Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am achizitionat recent un Opel astra g pe motorina si as vrea sa fac schimbul de ulei. mi-ar ar fi de mare ajutor cateva pareri in legatura cu subiectul asta........multumesc
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Greu mai era... ntz... ntz... ntz...
https://www.clubopel.com/rez...amp;sa=Cauta#1018
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca masina ta are pana in 150.000km merge uleiul 5W30 iar daca peste 150.000km atunci folosesti 10w40.Sunt mai multe sortimente de ulei care indeplinesc standardul Opel insa eu am folosit pana acum uleiul GM5W30 long life, super sintetic, si il voi folosi din nou la urmatorul schimb de ulei.
Uite ce apare pe situl Opel Germania, concluzia o tragi singur:
,,5 W - 30 Longlife Super Synthetic Vollsynthetisches Öl der Spitzenklasse, das die Spezifikationen GM-LL-A-025 und GM-LL-B-025 sowie ACEA A3/B3/B4 erfüllt und optimale Kraftstoffersparnis und Motorschutz bietet. Es ist überdies für alle älteren Opel Fahrzeuge geeignet.

10 W - 40 Semi Synthetic Teilsynthetisches Öl der gehobenen Qualität, geeignet für alle älteren Benzin- und Dieselmotoren ohne ECO Service-Flex. Erfüllt alle Anforderungen nach ACEA A3/B3. ,,

Multi lauda produsele Castrol sau Mobil 1 insa nici unul nu este uleiul suprem.Multe persoane care au folosit aceste uleiuri au afirmat ca dupa rulajul a peste 12.000km, pe autostrada, la turatii mari(viteze constante de 170km/h prin Germania)au observat o scadere semnificativa a nivelului de ulei.In general reclama este sufletul comertului.
  • freelancevoyager

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu iti recomand Metabond sintetic TOP5W30. nu mai puneti 10w40, e semisintetic si depune in motor, indiferent de fabricant.
Toate la 100 gr C au aceeasi vascozitate, 14-14,5 cst.
Cele care par subtiri, sunt mai stabile si se pot folsi de la temp mai scazute, cum e cel de sus de la -25 gr. Are punct de congelare mult mai jos. ASta face diferenta intre ele. Stabiliate la oxidare in timp si altele....
Nu e reclama, e ceea ce am pus deja a 2 oara in motor.
22000 km cu primul schimb de MEtabond is uleiul nu era negru cand l-am scos.
La 86000 km, dieselul meu luceste inauntru.
Skip ads

  • tcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salve, unde gasesti uleiul Metabond si la ce pret.
A mai incercat careva?

Bafta!
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu ar fi rau daca florin71 ne-ar da niste preturi si niste locuri de unde se pot procura uleiurile respective.........cu multumirile de rigoare binenteles
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR