Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da multumesc dulce .
nu vrusai sa mai deschid alt topic.apreciez interesul.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce sa fac. ma pastrez cum pot! N-am renuntat la efort de tot deoarece nu-mi permite serviciul. ma doare spatele in fiecare zi, cand ma pun in pat sau cand sa ma dau jos din pat! Daca intreg masura cu efortul ma doare si mai tare si se lasa pe picior cu amorteli! cand ma doare tare iau niste pastile voltaren cu diclofenac! Am luat si diclofenac simplu dar parca nu a dat acelasi randament! puii mei, cat merge merge!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da' de masajele alea smechere de vraci, ce zici? Laughing Este un tip la cluj, langa huedin la care merge multa lume din toata tara, inclusiv eu am fost la el. Am avut aproximativ probleme asemanatoare cu ale tale, doar ca eu nu m-am mai putut ridica din pat. Face tipul oaresce masaj, iti pocneste vertebra/vertebrele la loc si esti ok. Poti incerca, nu e ca si cu operatia, sa nu mai poti da inapoi. Singurul dezavantaj e distanta mare.. Daca vrei o sa incerc sa iti fac rost de nr lui de telefon. Pm me.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Face tipul oaresce masaj, iti pocneste vertebra/vertebrele la loc si esti ok. Poti incerca, nu e ca si cu operatia, sa nu mai poti da inapoi. Singurul dezavantaj e distanta mare.

Stai ca ma pierdusi. Te maseaza pe coloana pana iti baga hernia la loc si apoi iti lipeste si discul intervertebral? Shocked Laughing Laughing
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iti multumesc de recomandare dar nu cred ca este cazul la mine! Intre vertebre este un zgarci si de la carat greutati mari si foarte mult timp zgarciul ala imi apasa acum pe nerv! si de aia durerile si amortelile!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu e nevoie sa fiti rautaciosi. Incercam sa ajut. Am avut si eu probleme grave cu spatele si stiu cum e. Aveam zile in care trebuia sa ma ridice frate-meu din pat..Eu am scapat cu un masaj din asta. Probabil ca nu a fost asa complicat la mine. Si mai exact nu stiu ce face omul, dar face! Baga el ceva creme facute de el pe spinare si apoi incepe si amesteca pe coloana vreo 20 min pana auzi si tu cum face "pac!" cate o vertebra. Omul e un taran foarte foarte modest, deci nu poti zice ca e un profitor sau sarlatan. Si a invatat de la tata-sau, care a invatat de la bunicu-sau etc.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu m-am indoit de masajul lui benefic doar ca la mine nu cred ca se rezolva cu unu sau mai multe masaje
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la tine probabil va fi vorba de o operatie in viitorul apropiat.
regret ca sunt mai pesimist.
doua rude putin mai indepartate s-au operat una dupa alta [ sotia si la o saptamana, sotul]
multa sanatate
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La persoana aceea am facut si eu niste masaje, la mine problema e alta, nu mi se oxigeneaza cum trebuie creierul si am migrene de nu mai stiu nici cum ma cheama.
De la masaje pe coloana s-a intins la masaj in talpa si apoi a trecut la o chestie de care mi-a fost foarte frica, lovea coloana cu un cutit de bucatarie. Dupa fiecare sedinta ma ungea cu untura de urs si imi dadea niste bai cu sare de facut.
Culmea ca 6 luni de zile nu am mai avut migrene, dar mi-e total peste mana sa merg 400km dus si 400 intors din 2 in 2 zile, doar pentru niste masaje.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:la tine probabil va fi vorba de o operatie in viitorul apropiat.
regret ca sunt mai pesimist.
doua rude putin mai indepartate s-au operat una dupa alta [ sotia si la o saptamana, sotul]
multa sanatate


p.s Florinianc te rog un nr de tel pe pm te rog, nu se stie niciodata
cand ajung la cj dau un suc Very Happy

cu scuze ceva gresii.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:la tine probabil va fi vorba de o operatie in viitorul apropiat.
regret ca sunt mai pesimist.
doua rude putin mai indepartate s-au operat una dupa alta [ sotia si la o saptamana, sotul]
multa sanatate


sa speram ca viitorul apropiat e pe la 80 de ani daca apuc Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Victor:
Spondiloza consta in modificari degenerative la nivelul discurilor intervertebrale si ale anulusui la care se adauaga osteofite(ciocuri) care ingusteaza canalul vertebral ducand la radiculopatie si mielopatie.
Simptomatologia e data de localizare. Spondiloza se pune in evidenta prin RMN si radiografie care pun in evidenta osteofitele, ingustarea spatiilor articulare etc etc.
Tratamentul e alcatuit din antiinflamatoare si antialgice. Se mai agauga laminectomia decompresiva daca pacientul are mielopatie, compresie medulara cat si la cei cu radiculopatie documentata.
Asta pe scurt. Foarte pe scurt Laughing .
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult
recunostinta pentru informatii si interes.
rog frumos traducere pentru ultima fraza cea cu `laminectomia`
daca postez maine rezultatul rmn-ului ai putea sa dai niste sfaturi mai amanuntite.?
sincer am incredere mai multa in tine decat in `ciopalarii` astia din galati
[ inimaginabil cat de infect poate fi spitalul din gl si 85% din personal]
multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Victore, la proceduri chirurgicale se ajunge foarte rar in cazul spondilozei. Iar indicatiile sunt foarte rare(semne de afectare neurologica). Punctual laminectomia inseamna inlaturarea partiala a ligamentelor si a osteofitelor aparute. Procedee chirurgicale sunt mai multe.
Intai sa vedem RMN-ul si iti zic ce e de facut.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

O tasare a acelorasi vertebre "cred" ca mai am si eu (26 ani).
La mine a inceput cu dureri feroce de spate pe la 21-22 ani.
Dupa ecografie, mi s-a spus ca e doar un "inceput" de hernie de disc.
Mi s-a recomand fizioterapie, singura problema fiind ca eu tb sa cumpar eu gelul si aparatul cu electrosocuri, dupa care sa ma duc in spital si sa stau coada. Sigur ca da.......

Dupa discutii cu mai multi medici, am renuntat pe cat posibil sa car sau sa ridic diverse lucruri grele, am inceput sa merg la inot si m-am reapucat de baschet. La momentul respectiv, cu fiecare saritura, spatele tipa mai tare decat mine, dar in timp situatia s-a ameliorat.
Am repetat ecografia acum ~ 1 an si totul e ok pentru moment. Mai dureaza totusi pana situatia va reveni la normal.

Din cate am inteles, hernia de disc consta in cresterea excesiva a cartilajului dintre vertebre sau tasarea efectiva a acestora (caz mai rar intalnit, de ex: muncitorii din constructii care cara toata ziua saci de 50 kg).
Operatia consta in indepartarea excesului de cartilaj, dar, de cele mai multe ori, acesta reapare.....cel putin asa mi s-a zis mie.

Sfatul meu: protejeaza spatele cat de mult posibil (inclusiv de frig) si apuca-te de un sport (la modul light, nu agresiv) care sa il solicite moderat (inot, baschet, handbal, volei etc).

Cu stima,
Alex
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai pe mine asta vara la mare, ma durea spatele de la inot . acum nu stiu ce sa mai cred Sad
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alex, nu stiu cine te-a sfatuit pe tine sa faci sport in hernia de disc. Laughing Sau cum vezi tu hernia de disc la ecograf. Rolling Eyes
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Alex, nu stiu cine te-a sfatuit pe tine sa faci sport in hernia de disc. Laughing Sau cum vezi tu hernia de disc la ecograf. Rolling Eyes


Salut,

Am zis sport usor, nu de performanta. A fost RMN cred.... Idea
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:De vreo luna mi-am facut un RMN si am fost gasit cu hernie de disc L5S1.Simptomele au fost la inceput dureri de spate(1-2luni)dupa care dureri pe picior si amorteala pe picior si uneori la buricele degetelor. Am tot citit pe net, am vorbit cu doctori si sincer sa fiu nu stiu ce sa mai fac, deoarece parerile sunt impartite, unii oameni care s-au operat au zis ca mai bine nu se opera, altii au spus ca s-au simtit bine.Unii doctori zic: opereaza-te, altii spun ca esti prea tanar sa te operezi(27ani).Sincer sa fiu nu stiu ce sa mai fac.Acum mai e o problema, toti cei pe care ii cunosc din Galati imi spun sa nu ma operez aici si sa ma duc la Iasi sau la Bucuresti. A mai fost cineva in cazul meu, sau este cineva asa, imi puteti recomanda niste doctori buni sau niste tratamente pe care le-ati incercat, sau ce ati auzit de la rude, prieteni, cunoscuti.
Multumesc anticipat !




si eu am avut hernie de disc,am facut RMN si asa a iesit.doctorul a zis ca numai cu operatie pot rezolva.am mers cu risc la un medic in cluj si acum ma simt bine.daca doriti mai multe detalii,contactati-ma pe messenger.nu sunt singurul care a apelat la dansul,vin oameni din toata tara la el.mentionez ca se rezolva fara operatie si e doctor, nu vraci.multa sanatate!
  • cosmineDYZ

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mama mea s-a operat de hernie de disc la Timisoara...niste medici foarte buni.

Insanatosire grabnica!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR