Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa dau jos volanul pt al imbraca in piele si vreau sa stiu cum si cum se demonteaza apoi airbagul de pe volan fara a-l deteriora? Multumesc!
Skip ads

  • xpander

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu recomand sa scoti airbag-ul singur daca nu te pricepi.daca totusi te hotarasti sa dai jos volan/airbeg ... decupleaza obligatoriu inainte borna de la baterie.
eu mi-am schimbat pielea de pe volan (a facut-o un tip care se pricepe) si nu a fost necesar sa dea volanul jos sau sa umble la airbag. lucrarea a durat vre-o 2,5 ore si a costat 170 RON ... rezultatul .... un volan care arata ca atunci cand a iesit din fabrica !

bafta
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am pus piele pe volan si la fel nu a fost nevoie sa dea jos airbag-ul,de fapt a desfacut cele doua imbusuri din spatele volanului dar nu ia deconectat mufa ,la lef am da si eu 170ron,tot in bucuresti,uite o poza in garaj la mine
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
xpander se poate sa ne pui si noua o poza cu volanul tau sa vedem cum a iesit,ms
Skip ads

  • oaka_park

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ma intereseaza si pe mine sa-mi imbrac volanul pt ca e tocit rau saracu'...ne poti recomanda si noua persoana la care ai fost tu?
  • rugby15

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Zafira CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca se imbraca volanul si se acopera cu piele si capacul volanului acolo unde se claxoneaza /...ptr ca este un loc unde uzura este f mare ?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cum sa nu! Mai ales acolo e bine sa se acopere cu piele ca se uzeaza urat. Sa nu uiti sa cauti cea mai groasa piele ca e si cea mai buna calitativ/estetic.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mai bine schimbati numele topicului in "Cum sa imbrac volanul cu piele" Very Happy

Volanul se desface in felul urmator (vorbesc din experienta, nu teoretic Smile ) :
1. scoateti bornele de la baterie
2. pe partea opusa a butoanelor de claxon, cam in aceeasi pozitie se afla 2 suruburi care se desfac cu torx (nu mai stiu exact marimea, parca t30), astfel putand fi scoasa partea centrala cu airbag-ul
3. dupa ce se desfac mufele aferente comenzilor de pe volan (daca exista) si a airbag-ului, se desface piulita centrala care tine volanul, iar daca nu aveti o cheie speciala, folositi o tubulara de 16

Punerea la loc: operatiune inversa...

Atentie!
1.sa folositi contactul cat timp airbag-ul nu este conectat intrucat vezi avea o eroare, aprinzandu-se martorul de airbag
2. sa tineti minte pozitia volanului inainte de scoatere ca sa nu-l descentrati cand il puneti la loc

Bafta!

P.S. Daca am uitat ceva rog completati
Skip ads

  • oaka_park

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pai bun...dar eu daca ma apuc singur de desfacut sigur nu o sa mai pun volanu la loc...poate o maneta sau cine stie ce ghidusie o sa-i fac...de aceea mai bine ma duc la cineva care a mai facut asa ceva. dar unde il gasesc? Question
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 - sa nu uiti sa folosesti cea mai groasa calitativa piele ca sa acoperi airbagu!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
eu vorbeam ce scrie in titlu... "Cum sa dau jos airbag volan..." daca vreti sa discutam despre altceva deschideti alt topic... eu unu' m-am saturat de off-topic-uri... Cool
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In spatele volanului gasesti 2 gauri in care introduci surubelnita si desfaci suruburile de fixare a carcasei airbag-lui. Accesul la aceste se face rotind de volan pana cand e spatiu suficient si facil pentru introducerea sculei. Dupa care tragi de carcasa airbag cu atentie sa o eliberezi din locasul din volan. Cand se elibereaza, poti sa o demontezi complet si prin scoaterea stecherului comenzilor electrice (culoare galbena).
Atentie ca pt. a nu exista nici un pericol de deschidere accidentala a airbag-lui se deconecteaza bateria autoturismului!

rezumat si confirmarea celor spuse de gabi77

Totusi sa nu cumva sa-l acoperi cu piele pentru ca arata urat.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:gabib77 - sa nu uiti sa folosesti cea mai groasa calitativa piele ca sa acoperi airbagu!


zafira 2.0 automatic a scris:
Totusi sa nu cumva sa-l acoperi cu piele pentru ca arata urat.


Pai hotaraste-te ca o data spui sa foloseasca piele, o data sa nu-l acopere Very Happy si eu sunt de parere ca arata ca draq cu piele acolo
  • Negraciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi poate spune cineva daca la un Opel Astra G se potriveste un volan de Vectra B?

Din pacate mi s-a spart unul din cauciucurile claxonului, si trebuie sa inlocuiesc airbag-ul cu totul. Pentru a fii sigur ca nu o sa mi se sparga as vrea sa ii pun un volan de Vectra B, dar nu stiu daca se potriveste.

Daca a incercat cineva, sau daca stie sigur daca se poate sau nu, il rog sa ma lamureasca si pe mine.

Va multumesc.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din nefericire,nu se potriveste la ax,cel de Vectra e mult mai subtire ca la Astra.In schimb,merge cel de H sau Vectra C (cu o modificare minora),evident,cu tot cu air-bag.
  • Negraciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Iar in cazul in care as gasi un volan cu tot cu airbag de astra H sau vectra C, care sa aiba si comenzi pe el se pot adapta sa mearga si la mine ?

Ce anume ai vrut sa spui cu o modificare minora?

Multumesc.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Negraciu a scris:Iar in cazul in care as gasi un volan cu tot cu airbag de astra H sau vectra C, care sa aiba si comenzi pe el se pot adapta sa mearga si la mine ? Ce anume ai vrut sa spui cu o modificare minora ?

La comenzi nu stiu ce sa zic.. E chestie de electronica.Modificare minora inseamna ca e una pana in 18 ani.. Embarassed
La H tb taiat de pe spate,vreo 5 mm dintr=o latura,altfel nu mai revine semnalizarea.Mecanic asta ar fi,electronic,nu stiu.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la astra f merge cu mici modificari la piedica care declanseaza semnalizarea
acum nu stiu la astra g...
  • Negraciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se poate inchide

multumesc
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai sa nu se inchida ca sunt mai multi interesati.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR