Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu o spal aproape de J Line...la Mercur. O spala f. bine baietii si a 6 spalare e gratis.
Skip ads

  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu jtu unde'i Mercur... si la J line tot asa e, a 6-a gratis... dar sa nu mai facem publicitate gratuita! Smile
  • draculas

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ce-a mai buna spalatorie din cluj este la mercur garantat si eu unu le-am incercat aproximativ pe toate
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intamplari proaspete de pe plaiuri mioritice... Din lipsa de timp astazi am fost la o spalatorie cu perii (Agip- statia Tunari in buricul targului) a fost a doua spalare dupa ce am revopsit-o (aprox trei saptamani)- prima oara am spalat-o singur cu furtunul - Ceea ce a urmat m-a facut sa regret ca nu am citit cu atentie TOATE discutiile de pe forum... practic pe masina nu mai exista parte vopsita care sa mai fi ramas lucioasa in urma trecerii periilor.
M-au ruinat masina arata ca dupa primul razboi mondial. Nu mi-a venit sa imi cred ochilor voi incerca sa fac poze sa va dati si voi seama despre ce este vorba. Persoana de la spalatorie imi spune relaxat "este belea cu astea inchise la culoare mai ales cu cele negre..."
Am mai spalat si pana acum masini la perii, ce-i drept alte culori si nu au iesit in halul asta...
Efectul periilor asupra vopselei este evidentiat de faptul ca este o culoare foarte inchisa(bleumarin), iar vopseaua (Standox) a fost cu lac incorporat (cred ca daca ar fi fost un strat de lac peste vopsea nu s-ar fi observat ). Parte buna ar fi ca am cumparat un polish si am incercat sa elimin zgarieturile si se pare ca dispar.
Ma gandesc ca in mod normal ar trebui dati in judecata cei de la spalatorie.
Skip ads

  • bubu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
am si eo o intrebare... cum actioneaza poishul?
un baiat de la spalatorie mi-a recomandat sa-i fac un polish in culoare....
se poate face numai de catre personal specializat? sau as putea sa-mi bag si eo nasul???
  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
poti sa faci si tu singur nu trebuie service si pentru asta ......
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ok vin si eu cu o intrebare pentru cunoscatori, ca sa nu mai deschid un topic nou:
Cum se efectueaza o spalare cat mai buna in curte?

Deci ma intereseaza tot ritualul daca se poate descrie:
Trebui prima data udata cu un jet (inmuiata) si apoi trecut la spalat propriuzis?
Se foloseste perie, laveta, burete sau alceva la spalare? Si daca se poate preciza si materialul (in cazul lavetei)
In afara de apa ce se mai foloseste? Spuma activa (ce anume este), detergent (sampon) de masina? Eventual cu exemplificarea de marci si produse.

Cam atat imi vine in minte acum. Daca mai aveti si alte tips&tricks pt spalatul masinii in curte va rog nu ezitati sa le impartasiti.

Multumesc
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
bubule ce masina ai?
  • racoarea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu imi spal masina in spatele blocului sau in curte cu furtunul cand mai ajung pe la tara. Mai intai o clatesc cu furtunul cu jet (la curte), apoi dau cu sampon de masina. Mi-am cumparat din Cora sampon cu ceara Formula1 (10-15 RON parca) si cu un prosopel foarte moale de bucatarie Smile, din bumbac. Apoi o clatesc si o sterg cu o piele de caprioara luata tot din Cora (25 RON) pt a nu ramane pete dupa uscare (si nu stiu cum se face ca mereu vine ploaia dupa ce o spal Crying or Very sad ).
Capacele de la roti le spal tot cu sampon si se ia foarte bine mizeria daca insist nitel. Dupa aceasta operatiune... devine cea mai frumoasa masina Very Happy.

Masina o am de 2 luni si am spalat-o cam in fiecare saptamana, deci n-as putea spune daca ii face bine tratamentul pe termen lung dar prefer sa o spal eu decat cei de la spalatorie (probabil ca o sa-mi piara entuziasmul la iarna Smile.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR