Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai ce mai e de spus? pe G se poate pune volan de H cu tot cu airbag si trebuie putin taiat din el de pe spate
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa si comenzile ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
modifici rezistentele din butoane conform cu cd-playerul de pe masina.
  • andreiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Acum un an un nene care nu vedea stanga-dreapta era sa ma impinga de pe drum si de nervi l-am claxonat cu pumnul pe partea dreapta a volanului si nu mai pot claxona acuma decat din stanga cum sa desfac volanul sa vad poate au sarit tablitele de la locul lor si nu mai fac contact?
Multumesc.
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:mai bine schimbati numele topicului in "Cum sa imbrac volanul cu piele" Very Happy

Volanul se desface in felul urmator (vorbesc din experienta, nu teoretic Smile ) :
1. scoateti bornele de la baterie
2. pe partea opusa a butoanelor de claxon, cam in aceeasi pozitie se afla 2 suruburi care se desfac cu torx (nu mai stiu exact marimea, parca t30), astfel putand fi scoasa partea centrala cu airbag-ul
3. dupa ce se desfac mufele aferente comenzilor de pe volan (daca exista) si a airbag-ului, se desface piulita centrala care tine volanul, iar daca nu aveti o cheie speciala, folositi o tubulara de 16

Punerea la loc: operatiune inversa...

Atentie!
1.sa folositi contactul cat timp airbag-ul nu este conectat intrucat vezi avea o eroare, aprinzandu-se martorul de airbag
2. sa tineti minte pozitia volanului inainte de scoatere ca sa nu-l descentrati cand il puneti la loc

Bafta!

P.S. Daca am uitat ceva rog completati

sunt interesat daca se aplica aceleasi reguli si la volanul de astra H? si banuiesc ca la "Atentie" punctul 1, ai vrut sa zici ca sa "nu" folosim contactul atata timp cat este luat airbag-ul.
apoi o intrebare tehnica: placa aceea de metal care se vede in poza lui @SUPERDRAGOS de pe prima pagina, mi se potriveste de la volanul meu care nu are comenzi? ca noul volan este cu comenzi si nu are placa de metal. iata noul volan:

banuiesc ca mufa mare neagra cu fir gros galben se mufeaza la airbag, dar firisoarele maro cu papucei, unde se mai mufeaza? stiu ca apoi trebuie sa-mi activez comenzile.

  • adigei

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:
sunt interesat daca se aplica aceleasi reguli si la volanul de astra H? si banuiesc ca la "Atentie" punctul 1, ai vrut sa zici ca sa "nu" folosim contactul atata timp cat este luat airbag-ul.
apoi o intrebare tehnica: placa aceea de metal care se vede in poza lui @SUPERDRAGOS de pe prima pagina, mi se potriveste de la volanul meu care nu are comenzi? ca noul volan este cu comenzi si nu are placa de metal. iata noul volan:

banuiesc ca mufa mare neagra cu fir gros galben se mufeaza la airbag, dar firisoarele maro cu papucei, unde se mai mufeaza? stiu ca apoi trebuie sa-mi activez comenzile.


Salut, ai reusit cumva? Aceleasi dileme si la mine ... Smile
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:o intrebare tehnica: placa aceea de metal care se vede in poza lui @SUPERDRAGOS de pe prima pagina, mi se potriveste de la volanul meu care nu are comenzi? ca noul volan este cu comenzi si nu are placa de metal. iata noul volan:

banuiesc ca mufa mare neagra cu fir gros galben se mufeaza la airbag, dar firisoarele maro cu papucei, unde se mai mufeaza? stiu ca apoi trebuie sa-mi activez comenzile.

In prima si a doua poza,"placa "aceea tine air-bag-ul.La H sunt 2 modele de volan,indiferent de an.Firul gros,galben,cu mufa galbena se infige in spirala,PRIN gaura dreptunghiulara din volan,iar cele 2 fire intr-un cablaj de sub "placa "metalica,respectiv in tabla.Adica unul acolo,unul dincolo.Mufa care se infige in airbag iese din spirala,PRIN gaura dreptunghiulara a volanului.
  • marian-bss

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu demontarea volanului la un vectra b?
volanul care il am acum pe masina are pielea cam julita si am facut rost de un alt volan cu pielea mai ok insa surpriza.........volanul nu se da jos asa usor. Am reusit sa demontez aerbag-ul dar volanul nu vrea.
Cine a mai demontat volan si are si ceva poze poate ma ajuta si pe mine.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
marian-bss a scris:Salut!
..........insa surpriza.........volanul nu se da jos asa usor.

Surpriza...Iti trebuie extactor...Daca nu,ciocan,si lovesti in axul volanului pana iese.
Dar nu direct,ci folosind un dorn,sau chiar un prelungitor din trusa de scule.Desurubezi piulita de pe ax pana cand ajunge la fatza cu acesta,cineva tine volanul in tensiune,si cineva da cu ciocanul in dorn (prelungitor).Nu trebuie ciocan mare,unul de 2-300 gr e de ajuns.E foarte important sa NU se scoata piulita de pe ax,pt ca s-ar putea sa se umfle axul,in urma loviturilor,si sa n-o mai poti baga la loc.
PS-cred ca ar merge si o presa de Cielo/Espero,poti incerca si pe la mecanici care sunt axati pe asta.Cand il pui la loc,nu il strangi tare,ca a doua oara nu mai iese cu nimic.
  • marian-bss

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
multumesc SUPERDRAGOS pentru raspuns
o sa ma mai chinui umpic, daca nu vrea......ma dic la service
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Inteleg ca volanul de vectra C merge pus pe Astra G,airbagul din ce vad are aceeasi mufa,dar comenzile se potrivesc fara modificari la cdr500 ?
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Dar pe un Vectra B ce volan (mai nou) putem pune? De la ce model de Opel? Insignia Smile)
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Imi poate spune si mie un coleg cum se demonteaza airbagul la astra h?
Are suruburi la fel ca la comenzi?La mine gaurile sunt infundate,nu se vede capul la suruburi!
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca nu este cu suparare nu am reusit sa gasesc sau ma rog sa inteleg exact daca merge volanul sport de pe vectra b pe astra f, concret. superdragos a imbracat multe volane poate imi poate spune el sigur stie. multam mult
  • stefanis80

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z19tdh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut , vreau sa imi schimb volanul ptr ca este pre tocit plus ca , comenzile dupa el la fel sunt tocite ,precizez ca am un opel vectra c 2006.
Intrebarea este daca il pot inlocui de la un opel astra h sau nu ?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merge,ce-l de vectra e diferit fata de astra!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La ax se potrivesc,e acelasi.Daca tu ai 4 spite la vectra C,cel de H are 3,deci iti tb.si airbagul (se potriveste la mufa).
  • stefanis80

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z19tdh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2013

  • Mesaj Privat
este un vectra c facelift si la aspect volanul pare identic ca la un astra h
  • kiloms

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2013

  • Mesaj Privat
stefanis80 a scris:Salut , vreau sa imi schimb volanul ptr ca este pre tocit plus ca , comenzile dupa el la fel sunt tocite ,precizez ca am un opel vectra c 2006.
Intrebarea este daca il pot inlocui de la un opel astra h sau nu ?


Merge cel de astra h la astra g eu il am pus doar ca este mai complicat cu comenzile, trebuie sa cauti airbag de astra h cu o mufa.
  • deleted-76807

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Din postarile colegilor inteleg ca se poate monta pe astra g un volan de vectra c.
Am cateva neclaritati:
-mai exact, ce tip de volan de vectra c se poate pune pe g? in 3 spite, in 4 spite?
-se fac modificari la volanul de vectra?
-se potrivesc mufele?
-mai este nevoie de vreo modificare pe ax?
-se potrivesc (electronic vorbind) comenzile de pe volanul de vectra pe masina sau trebuie sa se faca modificari pe cablajul acestora (inlocuiri de seigurante)?

Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR