Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Domnule Opel, am modificat prima pagina, si am adus si ca adaugari site-uri pe care le aveam salvate prin pc
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Foarte desteapta initiativa voastra,dragi colegi,de a ne indruma,pe noi,cei mai putin cunoscatori in artele gasirii masinii perfecte.

Va multumesc !
  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
intrebare o data masina inmatriculata cu numere definitive se mai poate intampla ceva gen acte false de la cel care ti-a vandut masina cum a scris colegul 'ai dat de belea daca are acte false si cei de la traduceri nu isi dau seama' ? si acum fie vorba intre noi eu am vazut-o si am luat-o habar nu am avut de nimic ce sa ma uit cum sa fac,acum ca am citit postul am ramas putin socat de cate aspecte trebuie sa ti cont.ce sa zic masina o am de 5 luni vectra b 1.7 TD motorul merge foarte bine i-am schimbat consumabilele(ulei,filtre,distributie).acum cand stau sa ma gandesc ce am facut si cat de 'batut in cap' am fost dar asta e pana acum e totul bine sa vedem pe mai departe.
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
servus, am si eu o rugaminte...

mi-am pus mashina la vanzare - e si pe forumul dedicat - si in acelasi timp am dat avansul pentru un opel nou nout care tre sa imi vina cam in 2 luni.

am vazut care sunt pasii dpdv acte la vanzare (in principiu act vanzare cumparare, fisc, politie si dupa radiere ii dau cheile si actele masinii).

intrebarea mea este - ce fac daca am gasit cumparator acum dar vreau sa ii dau mashina abia peste 2 luni cand imi vine cea noua (nu pot sa raman pieton pana atunci). este vre-o varianta contractuala prin care sa il leg pe cumparator de mine cu vre-un avans sau ceva?

daca stiti de vre-un astfel de caz poate imi dati si mie un sfat.

multam fain
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca ai cumparator da-i drumu repede ca s-ar putea razgandi si dupa aia ai sa ai doua masini
  • petrisorionut86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@Mihail.Dragoi Daca vrei sa o vinzi vinde-o si nu mai sta pe ganduri folosesti taxi-ul (daca te-ai nascut in masina) daca nu, mai astepti 2 luni si o vinzi dupa ce iti va veni a doua masini si vorba lui @Boris_dinamo te vei pricopsi cu 2 masini. Alegerea iti apartine. In termeni legali din cate stiu eu nu e ca la vanzarea unei case in care in contract specifica 30 zile pt mutare, aici primesti banii isi ei cd-urile din masina predai cheile si pleci. Daca ai nevoie neaparata de masina cum sustii de zor. scoate-o de la vanzare si vinde-o dupa ce vine bijuteria noua...Apropo s-o stapanesti sanatos. Have a nice day si multi km....everyone
  • nyo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o rugaminte,
daca vreau sa cumpar o masina care are cartea de identitate completata toata pe prima pagina, adica rubricile pentru proprietari sunt completate toate, pentru mine cum se procedeaza ? cei de politie imi fac alta carte de identitate ? trebuie sa ma duc la RAR sa-mi faca alta ? precizez ca are iTP-ul in termen si tocmai am ridicat si certificatul de autenticitate.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da i-ti fac alta carte
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Foarte folositor topicul, felicitari.
Totusi as avea o intrebare, daca vand o masina inmatriculata in Romania si doresc sa ii tin numerele de inmatriculare (sa i le rezerv) cum fac? la ce institutie trebuie sa merg sa fac rezervarea?
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca cumpar o masina cu itp valabil cand o trec pe numele meu fac itp iara?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
narcky_cypycu a scris:Foarte folositor topicul, felicitari.
Totusi as avea o intrebare, daca vand o masina inmatriculata in Romania si doresc sa ii tin numerele de inmatriculare (sa i le rezerv) cum fac? la ce institutie trebuie sa merg sa fac rezervarea?


Dupa ce faci actele de vanzare-cumparare--mergi la Politie si acolo rezervi numerele (contra unei taxe-bineinteles).
Skip ads

  • kristi_bertone

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sautare. Very Happy .vreau sa cumpar o masina din ro. deoarece locuiesc in italia si aici masinile sunt mai scumpe si mai sarace in optiuni m-am hotarat sa o iau din ro. CE AS VREA SA STIU : daca masina este neinmatriculata care sunt criteriile de aducere pe rotzi in italia? ca nr provizorii nu sunt valabile decat pe teritoriul romaniei.exista numere provizorii ptr export( tip zoll ptr germania )? sau trebuie adusa pe platforma?sau se pot comanda alte nr provizorii germane? astept un rasp. Shocked
  • EvilsBible

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Domnilor, jos palaria pentru acest topic.
Sunt ani de cand n-am mai citit atat de multe lucuri utile intr-un spatiu atat de condestat pe un forum in L.RO.
Felicitari celor care contribuie activ la acest topic.
Il voi (re)citi zilnic.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Aici parcã lipsește ceva...

Este acceptabil sã ai seria doar pe stâlp?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dupa un incident a fost schimbat transversala...
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut , am niste probleme cu actele automobilului . In 2009 am cumparat o Astra Bertone Edition insa sa primit asa ca am plecat din tara si nu am mai pus-o pe numele meu , atunci cind am procurat-o am primit de la fostul proprietat contract de vinzare cumparare si o procura generala pe mine si pe fratele meu.Fratele a circulat cu dinsa pina acum fara probleme iesind si intrind in tara fara probleme .Acum a plecat si el peste hotare iar masina a lasat-o in Republica Moldova (acolo traieste) , intre timp ia expirat RCA si ITP . Ce pot face acum? cum pot sa o pun pe numele meu ?cum intru in tara cu ITP expirat ?

va rog mult ajutatima cu un sfat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru RCA si ITP nu trebuie sa mearga proprietarul din certificat. Faci RCA in tara si la vama cand vii sa faci ITP iti faci cruci sa nu se uite la data expirarii. E un caz cu doi fraieri, tu ca nu ai facut toate actele si vanzatorul ca plateste impozit pe ea (tot el primeste si amenzi in posta).
  • Razvan81

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Pt ca bani multi nu am, si imi place corsa, m-am hotarat sa-mi iau una, stiu bn ca la 1500 de euro nu tre sa ma astept la cine stie ce masina, totusi nu as vrea sa-mi iau o teapa monumentala sa dau niste bani aiurea pt care oricum m-am bagat dator la banci!
La masini nu ma prea pricep asa ca va cer un sfat, ma rog, mai multe:
Din punctul vostru de vedere, e mai bn sa iau o masina inmatriculata in tara sau una inmatriulata pe afara?
Tare mi-e teama de samsarii astia, nici nu stiam pana sa citesc pe aici cate smenuri se pot face!
Mecanici buni nu prea cunosc prin buc, daca aveti idee de cineva care are ceva timp de pierdut atunci cand voi gasi masina as aprecia (contra cost evident)
Va multumesc anticipat pt viitoarele raspunsuri precum si pt acest topic din care, zic e ca necunoscator, am invatat cate ceva!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vorbeste cu maiandrei sau eduard33 (vezi publicitate) si iti faci o programare pentru verificare masina si evident acte. Acum masina trebuie luata inmatriculata si de vazut cat este 'taxa' noua in acest caz.
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR