eu m-am rezumat doar la combinatia de alb si rosu o sa revin cu poze cand va fi gata
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR