Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cum se poate verifica daca turbina functioneaza la capacitate normala? Am fost la un service si tipul de acolo mi-a spus ca nu pot face diagnoza turbinei. Banuiesc ca este un mod de a o testa, nu?
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes
  • victor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1996 u25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la o turatie de 3000/min furtunul de la aspiratie trebuie sa se umfle incat sa nu-l poti strange cu mana. asa se intampla daca turbina func ok.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Corect e cel mai simplu de verificat!
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu la 2 Astre , una de 1.7 si alta de 2.0 , in afara de a mea , le-am turat cam pe la 2500 turee si am strans furtunul de la iesire din turbina si nu pot spune ca furtunul era in presiune.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Presiune e incorect spus, e vorba mai bine zis de intarirea furtunului. Presiunea e redusa cred ca sub un bar.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Buuun!Am incercat si eu la a mea. Am pus pe cineva sa accelereze si am strans de furtun de cateva ori.Era destul de tare dar cateodata cand il strangeam parca rasufla pe undeva Crying or Very sad
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Atunci nu e bine! Cauta unde are pierderi in special pe la coliere.
Skip ads

  • victor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1996 u25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pierderea temporara a presiunii la mine s-a datorat intercooler-ului obturat de ulei. incearca sa scoti furtunul care intra in intercooler sa vezi cum sufla pe acolo si dupa aia pune-l la loc si scoate-l pe cel care iese din el si intra in admisie si vezi daca sufla la fel. sa nu fie si el murdar . cati km are masina?
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ok. Si cum ar trebui sa sufle ca aici am intrat in ceata.Masina are 190k Cool
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca ati citit topicul meu pus acum cateva zile v-ati mai elucida din mistere.

Turbina se testeaza tinand apasat pe furtun cand motorul e la relanti, pana cand ajunge la 3000 rpm. Ar trebui sa se simta cum se intareste furtunul.
A 2-a metoda e de a verifica jocul axului. Se desface colierul furtunului care intra in turbina, si se misca de ax (bine inteles cu motorul oprit Mr. Green) sus-jos pentru a se verifica jocul. Acesta trebuie sa fie cam de 1mm la o turbina de 100-150.000 Km.

Turbina stricata poate cauza in cazul motoarelor DTL (fara intercooler) daune mai mari datorita spargerii paletilor turbinei si aspirarea acestora pe admisia de aer, unde pot ajunge in cilindrii sau ramane blocati intre valve si scaunul acestora, cu urmari mai grave (pistonul loveste valva blocata).

La motoarele DTH, aceste fragmente ajung de obicei in intercooler si acesta ar trebui sa fie curatat.

Daca ai turbina "stricata" se poate verifica. Te uiti la paleti sa vezi daca sunt intregi. Paletii la turbina mea erau indoiti, iar vreo 2 aveau material lipsa.

Daca masina are 150.000 Km, poti sa iei o turbina folosita pentru inlocuire. Eu am gasit pe la 300 euro. Daca te intereseaza iti dau adrese unde am gasit eu turbinele respective.
  • idiceanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: timisoara cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
te rog da-mi adresele sa vad macar...

acuma intre 300 de euro si 500 de euro turbina noua parca mas baga la una noua...e dubla sa zicem dar as fii mai sigur, dar trebuie sa vad ce mai e dus .. ca daca nota se va rotunji ma bag la una second..
mersi roicum de sfat
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stupid question: motorul Y17DT de pe Corsa 1.7DTI e cu sau fara intercooler? Embarassed
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate mecanicii nostri nu-s f priceputi in ale turbinelor(cel putin pe unde am incercat eu). Poate ca si masinile sunt destul de noi pentru ei si atunci iti dau cu flit cand te duci la ei pt o problemade genul asta.Eu am fost la cativa si i-am rugat sa-mi spuna si mie una alta despre turbina mea, sa mi-o controleze, eventual sa o curete(am auzit ca si chestia asta ii prelungeste simtitor viata).Nimic...cica las-o asa Evil or Very Mad Evil or Very Mad sau mai grav de am ramas masca....nu ai turbina pe ea. Si asta cica face masini de mahari in Buc.(poate sa le spele). In fine sper sa nu am nevoie de Slick Laughing in a gasi o alta turbina
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ceva foto cu turbina desfacuta(furtun) sa vedem si noi?
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:Din pacate mecanicii nostri nu-s f priceputi in ale turbinelor(cel putin pe unde am incercat eu). Poate ca si masinile sunt destul de noi pentru ei si atunci iti dau cu flit cand te duci la ei pt o problemade genul asta.Eu am fost la cativa si i-am rugat sa-mi spuna si mie una alta despre turbina mea, sa mi-o controleze, eventual sa o curete(am auzit ca si chestia asta ii prelungeste simtitor viata).Nimic...cica las-o asa Evil or Very Mad Evil or Very Mad sau mai grav de am ramas masca....nu ai turbina pe ea. Si asta cica face masini de mahari in Buc.(poate sa le spele). In fine sper sa nu am nevoie de Slick Laughing in a gasi o alta turbina


sa vezi ce buni sint unii ...au schimbat la un bmw turbina.1080 euro,ca de,e bmw.dar ceva nu mergea si omul a mai cerut o opinie.i-am sugerat,fara sa vad masina,ca pe partea de comanda a turbinei ar putea fi
probleme.a venit cu masina,am cautat...STUPOARE!ESTE UN MOTOR NORMAL ASPIRAT,NU A AVUT VECI TURBINA!!!nu e modoficat,din fabrica
a iesit normal aspirat...nu sint tubulaturi,nimic !

L-AM TRIMIS LA BMW,SA-I DEA AIA VESTEA CEA MARE...
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu macar sunt sigur ca am Laughing @mikhai Te ocupi de turbine?
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:Eu macar sunt sigur ca am Laughing @mikhai Te ocupi de turbine?


ma stradui.cu ce pot sa te ajut?
  • victor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1996 u25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
suna-l pe tipul asta ca e f cunoscut in buc pt reparatii de turbine: 0722200410 mihai. costa intre 100 si 300 euro cu un an garantie. constatarea e gratis si are atelierul in chitila. eu am fost multumit de ce a facut la a mea!
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
O sa incerc.Senzatia mea este ca ba functioneaza ba nu functioneaza turbina Shocked


Ultima modificare facuta de b82bog la Sam 01 Jul, 2006 3:57 am
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR