Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acum cred ca am incurcat-o! Rog pe cei mai documentati in domeniu sa-mi spuna ce sa fac! De vreo 2 saptamani au inceput sa-mi amorteasca mainile si cand stau degeaba si mai ales noaptea cand ma culc! Trebuie sa stau numai cu fata in sus altfel imi amortesc! Daca ma intorc pe-o parte si sa stau ghemuit cum era recomandata pozitia de somn, la fel imi amortesc mainile si asta intr-un minutm doua! daca ma intorc cu fata in sus imediat imi da drumul! Ce sa fie? Sa fi facut alta hernie sau sa se fi agravat cea veche? Ca inainte imi amortea piciorul dar acum, nu-mi mai amorteste piciorul, dar imi amortesc ambele maini! Am nopti care numai ma foiesc de pe oparte pe alta sa-mi gasesc pozitia sa nu-mi mai amorteasca mainile! Precizez ca sunt acum in belgia la munca si nu-mi permit sa vad un doctor aici, si in ultimul timp am carat greutati mari dar n-am avut incotro, si cred ca de la asta mi se trage! Poate sa fie si alt ceva de la ce sa-mi amorteasca mainile si cand zic mainile ma refer la degete cu tot cu palmasi se ridica usor in sus! Dar prima oara degetele imi amortesc! De operat nu pot sa ma operez ca trebuie sa stau pe tusa 6 luni de zile si sunt angajat in tara cu minim pe economie si detasat aici in belgia!SI daca e sa stau acasa in medical 6 luni, mor de foame! Ce sfaturi imi dati? Ce sa fac? Ce exercitii sa incerc? Multumesc anticipat!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cand aveam simptome de amorteli la maini luam pastile de calciu efervescente, si chiar aveau efect. Exercitii, nu recomand.. eventual o mica mare pauza.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Acum cred ca am incurcat-o! Rog pe cei mai documentati in domeniu sa-mi spuna ce sa fac! De vreo 2 saptamani au inceput sa-mi amorteasca mainile si cand stau degeaba si mai ales noaptea cand ma culc! Trebuie sa stau numai cu fata in sus altfel imi amortesc! Daca ma intorc pe-o parte si sa stau ghemuit cum era recomandata pozitia de somn, la fel imi amortesc mainile si asta intr-un minutm doua! daca ma intorc cu fata in sus imediat imi da drumul! Ce sa fie? Sa fi facut alta hernie sau sa se fi agravat cea veche? Ca inainte imi amortea piciorul dar acum, nu-mi mai amorteste piciorul, dar imi amortesc ambele maini! Am nopti care numai ma foiesc de pe oparte pe alta sa-mi gasesc pozitia sa nu-mi mai amorteasca mainile! Precizez ca sunt acum in belgia la munca si nu-mi permit sa vad un doctor aici, si in ultimul timp am carat greutati mari dar n-am avut incotro, si cred ca de la asta mi se trage! Poate sa fie si alt ceva de la ce sa-mi amorteasca mainile si cand zic mainile ma refer la degete cu tot cu palmasi se ridica usor in sus! Dar prima oara degetele imi amortesc! De operat nu pot sa ma operez ca trebuie sa stau pe tusa 6 luni de zile si sunt angajat in tara cu minim pe economie si detasat aici in belgia!SI daca e sa stau acasa in medical 6 luni, mor de foame! Ce sfaturi imi dati? Ce sa fac? Ce exercitii sa incerc? Multumesc anticipat!


Zici ca esti in Belgia?
Nu inteleg dece ceri sfaturi medicale pe un forum de masini Smile
Du-te la spital si trateaza-te, si zi mersi ca nu esti in Romania.
Sper ca ai asigurare medicala care sa iti acopere tot ce e nevoie la cheltuieli.
Si da-o dracului de munca, sanatatea trebuie sa fie pe primul loc.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca pe un forum de masini sunt tot felul de oameni! De la muncitori necalificati pana la doctori ingineri si altii! Si nu am asigurare medicala! Ca daca aveam nu era problema!Daca citeai mai atent nici nu postai! Tu crezi ca eu de placere sunt aici sau de binele din tara?Te inseli atunci! Si tu crezi ca e mai bine aici? Iar te inseli! E bine pentru cine este in regula dar cum suntem noi nu! De aia se duce romania pe "pluta"! Din cauza unora ca tine, care nu au ce face si in loc sa ajute arunca cu praf in ochi!
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu am aruncat deloc cu noroi in tine, ti se pare.

Te-am sfatuit doar sa faci tot posibilul sa te duci la spital si sa te tratezi cum trebuie. De munca mai gasesti, dar alta coloana nu prea iti da nimeni.
Am trecut si eu prin ceva oarecum similar si in principiu stiu prin ce treci.

Plus sunt niste reguli de baza... din moment ce stii ca ai hernie de disc sau probleme, automat trebuie sa eviti sa faci orice fel de efort, in special ridicarea de obiecte grele. Daca chiar esti nevoit sa ridici greutati, si astea se fac intr-un anumit fel, gasesti pe internet cum trebuie ridicat un obiect fara sa iti periclitezi coloana. Oricum in cazul tau nu e recomandat sa ridici deloc.

Iti inteleg situatia, probabil esti fara acte acolo, munca la negru, asigurare nu...etc. Ei trag de tine, tu tragi de tine. Cat merge merge.

Dar ce faci cand ajungi la limita? Cand vei ridica ceva si vei ramane intepenit complet si nu te vei mai putea misca absolut deloc? Tot la spital ajungi.

Ai grija de tine. Sanatatea este pe primul loc. De munca mai gasesti, de bani mai faci rost, de descurcat te mai descurci cumva, dar sanatatea nu ti-o da nimeni inapoi.

Daca nu ai tu grija de tine, cine vrei sa aiba?

Tin minte ca m-am uitat mai demult la profilul tau... si mi-a placut chestia asta care scrie acolo:

Interese: Sa fiu sanatos

Asa ca, nu-ti uita interesul.
Sanatate maxima!

Later edit:
Evita pe cat posibil operatia in prima faza.
Trebuie sa faci tratamente: kineto si fizio terapie, tratament cu laser. Las-o mai usor o perioada pana iti revii.
Ia-ti eventual si o burtiera (un fel de brau cu elastic) care sa iti tina de cald la spate.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa ma plang si eu de "cotaitoare". Ieri, sambata, am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna. Operatiunea a constat in a scoate 4 buc roti (sunt deja montate, am 2 randuri de genti) din beci, demontare/montare si dus cele din vara in beci. Normal, sunt cel mai tare barbat, "poate muscii mei orice", adica scoase cate doua, facut tot la repezeala, ca de, ma cronometa cineva. Rezultat: am ramas blocat cu salele. Am luat midocalm, m-a uns nevasta cu Lioton, da' nica' nica'. Stiti cumva alte "paleative" sa scap de belea?
LE: treaba nasoala este ca am incercat sa conduc, si datorita pozitiei in scaun imi amorteste piciorul stang.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Trebuie sa faci tratamente: kineto si fizio terapie, tratament cu laser.

Nu exista tratament cu laser in hernia de disc la noi in tara.
Ursu, treaba cu mainile nu are nici o legatura cu hernia de disc. Posibilitatea de a face o hernie mult mai sus e destul de mica. Paresteziile de la maini pot avea multe cauze. Sa nu fie periartrita scapulohumerala de la conditii. Incearca sa apesi pe muschii articulatiilor umarului(deltoid si linia axilara anterioara). Durerea pleaca de la baza gatului? Poate chiar ai nevralgie cervicobrahiala(hernie cervicala). Tratament tot AINS(cu protesctor gastric) si decontracturant. Si repaus. Acum scriu de pe mobil.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
[quote="pirvu_daniel"]
xcuseme a scris:Trebuie sa faci tratamente: kineto si fizio terapie, tratament cu laser.

Cred ca ai dreptate, exista de fapt operatii cu laser...
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca am reactionat gresit! Stiu ca nu trebuie sa ridic si ca trebuie sa ma menajez! Dar nu am incotro frate cand ratele vin familia trebuie sa manance copilul sa mearga la gradinita etc! Ce sa fac? AM plecat de la un salar de 1400 lei pe unul de 4000 de lei si nu pentru mult timp! SI de asta am zis poate mai pacalesc treaba asta cu hernia pana imi rezolv problemele! Ca sa vin acum inapoi sa muncesc pe 1200-1400 lei nu mai pot ca nu-mi ajung! Si cand zic salarul asta tintesc sus! Si plus ca la altceva nu stiu ce sa ma bag.Ceea ce fac, fac destul de bine si imi si place! As vrea sa incerc si altceva dar ce? In fine sa revenim la subiect! Daniele cand intri pe calculator sa-mi explici un pic mai bine ca nu prea am inteles nimic! Problema este ca ma asez seara in pat si daca stau pe o parte sau cu fata in jos imi amortesc mainile incepand cu degetele! Daca stau cu fata in sus si cu mainile pe piept (pozitia mortului) imi da drumul. Uneori trebuie sa ma ridic in picioare ca sa-mi dea drumul! Uneori ma apuca si stand si in picioare, amorteala si tre sa scutur mainile sa ma lase! Eu am zis ca mi se trage de la hernie, ca iar apasa pe un nerv si anume ala de la maini! Asa ca domnu daniel cand aveti un pic de timp liber, rog frumos a ma lumina si pe mine, daca nu deranjez!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
xcuseme, nici operatie nu se face cu laser la noi in tara. E endoscopica dar e vanduta la pacienti ca laser.
Ursu, tu aveai hernie de disc lombara. Adica jos(deasupra fundului). De la aia nu are cum sa te doara mainile. Ca sa te doara mainile trebuie sa ai hernie de disc cervicala(adica la gat). Si in aia durerea trebuie sa plece de la baza gatului. De-aia se numeste nevralgie cervicobrahiala si de-aia te-am intrebat daca de acolo pleaca durerea. Ce descrii tu pare simptomatologie de hernie cervicala. Incearca sa mai faci ceva. Sa prinzi usor o foaie de hartie cu degetele. Daca nu o simti sau o simti ciudat inseamna ca e afectata sensibilitatea epicritica(tot un simptom care ar pleda pentru hernie). Sper sa ma fii inteles mai bine acum. Sad
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@parvu-daniel:
Un sfat si pentru mine?
Am 40 ani, aprox 95 KG, 1.85 m, ca profesie sedentar. Cunosti un anti-inflamator minune sau alt medicament?
Tin neaparat sa ma fac bine rapid, pentru ca pe 18 plec la ski (este vacanta copiilor) si nu vreau sa fiu a cinciea roata la caruta Sad
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe, ai MP.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@Danile_aoe....nu sunt de profesie, dar cre ca o burtiera d'aia din lana cu elastic in ea te-ar ajuta...si nu o mai lasi pana la primavara....Si treba sa inveti sa ridici, cu coloana dreapta tot timpul.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:@Danile_aoe....nu sunt de profesie, dar cre ca o burtiera d'aia din lana cu elastic in ea te-ar ajuta...si nu o mai lasi pana la primavara....Si treba sa inveti sa ridici, cu coloana dreapta tot timpul.


Multumesc, colegul Daniel Parvu le stie, se vede ca este in domeniu, si voi lua tratamentul prescris pe MP. Despre "brau", trebuia sa-l port inainte sa-mi arat muschii, a fost greseala mea, era normal sa raman intepenit, o roata (anvelopa + geanta) are aprox 20 kg si am scos cate doua Embarassed
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt mai norocos...am intrarea in pivnita mai stramta si nu pot iesi/intra decat cu o roata o data...apoi pana la masina si retur le rostogolesc pe toate 3 simultan. Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daniel, dureri nu am de maini! Doar imi amortesc si nu tot timpul! Dureri de spate mai sus nu am! Am doar jos deasupra fundului atat! Mainile imi amortesc cand ma pun in pat sa dorm si asta rapid 1-2 minute si de exemplu cand tastez sau alte pozitii! Deci ce ar putea fi?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@daniel dupa capul meu ai fost neincalzit cand te-ai apucat de ridicat.am patit si eu mai demult dar mi-a dat drumul repede.si am ramas cu ceva sechele.
@ursu sanatate iti doresc.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu tocmai ce am scapat de o saptamana de chinuri "multumita" nervului sciatic.
Chestia a inceput brusc acum circa 8 ani, (nu am mai putut sa stau in picioare) si de atunici cam la fiecare 2 ani, la caderea frigului, am cate o "recidiva" mai lejera.
Totul revine la normal in circa 10 zile. Tratamentul, prescris de medicul generalist, consta intr-un medicament care destinde muschii, un anti-inflamator de uzaj general si unul anti-durere (bine cunoscut, in vanzare libera).
Nefiind doctor, nu pot decat sa iti transmit simpatia si solidaritatea mea ... Rolling Eyes
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
d. ursu aceleasi probleme, cu spatele le mai am si eu din cand in cand, tot asa cand imi arat muschii.
am fost la doctor si mi-a prescris reuvamek injectabil sau pastile de diclofenac sau voltaren, care de fapt e tot diclofenac, si vreau sa spun ca de la cel mult trei pastile mi-a dat drumu.
si nu mi-a fost chiar usor, ma intepenit in pozitia aplecat, si asa am plecat la doctor de se panicase si doctorul ca nu stia ce-i cu mine
si incercati sa faceti rost de un brau sau improvizati unul dintrun material mai tare si infasurati-l in jurul mijlocului destul de strans si o sa vedeti ca o sa se schimbe treaba
vreau sa va spun,poate stiti, ca batranii, inainte, nu plecau la munca fara sa aiba braul infasurat in jurul mijlocului
la coasa sau la ce mai plecau ei, nu plecau fara acest brau, inainte erau saci din canepa, care aveau plini, cel putin 70 de kg, asa ca era indispensabil acest accesoriu, sa spun asa, si n-am auzit pe niciunul dinte ei spunand ca-i doare spatele.
chiar insist cu acest brau si o sa vedeti ca o sa va fie bine.
sanatate va doresc!
nu m-am adresat d-voastra d. sorin!


Ultima modificare facuta de virgil grigoras la Lun 13 Dec, 2010 12:12 pm, modificat de 2 ori in total
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, doar ca eu in cel mai rau caz car o hartie pana la fax, crezi ca e necesar acel accesoriu, "agricol" Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR