Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am un Opel in leasing si vreau sa termin anticipat contractul si as avea niste intrebari poate ma poate ajuta cineva - leasing-ul e la Unicredit
- ce taxe se platesc?
- taxele vamale si accizele se platesc separat sau la Unicredit
- trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare? (Leasing din 2006)
- care e procedeul, si dupa ce o radiaza ei ... pe unde trebuie sa umblu cu masina ca sa o pot inmatricula.

Merci.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Leasing pe patru ani, început în 2006 l-am finalizat dupã trei în felul urmãtor (nu þin minte în cel mai mic amãnunt, actele mi-au cam fost pregãtite):
- cerere de încheiere anticipatã contract leasing
- am plãtit restul de 12 rate rãmase plus taxele suplimentare aferente încheierii anticipate a contractului
- lapsus total, nu mai þin minte dacã am plãtit taxa de primã înmatriculare, tind sã cred cã nu
- ei au radiat-o
- eu am mers cu un braþ de documente la înmatriculãri
- plãteºti numerele, taxele aferente
- nu uita de vignetã, Casco ºi asigurarea obligatorie, sã fie trecute pe numele tãu sau a firmei ce preia maºina

La trecerea maºinii de pe firmã de leasing pe SRL treburile sunt ceva mai simplu dpdv birocratic. Legat de asigurãri ºi alte cele, umblu în maºinã cu copie dupã actul de cesiune dintre leasing ºi srl, pentru a se recunoaºte actele de asigurare, vigneta ºi RCA-ul, ele fiind pânã la anul pe numele leasing-ului.

A, ºi mai ai de plãtit în plus, normal, dacã ai ratã finalã existentã sau inclusã în ratele lunare din perioada leasingului.

Scuzaþi de incoerenþã ºi de informaþiile incomplete, dar în mare cam aºa stã treaba.
Succes ºi sã fie într-un ceas bun!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste finalitatea leasingului, conditiile sunt stipulate in contract. In mare, se plateste capitalul finantat pana la final minus dobanda de finantare plus comisionul de rambursare anticipata.
Daca masina a avut numere definitive, nu mai trebuie platita taxa de poluare. Daca a avut numere temporare, specifice leasingului, va trebui sa o platesti.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa imi spui daca ai mai platit anticipat la Unicredit in cat timp au fost gata hartiile? si ce hartie ai primit de la ei? Merci
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR