Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • luca1800

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu nevoie de ajutor, vreau sa imi schimb farul si nu stiu cum
cine ma ajuta?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca la orice masina:
- se da bara jos si aici ai suruburi, clipsuri, atentie la senzorul temperatura exterioara ca e infipt in ea
- se demonteaza far
  • luca1800

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
k, mai detaliat se poate, un desen, o poza ceva sa imi fie de ajutor
pot sa il dau singur sau trebuie neaparat la service
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa il dai singur, dar o sa te chinui putin:
1.Deschizi capota, si o sa vezi 4 cleme de plastic care tin grila in partea superioara. Le scoti pe alea, dar nu te apuci sa tragi de grila.
2.Cu o surubelnita dreapta desfaci clemele care fixeaza grila in bara(sunt vreo 6-7). Bagi surubelnita dinspre exterior, chiar la imbinarea intre grila si bara(daca arunci un ochi p-acolo te prinzi)
3.Dupa ce ai scos grila, pe locul unde era grila vezi 2 suruburi sau 2 cleme de plastic(nu stiu care e criteriul pe care le monteaza metalice sau de plastic). Cele 2 suruburi sau cleme fixeaza bara in buza armaturii. Le scoti si pe astea.


4.Te bagi sub masina. O sa observi ca pe partea din mijloc bara se prelungeste pe o latime de 40-50 cm pana sub motor. Chiar in capat sunt 3 suruburi. Le scoti si pe alea. Acum bara mai e prinsa doar in laterale.

5. Bara e prinsa pe fiecare laterala in cate doua suruburi torx. Cand desfaci in stanga, vireaza maxim dreapta sa nu te incurce roata. Invers pentru partea dreapta. O sa observi suruburile dupa ce virezi. Le desfaci de pe ambele parti.
6. Acu e partea unde gresesc multi. Trebuie scoasa bara din niste prinderi de plastic, la imbinarea cu aripile. Ca idee, trebuie sa ridici de bara in sus si sa tragi spre exterior. Cu grija ca nu vrem sa rupem nimic p-acolo. Daca totusi reusesti sa rupi una din cele 2 prinderi(sunt cate 2 pe fiecare parte, si in general doar una se rupe) nu te panica. Bara sta foarte bine si fara s-o prinzi in clemele alea, cu conditia sa pui toate suruburile la locul lor.
7. Dupa ce scoti bara din laterale, cauta pe cineva sa te ajute, si trageti-o in fata. O sa iasa usor, dar atentie la firul senzorului de temperatura. Senzorul(si mufa aferenta in care intra firul) sunt in grila de sub numar.
8. Dupa ce dai bara jos, desfaci cele 3 suruburi care tin farul(2 sunt sus si unul sub far) si scoti farul. Cu grija ca firul nu e lung. Il scoti din mufe si pleci cu el la plimbare.

La montat e simplu, repeti in ordine inversa operatiunile de la demontat, cu grija sa nu uiti ceva.
L.E.: Am adaugat cateva imagini, ti-am lasat mesaj privat cu un numar unde sa suni sa vb despre far


Ultima modificare facuta de claudiu__ la Mie 25 Nov, 2009 4:06 pm
Skip ads

  • luca1800

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cred ca mai bine ma duc la service, stii daca are cineva un far opel astra H model 2008 stanga,al meu e spart si vreau sa il schimb
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa postez cand am rezolvat problema... better late than never.
Am tras desenele la imprimanta, am coborat la masina cu un prieten si-o trusa de scule si-n 30 minute am terminat de inlocuit farul.

Important e ca totul a intrat la loc la fel cum a iesit, n-au ramas urme vizibile de interventie si-am scutit niste bani care-i dadeam degeaba la service.

Merci Dane !
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sal. Este o informatie chiar foarte utila si pe aceasta cale i-ti multimesc. Cea ce as fi vrut sa stiu este ca daca se rupe cumva vreuna din cele doua cleme din lateralul barii(acele cleme unde se imbina bara cu aripa), crezi ca se pot inlocui cu altele sau nu mai e nimik de facut? Se gasesc cumva pe la magazine de piese-dealer? Merci mult de info.
  • valydraku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
SAL ,se poate modifica pozitia farurilor cu aprox 0,5 cm sus ,josdin sistemul de prindere(cele 3 suruburi)?
faru din dr este mai jos si se vede o nealiniere fata de capota, e urat, estetic vorbind.
  • Silviu.W

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
claudiu__ spune-mi te rog, pozele sunt din manualul de utilizare astra h ?! Daca da ma poti ajuta si pe mine cu el ?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua, stie cineva de undd se pot achizitiona suruburile si clipsurile de fixare ale grilei? Am schimbat de 3 ori un bec si s-au cam dus.
Multumesc
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La magazinele de piese auto.
Totusi nu inteleg de ce ai demontat grila sa schimbi un bec
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu am demontat grila. Doar protectia de plastic. Sa scot farul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR