Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Grupama a luat si OTP-ul si BT asigurari. Anul trecut am avut la otp. Acum, desi am mers tot la ei (dar sunt grupama) nu mi-au facut reducerea de 10% pentru fidelitate. Am mai platit un an tot la ei pentru ca au avut totusi cel mai mic pret.
@mihai_39,
Trecand peste micile excese de limbaj, as vrea sa stiu unde ai rca-ul.
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Groupama a achizitionat in cursul anului 2008 trei companii active pe piata asigurarilor din Romania: Asiban, BT Asigurari si OTP Garancia.

Am votat Groupama desi am asigurari la fosta BT Asigurari. CASCO si RCA. De ce? Din cauza seriozitatii, promptitudinii si a nivelului mai scazut de "batuti in cap".
  • ETI79ETY

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
generalli
la 1686 cmc am platit 225,5 lei pentru 6 luni, a fost cel mai ieftin pt mine
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:@mihai_39,
Trecand peste micile excese de limbaj, as vrea sa stiu unde ai rca-ul.


BCR Asigurari. Nu m-am zgarcit la ultimul leu pentru RCA tocmai in ideea asta: daca vreodata voi gresi vreau ca pagubitul sa nu isi toace nervii pe la pseudo-asiguratori gen Carpatica. Si nu vad de unde excesul se limbaj, spre deosebire de colegul care sugereaza altceva.

Te invit sa citesti opiniile altor colegi referitoare la Carpatica, in sectiunea service. Dupa aceea discutam.
La urma urmei este vorba de moralitate, ca iti poti face asigurarea unde doresti. Sa nu fii pus in situatia de a-ti rezolva paguba pe asigurarea buzoianului sau a altui asigurat Carpatica. Atata tot.
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Bucurestene, tu ai inceput sa comentezi postul meu, eu nu am facut decat sa raspund la subiectul topicului. Si pun pariu ca te doare-n cot (in cazul in care lovesti pe cineva) de unde si cum isi face pagubitul masina. Din ce scrii tu in posturi nu reiese decat doua lucruri: ori esti agent de asigurari la BCR, ori esti tu cam grandoman. Sunt firme de asigurari mult mai serioase decat BCR (Uniqa, de exemplu).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@mihai_39
Cand am zis de excesele de limbaj m-am referit mai putin la tine, care ai provocat derapajul, si mai mult la @cristy78aca care l-a continuat. De-a lungul timpului, au fost si vor fi asiguratori care vor crea probleme pagubitilor. Singurul de care nu am auzit niciodata nimic este Allianz-ul si dupa cum vorbesti, ma asteptam sa ai la ei asigurarea.
Pana la urma, subiectul se invarte in jurul unei false probleme - obligativitatea de a avea rca. Eu vad lucrurile in felul urmator: daca sunt obligat sa fac ceva, o fac in asa fel incat sa pierd cat mai putin sau sa am cel mai mare folos posibil.
In momentul de fata, esti sanctionat contraventional pentru ca nu faci dovada ca esti asigurat. Daca nu as fi obligat sa port dupa mine un petic de hartie ci sa asigur ca pagubitul are masina functionala in 1, 2 sau 10 zile, alta ar fi discutia.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Unde m-am asigurat - Nicaieri
De ce - Degeaba
  • ana25

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2010

  • Mesaj Privat
oameni buni, nu va mai faceti asigurare la carpatica. o fi ea cea mai ieftina, dar daca loviti pe vreunul si carpatica ii face fite si nu-i da banii (asa cum fac de obicei) pe voi va da in judecata si voi tre' sa chemati dupa aia ca garant pe carpatica. deci tot voi pierdeti timp si bani. vorbesc pentru ca eu sunt una din lovitii aia de un asigurat carpatica. daca nu ma credeti intrati pe http://nucarpatica.org/ sa vedeti ce zic si altii.
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mnda...am avut placerea sa fiu lovit de unul cu carpatica si am ramas cu paguba de 2500lei nici eu nu recomand....am facut asigurare la astra,e ieftin si o cunostinta de a mea lucreaza la ei...(200ron-6luni,1389cmc)de cand ma stiu la el fac asigurarea.....daca platest sau nu,asta nu stiu Smile
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La astra am facut si eu asigurarea,nu a fost cel mai mic pret,dar de cat sa fac la euroins sau carpatica,mai bine am dat cu 20-30 de lei mai mult.Cat despre carpatica...in ianuarie am avut un accident...eu am fost vinovat,eram cu masina lui tata,asigurare la carpatica...acum 2 luni de zile am vazut masina lovita de mine...tot nereparata:). Asta ca sa vedeti cat sunt de seriosi...dupa atata timp nu ai fost in stare sa schimbe o aripa la un smart...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Groupama - la ei am si CASCO, iar RCA-ul a venit firesc ca o completare, pentru ca doar asa e valabil CASCO si in afara.

Imi pare bine sa vad ca exista si moralitate in Romania.
  • ana25

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ovydyu90 a scris:La astra am facut si eu asigurarea,nu a fost cel mai mic pret,dar de cat sa fac la euroins sau carpatica,mai bine am dat cu 20-30 de lei mai mult.Cat despre carpatica...in ianuarie am avut un accident...eu am fost vinovat,eram cu masina lui tata,asigurare la carpatica...acum 2 luni de zile am vazut masina lovita de mine...tot nereparata:). Asta ca sa vedeti cat sunt de seriosi...dupa atata timp nu ai fost in stare sa schimbe o aripa la un smart...


din pacate, prea multa lume se zgarceste la cei 20-30 de lei de care vorbesti tu...cel putin bucurestiul e plin de asigurati carpatica. asa ca...vorba aia, stati mai bine in case.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
alliantz
RCA nu prea conteaza, se alege cel mai ieftin doar nu ma intereseaza, eu am ambele la Allianz pentru ca ziceau ceva de valabilitate casco peste granita.
La dacii iau RCA unde e mai ieftin, casco tot la Alliantz.


Ultima modificare facuta de liberlamare la Mie 18 Aug, 2010 6:21 pm, modificat de 2 ori in total
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am avut clienti care s-au zgarcit la 5 - 10 lei ... deja 20 - 30 lei e mult prea mult Smile
ca asigurat acum sunt la Astra si am ales asta doar pentru ca mi-am facut singur asigurarea si la firma la care fusesem asigurat inainte (Generali) a dublat pretul la RCA (CASCO nu pot/nu se merita sa fac la "babuta" mea) ... Astra - 600 lei/1an, Generali - 1000 lei/ 1an.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
RCA am la Astra,fiind cea mai ieftina,dar pot spune ca nici nu am creat probleme(daune).
  • rubin

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 17 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Casco la Grupama !
Am ales ca recomandare si se pare ca sunt o societate care Plateste nu plimba ! Chiar astept o confirmare daca cineva a avut dauna la ei si cum s-au comportat !
Grupama este o firma frantuzeasca.
Atentie ! La aceiasi bani cu Grupama, Allianz asigura o dauna totala mai mica cu 40%
Stiu asta din testarea pe care am facut-o inainte de a ma asigura la ei si sper sa nu am nevoie de casco.
Pentru Rca am evitat Euroins sau Carpatica pentru ca nu vreau ca omul sa ma dea in judecata sau sa-mi dea in cap pentru ca nu a fost despagubit
  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am la UNIQA si sincer nu mi se pare normal sa cumpar la Carpatica si sa ma doara in fund de altu daca il lovesc.E o kestie de moralitate(la noi mai rar) si pentru 20-30 lei macar stiu ca nu ma injura omu(care la urma urmei nici nu e vinovat)Ar trebui sa incepem sa nu mai facem asigurarea obligatorie cea mai ieftina,pentru ca panala urma ne facem rau unii altora.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acord cu mentalitatea asta...dar pt mai mult nu avem bani. Asiguratorul hot ar trebui actionat in instanta...sau macar agentul lor, pe persoana fizica, si cerut daune materiale si/sau morale pe perioada in care masina sta in service din cauza lor, si tu, pagubitul nu poti s aiti faci treaba. Chestia cu lipsa de fonduri e praf aruncat in ochii nostri... la cati bani baga in chirii la sedii impozante, sau investiti in sedii proprii...ar trebui sa inrosim telefoanele la OPC si comisia de supraveghere a asiguratorilor.
  • vasile vlad

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am asigurare la Astra ca doar am astra g Wink in plus e singura din zona,mult,putin asta e...
pe 6 luni am platit 290 ron
  • mulleradrian

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cu problemele la motor cum stai ?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Unde te-ai asigurat?
Allianz-Tiriac 0%
Generali 20%
Asirom 0%
Euroins 40%
Omniasig 20%
Groupama 0%
Uniqa 0%
City Insurance 20%
Grawe 0%
DallBogg 0%
Euro Insurance DAC 0%
Alta societate (mentionez in topic) 0%
5 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR